Γενικά Θα είναι καλύτερα για το άγριο κοκατίλ μου να πάει σε κάποιον εκτροφέα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jotsartsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jotsartsi

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2019
Μηνύματα
10
Γραφώ το παρόν post με πολύ βαριά καρδιά, και έχοντας στο μυαλό τίποτα πάρα το καλύτερο για τον παπαγάλο μου.

Πριν από 2 περίπου χρονιά, και μη γνωρίζοντας πολλά για παπαγάλους, αποφάσισα να ασχοληθώ με το είδος. Ωστόσο δεν είχα πολλά leads το που να απευθυνθώ. Θεώρησα λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλό ότι θα έπρεπε να απευθυνθώ σε κάποιο Pet-shop, μεγάλο, θεωρώντας ότι με το μεγάλο τους όνομα, θα είχαν και την ανάλογη εμπειρία. Πήγα λοιπόν στο Quick στην Αριστοτέλους, και ρώτησα τον ¨¨¨ειδικό¨¨¨εκεί, για τα κοκατίλ που είχαν. Συγκεκριμένα ρώτησα τι ηλικία έχουν, Μου απάντησε λιγότερο από 1 χρόνου. Ρώτησα αν είναι ταϊσμένα στο χέρι και μου απάντησε ναι. Και στην ερώτηση ποσό καιρό θα χρειαστεί το πουλάκι για να με συνηθίσει και να μπορέσω π.χ. να παίξω μαζί του μου απάντησε 2 εβδομάδες.

Λίγο καιρό μετρά έφερα το πουλάκι στο σπίτι. Ακολούθησα πιστά οδηγίες που μου έδωσαν στο κατάστημα, και που μπόρεσα να βρω στο διαδίκτυο, προκειμένου να καλλιεργήσω την εμπιστοσύνη του. Πέρασαν πολλές εβδομάδες, ίσως και κάποιοι μήνες, και όταν ξαναπήγα να ρωτήσω στο κατάστημα, αλλάξαν τις 2 εβδομάδες που μου είπαν στην αρχή σε 6 μήνες.

Γραφώ λοιπόν την παρούσα ανάρτηση μετρά από πάνω από 2 χρονιά οπού το κοκατίλ ακόμα με φοβάται, δεν δέχεται να τον πλησιάσω κλπ. Όταν τον βλέπω κάθε φορά που περνάνε πουλιά από το παράθυρο να φωνάζει, να τραγουδάει και να κάνει παρέα οπού βρει καθρέπτη μέσα στο σπίτι κλπ., νιώθω πως το πουλάκι είναι δυστυχισμένο και πως θέλει να είναι με άλλους του είδους του. Σκεφτόμουν, και θα ήθελα την άποψη σας: θα ήταν καλό για τον παπαγάλο, να τον δώσω για υιοθεσία σε κάποιον εκτροφέα? Σκέφτηκα πως ίσως θα ήταν καλύτερο να ζήσει με άλλους του είδους του, εφόσον δεν μπορεί να συνηθίσει την ανθρώπινη επαφή…

Θέλω να υπογραμμίσω πως ούτε το κόστος ούτε ο χρόνος φροντίδας του κοκατίλ μου είναι πρόβλημα. Το αντίθετο, μου αρέσει πολύ να τον φροντίζω, οπότε δεν σκέφτομαι αν τον δώσω επειδή μου προκαλεί πρόβλημα. Ο μονός λόγος που το σκέφτομαι είναι για το καλό του.
 
Σκεφτηκατε να του πάρετε μια παρεα? Εαν θελετε ενα πουλι υπο τον ορο οτι θα έρχεται για χαδακια τοτε καλυτερα να το δωσετε σε καποιον που θα το θελει χωρις όρους!
 
Αν σου είναι τόσο δυσκολο να το αποχωριστείς μπορείς να του πάρεις αλλά ένα κοκατίλ για παρέα. Βέβαια μετά θα είναι ακόμη πιο δυσκολο να σε συνηθίσει αλλά τουλάχιστον θα έχει παρεούλα.
 
Αν σου είναι τόσο δυσκολο να το αποχωριστείς μπορείς να του πάρεις αλλά ένα κοκατίλ για παρέα. Βέβαια μετά θα είναι ακόμη πιο δυσκολο να σε συνηθίσει αλλά τουλάχιστον θα έχει παρεούλα.
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν το πρώτο πράγμα που είχα σκεφτεί. Να πάρω ένα ημερο θυληκο, αλλά όταν ρώτησα τον εκτροφέα μου είπε πως ο άγριος θα την τραβήξει κάτω.
 
Σκεφτηκατε να του πάρετε μια παρεα? Εαν θελετε ενα πουλι υπο τον ορο οτι θα έρχεται για χαδακια τοτε καλυτερα να το δωσετε σε καποιον που θα το θελει χωρις όρους!
Μάλλον δεν καταλάβατε. Χωρίς όρους τον αγάπησα. Απλά νιώθω ότι δεν είναι ο ιδιος χαρούμενος. Γι'αυτό απευθύνομαι σε ένα φόρουμ με άτομα που γνωρίζουν για να βρω μια λύση ιδανική για το πουλάκι, ιδανικά χωρίς να τον αποχωριστώ. Και όταν πήγα να τον πάρω ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα στα οποία μου απάντησαν με ψέματα. Αυτό δεν με σταμάτησε από το να κάνω την ζωή μου 2 χρόνια τώρα να περιστρέφεται γύρω από τον παπαγάλο. Και ακριβώς επειδή τον λατρεύω, όχι απλά τον αγαπάω, θέλω το καλύτερο για αυτον...
 
@Jotsartsi καλησπέρα, η γνώμη μου είναι να το δώσετε σε κάποιον που αγαπά τους παπαγάλους ανιδιοτελώς , και όχι σε κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για αναπαραγωγή. Επίσης το ότι ακόμη και μετά από δύο χρόνια ο παπαγάλος σας φοβάται δείχνει ότι ίσως δεν ασχοληθήκατε τόσο πολύ μαζί του. Η εκπαίδευση και εξημέρωση ενός παπαγάλου είναι μια διαδικασία που θέλει χρόνο και υπομονή, που ίσως εσείς δεν είχατε στο βαθμό που θα έπρεπε. Εάν θέλετε να το χαρίσετε
βγάλτε μια φωτογραφία του και ανεβάστε τη στην ενότητα χαρίζω πουλιά εξοπλισμό, αν γνωρίζετε και το φύλο του μπορείτε να το αναφέρετε.
 
@Jotsartsi καλησπέρα, η γνώμη μου είναι να το δώσετε σε κάποιον που αγαπά τους παπαγάλους ανιδιοτελώς , και όχι σε κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει για αναπαραγωγή. Επίσης το ότι ακόμη και μετά από δύο χρόνια ο παπαγάλος σας φοβάται δείχνει ότι ίσως δεν ασχοληθήκατε τόσο πολύ μαζί του. Η εκπαίδευση και εξημέρωση ενός παπαγάλου είναι μια διαδικασία που θέλει χρόνο και υπομονή, που ίσως εσείς δεν είχατε στο βαθμό που θα έπρεπε. Εάν θέλετε να το χαρίσετε
βγάλτε μια φωτογραφία του και ανεβάστε τη στην ενότητα χαρίζω πουλιά εξοπλισμό, αν γνωρίζετε και το φύλο του μπορείτε να το αναφέρετε.
Ναι εκεί νομίζω θα καταλήξω, ήταν ίσως λίγο βιαστική η ιδέα μου να το δώσω σε εκτροφέα. Χρησιμοποίησα λανθασμένα την λέξη φοβισμένος βέβαια, οπότε συγγνώμη για την σύγχυση. Δεν εννοούσα ότι με φοβάται με την έννοια μπαίνω στο δωμάτιο και κρύβεται. Απλά οπότε προσπαθώ να τον πλησιάσω, όσο ήρεμα και να το κάνω θα ξεφυσήσει επιθετικά και θα απομακρυνθεί. Δυστυχώς δεν είμαι ειδικός, όντως στην εκπαίδευση, αλλά εδώ και 2 χρονιά που συζούμε, κυριολεκτικά και χωρίς υπερβολές, τον μισό μου ελεύθερο χρόνο τον ξοδεύω μαζί του.


Κάτι που δεν ήθελα να αναφέρω στο αρχικό πόστα, αλλά νιώθω πως θα πρέπει να πω, είναι ότι ξεκίνησα για την αγορά του κοκατίλ, με έγκριση του θεραπευτή μου, καθώς αντιμετωπίζω αγχώδη διαταραχή και θεώρησε πως ίσως με βοηθήσει. Που είναι και ο λόγος, όταν απευθύνθηκα στο κατάστημα, ρώτησα αν θα μπορέσει να με συνηθίσει. Το γεγονός ότι αυτοί μου είπαν ψέματα για να προχωρήσω στην αγορά, είναι άλλο θέμα. Κατηγορώ και τον εαυτό μου που δεν απευθύνθηκα εκεί που θα έπρεπε, αλλά η ανήθικη προσέγγιση του καταστήματος για έμενα πάντα θα είναι απαράδεκτη.
 
@Jotsartsi η εκπαίδευση ενός παπαγάλου δεν είναι εύκολη υπόθεση, μερικοί από εμάς ίσως δεν το καταφέρουμε ποτέ. Αν θέλεις ένα παπαγάλο που να έχει αλληλεπίδραση μαζί σου θα πρέπει να πάρεις ένα μωρό παπαγαλάκι απογαλακτισμενο ταισμενο στο χέρι.Φιλικά.
 
@Jotsartsi η εκπαίδευση ενός παπαγάλου δεν είναι εύκολη υπόθεση, μερικοί από εμάς ίσως δεν το καταφέρουμε ποτέ. Αν θέλεις ένα παπαγάλο που να έχει αλληλεπίδραση μαζί σου θα πρέπει να πάρεις ένα μωρό παπαγαλάκι απογαλακτισμενο ταισμενο στο χέρι.Φιλικά.
Το συνειδητοποίησα αν και αργά...
Τις περισσότερες απαντήσεις φιλικά της λαμβάνω.
 
Δυστυχώς πριν την αγορά ενως οποιουδήποτε κατοικίδιου χρειάζεται πολύ ψάξιμο για το καλό το δικό μας και για το καλό του κατοικίδιου μας γιατί όταν αγοράζουμε ένα κατοικίδιο χωρίς τις κατάλληλες γνώσεις για αυτό, στην πορεία μπορεί να βγει κάποιο οποιουδηποτε είδους εμπόδιο ώσπου να αναγκαστουμε να το δώσουμε και στο τέλος βγαίνουμε στεναχωρημένοι εμείς στεναχωρημένο το κατοικίδιο συν τα χαμένα χρήματα. Φιλικά στο λέω γιατί και εγώ αντιμετωπίζω θέματα άγχους και άλλων προβλημάτων εδώ και κάποια χρόνια και επειδή λατρεύω τα ζώα και επειδή βοηθάνε και την κατάσταση είχα και έχω κάποια κατοικίδια, αλλά δυστυχώς έκανα το λάθος που σου ανέφερα πιο πάνω με τον σκύλο μου πριν κάποια χρόνια στην εφηβεία, αλλά το ξαναέκανα λόγω έλλειψης γνώσεων με τα δύο κοκατιλ μου και αντί να πάρω ταισμενα στο χέρι απογαλακτισμενα τα πήρα άγρια και σκέφτομαι να τα δώσω να πάρω ημέρα γιατί και αυτά φοβούνται αλλά και εγώ δε νιώθω αυτή την ελξη-συνδεση μεταξύ μας.
 
@Jotsartsi Θέλω να σου πω πως με τους παπαγάλους είχα μια εμπειρία παρόλο που είμαι ακόμα μικρός έχουν περάσει 5 budgei και 2 κοκατιλακια από τα χέρια μου. Η εμπειρία μου από τα κοκατιλ δυστυχώς είχα αγοράσει και εγώ ένα αγριο κοκατιλ και το μετάνιωσα. Η εξημερώσει καναρινιων γαρδελιων και ειδικά των budgei είναι από τα ποιο εύκολα πραγματα Αρκεί να έχεις υπομονή. Δυστυχώς με τα κοκατιλ δεν ισχύει το ίδιο πράγμα (από την εμπειρία μου). Ειχα πάρει λοιπόν ένα κοκατιλ αγριο. Ειμουν ολη την ημέρα διπλα του και καθόμουν να βλέπω τηλεόραση, να διαβάζω και να κάνω το οτιδήποτε διπλα του ώστε να συνηθίσει την παρουσία μου. Ήρθε η ώρα που με συνηθίσε και του έβγαλα την τροφή για 2 ώρες και μετά με ΔΥΟ δερμάτινα γάντια του έβαλα την τροφή στο χερι μου (προληπτικά τα έβαλα) εκα όμως που με δαγκασε και μου έκοψε κοματι και δεν με αφηνε να φύγω! Οποτε εγω δεν θα σου συνιστούσα να το ημερεψεις γιατι μπορει να σε δαγκασει. Αν και μπορεί και να αξίζει διότι είναι υπέροχα πουλια αλλα εγω τοτε ειμουν 8 χρονον! Εγω σου ειπα την εμπειρία μου, η απόφαση δικη σου.
Φιλικά Ιασονας
 
@Jotsartsi Καλησπέρα ,

κάνει παρέα οπού βρει καθρέπτη μέσα στο σπίτι κλπ
Tον βγάζεις από το κλουβί του ; Ή μεταφέρεις το κλουβί σε διάφορα μέρη του σπιτιού;

Ενώ το ποστ σου ήταν αρκετά περιγραφικό, δεν αναφέρεις καθόλου τον τρόπο/ους που τον έχεις προσεγγίσει και τις αντιδράσεις του ως προς εσένα.

Αν παραφράσω ένα γνωστό ρητό , "You can teach an old parrot new tricks".

ίσως το "παιχνίδι" να μην έχει χαθεί ακόμα, εκτός και εάν οι δικές σου αντοχές πλέον δεν επαρκούν για να κάνεις μια νέα αρχή μαζί του πράγμα που σέβομαι.
 
Ότι και να επιλέξεις να κάνεις με τον παπαγάλο,σε καμιά περίπτωση μην νοιώθεις τύψεις και ενοχές. Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες,αν και πάντα μπορούμε να κάνουμε περισσότέρά.
 
@Jotsartsi Καλησπέρα ,


Tον βγάζεις από το κλουβί του ; Ή μεταφέρεις το κλουβί σε διάφορα μέρη του σπιτιού;

Ενώ το ποστ σου ήταν αρκετά περιγραφικό, δεν αναφέρεις καθόλου τον τρόπο/ους που τον έχεις προσεγγίσει και τις αντιδράσεις του ως προς εσένα.

Αν παραφράσω ένα γνωστό ρητό , "You can teach an old parrot new tricks".

ίσως το "παιχνίδι" να μην έχει χαθεί ακόμα, εκτός και εάν οι δικές σου αντοχές πλέον δεν επαρκούν για να κάνεις μια νέα αρχή μαζί του πράγμα που σέβομαι.
Έχετε δίκιο μεγάλη παράλειψη από μέρους μου.

Την πρώτη εβδομάδα, τον είχα ως επιώ το πλείστων μόνο του προκειμένου να μην του φανώ επιθετικός. Τον είχα στην μια άκρη του δωμάτιου στο κλουβί και εγώ στην άλλη, διάβαζα ίσως κάποιο βιβλίο απέξω προκειμένου να συνηθίσει την φωνή μου. Σταδιακά μετέφερα το κλουβί πιο κοντά μέρα με την μέρα, ενώ συνέχιζα ουσιαστικά να μιλάω.

ΜΕΤΚΑ μετέφερα το κλουβί σε πιο κεντρικό σημείο στο σπίτι προκειμένου να συνηθίσει την κίνηση μου, το να περνάω από διπλά του χωρίς να τον απειλώ.

Καιρό με τον καιρό το κλουβί μεταφέρθηκε κοντά στο γραφείο μου, προκειμένου και τις στιγμές που δεν μπορούσα να αφιερώσω αποκλειστικά σε αυτόν (διάβασμα/ δουλειά) να μπορεί να με βλέπει κοντά κλπ.

Επιπλέον, σιγά σιγά τον προσέγγισα με μέλλετέ, που ενώ στην αρχή ήταν διστακτικός, άρχισε να τρώει ενώ το κρατούσα, και με τον καιρό άρχισε να τρώει και αλλά πράγματα από το χέρι μου. Μίλλερ, φρούτα, που και που αν τρώω εγώ και κανένα πατατάκι, ρυζογκοφρέτες κλπ.

Κατά λάθος μερικές φορές βγήκε από το κλουβί του, αλλά δεν δημιούργησε πρόβλημα, και παρατήρησα πως είναι εύκολο να τον ξαναβάλω μέσα χρησιμοποιώντας ένα μικρότερο κλουβί, οπότε αποφάσισα να τον αφήνω πολλές ώρες μέσα στην ημέρα ελεύθερο, προκειμένου να «ανοίγει τα φτερά του» (δεν ξέρω κατά ποσό ήταν σωστό). Έχοντας πάντα την τροφή του μέσα στο κλουβί του, όταν πεινούσε γυρνούσε μονός του και έμπαινε μέσα.

Σήμερα, του έχω μόνιμα ανοιχτή την πόρτα, και είτε κάθεται πάνω στο κλουβί του, είτε μπαίνει μέσα για να φάει. Νωρίτερα είχα βγάλει όλο το πάνω μέρος για να μπαινοβγαίνει πιο ευκολά, αλλά πολλές φορές τα βράδια ανέβαινε στο γραφείο και έκανε σαχλαμάρες

Δεν ξέρω αν απάντησα στις ερωτήσεις και δεδομένου ότι με βοηθάτε όλοι πάρα πολλοί θα ήθελα να απαντήσω και σε άλλες ερωτήσεις προκειμένου να λαβώ την μέγιστη δυνατή βοήθεια.



Κάτι άσχετο ωστόσο, παρατήρησα ότι ο τίτλος της ανάρτησης είναι «Να δώσω το άγριο κοκατίλ μου σε εκτροφέα και να πάρω ένα ήμερο;», εγώ δεν έχω σκοπό να τον ανταλλάξω, και ούτε είναι και το νόημα της ερώτησης αυτό. Το νόημα είναι αν θα ήταν καλό για το ίδιο το κοκατίλ να τον δώσω σε κάποιο υπεύθυνο σπίτι/ εκτροφέα.
 
κανονικα οι παπαγαλοι δεν κανει να φανε παπατακια
Δεν του δίνω σε τακτική βαση.. Μια φορά το δίμηνο που τρώω και εγώ του δίνω να δαγκώσει μια δυο φορές. Φαντάζομαι ότι δεν θα έκανε ζημιά.
 
@Jotsartsi Φαίνεται σαν να κάνεις όλα τα σωστά βήματα για την εξημέρωσή του. Ο χρόνος που απαιτεί για να εξημερωθεί και να νιώσει ασφάλεια το κάθε πουλί δεν μπορεί να προσδιοριστεί. Ο τίτλος άλλαξε για να ταιριάζει σε αυτό που έγραψες πιο πάνω.
 
@Jotsartsi Η κατάσταση όπως την περιγράφεις κάθε άλλο παρά κακή είναι για το πουλάκι, επάνω σου έρχεται καθόλου; Όταν ασχολείσαι με κάτι σε πλησιάζει να δει τι κάνεις , αν φύγεις από το χώρο που βρίσκεται σε αναζητά;
 
Back
Top