Γενικά Θα επηρεαστει το κελαιδισμα του μαλινουά;

frixosmares

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2013
Μηνύματα
44
Πόλη
Στρόβολος
παιδιά έχω μια απορία αν μπορείτε να με βοηθήσετε έχω πέντε ζευγάρια κίνα καναρίνια όταν λέω κίνα ένα ζευγάρι κίτρινα ένα ζευγάρι πράσινα ένα ζευγάρι άσπρο αρσενικό με κίτρινο μωσαϊκό θηλυκό και κόκκινο αρσενικό με κόκκινο μωσαϊκό και αναρωτιέμαι αν πάρω ζευγάρι μαλινουά θα επηρεαστεί το κελαιδισμα του αρσενικού μαλινουά από τα άλλα αρσενικά που έχω γιατί θα στεγαστούν στο ίδιο μπαλκόνι;
 
Αν είναι ενήλικο την πρώτη χρονιά όχι. Μετά όμως την δεύτερη πτερόρροια (δεύτερος χρόνος) σίγουρα. Εξ άλλου γιατί να υπάρχει ένα ΜΑΛΙΝΟΥΑ σε χώρο που υπάρχουν κοινά καναρίνια αφού θα είναι σχεδόν αδύνατον να ακουστεί. Τα πουλιά αυτά είναι πολύ μελωδικά αλλά και πολύ χαμηλόφωνα, αφού κελαηδούν με κλειστό το ράμφος.
 
Φριξο παρε αλλα οπως σου τα ειπε και ο Μακης, επισεις δεν ξερω αν στεναχωρηθει το μαλινουα γιατι ενω θα προσπαθει δεν θα ακουγετε με αποτελεσμα το στρες
 
σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας ήμουν στο τσακ για να τα αγοράσω σήμερα το απόγευμα αλλα ακυρώνεται είναι κρίμα να ρισκάρω δεν έχω κάπου αλλου να τα στεγάσω
 
απ όσο γνωρίζω τα τιμπραντο είναι καναρίνια φωνής δεν ισχύ το ίδιο με τα μαλινουά εάν ακούνε τα μωσαϊκά δηλαδή να τους χαλάσει το ρεπερτόριο;
 
Χαλανε οι φωνες ναι φριξο, αλλα το χομπι μας κανουμε γιατι να καταπιεζομαστε;

εγω τι να πω που εχω ολες τις φυλες ενσωματομενες σε κοινα καναρινια;

😀.
 
Εγώ συμφωνώ με τον Χάρη.. Αν δεν έχει σκοπό να πας σε διαγωνισμό γιατί να μην πάρεις αφού σου αρέσουν τόσο; Τώρα βέβαια αν στρεσαριστούν επειδή τα υπόλοιπα κελαιδάνε πρώτη φορά το ακούω... Αλλά αν ισχύει κρίμα είναι... ☹
 
Νίκο το ίδιο ισχύει αν πάρει και timbrado; Ή αυτό ισχύει μόνο για το malinois που κελαιδάει χαμηλόφωνα;
 
Παιδια μην τρελαθουμε δεν αλλαζει ολο το ρεπρετοριο, ισως καποιες νοτες επηρεαστουν

Εγω ολα τα πουλια μαζι τα εχω, το καθενα κρατα το χαρακτηριστικο του κελαηδημα, που δεν αλλαζει οτι και να βαλω στην εκτροφη μου... Ισως ενα μαλινουα που κελαηδα χαμηλοφονα να στρεσαριστει επειδη δεν θα ακουγεται καν μπροστα σε αλλα, αλλα οχι να χασει το κελαηδημα του.
 
Τα καναρίνια φωνής, θα πρέπει να ακούνε μόνο ίδια καναρίνια φωνής.. Και μάλιστα -ει δυνατόν- δασκάλους χωρίς ιδιαίτερα λάθη. Διαφορετικά δεν θα διαφέρουν ιδιαίτερα από τα κοινά. Όταν κάποιος προσανατολίζεται στην εκτροφή τέτοιων πουλιών, θα πρέπει να έχει στόχο τη φωνητική τους βελτίωση η ενίσχυση κι όχι το μπλέξιμο των φωνών (και των αντίστοιχων λαθών).
Είτε στοχεύουμε σε εκθέσεις η διαγωνισμούς είτε όχι, η καθαρότητα της φυλής και των χαρακτηριστικών της, θα πρέπει να είναι το ζητούμενο.
Το ίδιο ισχύει και για τα 3 είδη καναρινιών φωνής (harz roller - malinois - timbrados)
 
Όταν επιλέγουμε μια συγκεκριμένη ράτσα πουλιών, το κάνουμε επειδή μας αρέσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της. Αν δεν έχουμε ιδιαίτερες προτιμήσεις, τα κοινά καναρίνια μπορούν να μας δίνουν εξίσου μεγάλη χαρά, χωρίς να χρειάζεται ούτε να ξοδευόμαστε περισσότερο, ούτε να ακολουθούμε ειδικές διαδικασίες για τη φροντίδα τους.
 
σύμφωνο με τα παιδιά χάρι. Μου αρέσουν τα μαλινουά μονο και μονο για το μοναδικό τρόπο που κελαηδάνε άρα δεν υπάρχει λόγος να πάρω αφού πρώτο δεν θα τα ακούω και δεύτερο θα αλλοιώσω και το κελάηδημα τους είναι κρίμα και άδικο νομίζω
 
To θέμα αρχίζει να έχει ενδιαφέρον που ξεπερνά τα όρια της αρχικής ερώτησης. Αρχίζει να αγγίζει την ουσία της κατοχής αλλά και της αναπαραγωγής των καναρινιών μας. Βλέπω υπάρχει μια γενικότερη αντίληψη οτι στο όνομα του ερασιτεχνισμού και της απόλαυσής μας απο αυτό το χόμπυ μπορούμε ούτε λίγο ούτε πολύ να κάνουμε ότι θέλουμε. Αν ήμουν σ' ένα φόρουμ που αποτελείτε απο ανθρώπους που είναι γνώστες αλλά παντελώς αδιάφοροι για το ΗΘΙΚΟ μέρος της ενασχόλησής μας δεν επρόκειτο να έγραφα ούτε μια σειρά. Εδώ όμως υπάρχουν νέοι άνθρωποι στο χόμπυ που έχουν ενδιαφέρον για να μάθουν το ΤΙ και το ΠΩΣ . Προσωπικά πάντα με απασχολούσε πέραν απο τις όποιες ΤΕΧΝΙΚΕΣ λεπτομέρειες της κατοχής και της αναπαραγωγής, το ΗΘΙΚΟ υπόβαθρο πάνω στο οποίο θα στηρίζονται τα νέα παιδιά στο χόμπυ. Με λίγα λόγια. Τι είναι σωστό και τι όχι. Πως το σκέπτομαι;Θα το θέσω κάπως έτσι... Ο στόχος κάθε εκτροφικής προσπάθειας πρέπει να είναι, απολύτως υγιή, μορφολογικά άρτια, και κατα το δυνατόν τέλεια δείγματα της ποικιλίας που αναπαράγουμε. Της απλής δε κατοχής η εξασφαλιση των απαραίτητων συνθηκών δια την ανάδειξη των μορφολογικών ή φωνητικών στοιχείων της ράτσας. Δεν πρέπει λοιπόν να επικρατεί η άποψη οτι μπορώ να ζευγαρώσω ό,τι καναρίνια έτυχε να έχω στο μπαλκόνι μου, ούτε οτι μπορω να διατηρώ ράτσες ασυμβίβαστες (φωνης - χρωματος) στον ίδιο χώρο καταστρέφοντας την φωνητική τους γκάμα.
 
Mάκη, (προσωπικά χαίρομαι γιατί έχεις ακόμα τη διάθεση να γράψεις και να διαφωτίσεις)..φυσικά και συμφωνώ μαζί σου, αλλά για να φθάσεις να σκέφτεσαι και να ενεργείς εκτροφικά σωστά, ηθικά, ''επαγγελματικά'' και ίσως οικολογικά ευαισθητοποιημένα, θα πρέπει να έχεις περάσει από διάφορα βιωματικά, εμπειρικά αλλά και ηλικιακά στάδια.. Κάποιοι, θα το κάνουν εξ αρχής. Η μειονότητα. Οι υπόλοιποι θα αρχίσουν με ένα κοινό καναρινάκι, θα περάσουν στο στάδιο της αναζήτησης, προσπάθειας αναπαραγωγής κάποιου είδους, άλλοι θα εξελιχθούν, άλλοι θα κουραστούν και θα τα παρατήσουν, αλλά η διαδρομή δεν μπορεί να είναι - για την πλειονότητα- στο σωστό δρόμο εξ αρχής. Το διαδίκτυο κι αυτή η ιλιγγιώδης ταχύτητα διάχυσης της γνώσης, ευτυχώς βοηθάει ώστε να ελαχιστοποιούνται οι λάθος πρακτικές και συμπεριφορές... Θα έλεγα, χωρίς προσπάθεια κολακείας, και άνθρωποι σαν και σένα οι οποίοι είναι απαραίτητοι σ'αυτή την κατεύθυνση.
 
εμενα που μου αρεσουν και τα μαλινουα και τα τιμπραντο εχω και απο τα 2 αλλα τα εχω σε διαφορετικα δωματια και πιστευω ειναι οκ.
 
Back
Top