Αναπαραγωγή Θα ζευγαρωσουν ή οχι τα Μπατζι και πότε;

Gerasimos1

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
237
Πόλη
Ίλιον
Γεια σας ειμαι ο Γερασιμος και εχ ω ενα ζευγαρι υπεροχων μπατζι. Θα μπορουσατε να μου πειτε ποτε περιπου ζευγαρωνουν τα μπατζι;Επισης ποσα αυγα κανουν κτλ και μήπως πρεπει να τα αλλαξω κλουβί εχω ενα αδειο 30 υψος και 1μετρο φαρδος να τα βαλω εκει;

Το αρσενικο το ειχα βρει στο δρομο (αδεσποτο πετωντας απο δω κι απο κει) και εχει πλουσιο λαμπερο και αναπτυγμενο τριχωμα το πλησιασα και ειδα πως ηταν ηρεμο ετσι το επιασα το πηγα σπιτι μου και το τακτοποιησα σε ενα κλουβάκι (το κοβω για ενος μηνα). Μετα απο ενα μηνα το λυπηθηκα και του πηρα ενα ταιρι που στο πετ σοπ ειπαν πως ειναι τεσσαρων μηνων περιπου. Θα ζευγαρωσουν φετος ή;

ελπιζω να μην σας κουρασα με την εκθεσουλα.
 
Γεια σου Γεράσιμε, καλώς ήρθες να σου ζήσουν!

Επειδή εδώ είναι το καλωσόρισμα των νέων μελών, σε ό,τι αφορά την αναπαραγωγή αν έχεις την καλοσύνη, άνοιξε ένα θέμα εδώ Αναπαραγωγή Παπαγάλων και θα σου απαντήσουμε αμέσως. Γράψε ό,τι έχεις γράψει ήδη και ακόμα σε τι κλουβί τα έχεις τώρα και τι διατροφή ακολουθείς μέχρι στιγμής, τι ηλικία έχουν τα πουλάκια, πόσο καιρό τα έχεις. Αυτά κατ' αρχήν 🙂
 
Γεράσιμε καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Πριν μας κάνεις κάποιες ερωτήσεις, που φυσικά έχουμε πολύ όρεξη και όλη την καλή διάθεση να σου απαντήσουμε σε ό,τι κι αν μας ρωτήσεις, μπορείς να ψάξεις λίγο το φόρουμ! Έχει πάρα πολλά θέματα που μπορεί να σε καλύψουν! 😉 δες λίγο αυτό το θέμα: Πίνακας ερωτήσεων-απαντήσεων για την αναπαραγωγή των μπάτζι
Ό,τι άλλη απορία μην ντραπείς! Να μας ρωτήσεις! Και να μας βγάλεις και φώτο να μας τα δείξεις να τα καμαρώσουμε! 😉
 
Διάβασε τα θέματα της παραπομπής που σου έδωσε η Αλίκη και πες μας σε τι κλουβάκι τα έχεις τώρα, επίσης τι είδος σπόρους τα ταϊζεις, τι άλλο εκτός από σπόρους περιλαμβάνει η διατροφή τους, αν υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβάκι, την ηλικία τους και πόσο καιρό τα έχεις, για να διορθώσουμε αν χρειάζεται κάτι.
Γενικά να ξέρεις, τώρα μπαίνουμε σε φάση προετοιμασίας αν έχουμε σκοπό να ζευγαρώσουμε τα πουλάκια μας και πιο εντατικής διατροφής με αυγοτροφή ώστε να έχουμε πουλάκια γύρω στην άνοιξη.
 
Για να αναπαραχθούν τα παπαγαλάκια Budgerigar πρέπει να έχουν ξεπεράσει την ηλικία των 8 μηνών. Προτιμούν ξύλινη φωλιά κλειστού τύπου, την οποία γεμίζουν είτε με ροκανίδι, είτε με κομμάτια σχισμένου χαρτιού. Η θηλυκιά γεννάει την άνοιξη από 4-5 αυγά, ένα κάθε δεύτερη μέρα, τα οποία επωάζει για 17 ημέρες. Κατά το διάστημα αυτό γίνεται υπερπροστατευτική με τα αυγά αλλά και τους εκκολαπτόμενους νεοσσούς. Στη συνέχεια, δεν διστάζει να επιτεθεί στο αρσενικό το οποίο γίνεται πολύ ζηλιάρικο και πολλές φορές προσπαθεί να βλάψει τους νεοσσούς. Τα νεογέννητα ταΐζονται από τη μητέρα τους για 35 περίπου μέρες.
 
Αν θέλεις βάλε μας φωτογραφίες από τα πουλάκια. Δεν νομίζω το αρσενικό να είναι μόνο ενός μηνός, δεν θα είχε γίνει μπλε ο χαλινός, άσε που μέχρι 30-35 ημερών ταίζονται από τους γονείς. Πάντως αν ισχύει ότι το θηλυκό είναι 4 μηνών, θα περιμένεις αναπαραγωγή από του χρόνου την άνοιξη και μετά. Ζευγαρώνουν μετά τους 10 μήνες. Διάβασε εδώ κάποια θέματα για την γενικότερη φροντίδα τους, ώστε να τους εξασφαλίσεις την καλύτερη υγεία και έχεις χρόνο για ζευγάρωμα Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων.
Να σου ζήσουν. Ό,τι χρειάζεσαι να ρωτάς ελεύθερα :)
 
Αν θέλεις βάλε μας φωτογραφίες από τα πουλάκια. Δεν νομίζω το αρσενικό να είναι μόνο ενός μηνα :)
Ουπς δικο μου λαθος ενος χρονου ηθελα να πω (το αρσενικο που ειναι το κλασικο πρασινο χρωμα).
 
Καλημέρα!
Βάλε μια πιο καθαρή φωτογραφία τους να τα δούμε, εστιάζοντας περισσότερο στο θηλυκό που λες ότι είναι 4 μηνών. Ράμφος και πάνω μέρος κεφαλιού και πόδια. Έτσι κι αλλιώς, πρέπει να εστιάσεις στην καλή και πλήρη διατροφή καθ' όλη την διάρκεια του χρόνου. Αν είναι ώριμα θα ζευγαρώσουν. Αν δεις ζευγάρωμα, βάζεις και την φωλιά. Βάλε φωτογραφίες να κάνουμε πιο βάσιμες υποθέσεις. :)
 
Για να αναπαραχθούν τα παπαγαλάκια Budgerigar πρέπει να έχουν ξεπεράσει την ηλικία των 8 μηνών. Προτιμούν ξύλινη φωλιά κλειστού τύπου, την οποία γεμίζουν είτε με ροκανίδι, είτε με κομμάτια σχισμένου χαρτιού. Η θηλυκιά γεννάει την άνοιξη από 4-5 αυγά, ένα κάθε δεύτερη μέρα, τα οποία επωάζει για 17 ημέρες. Κατά το διάστημα αυτό γίνεται υπερπροστατευτική με τα αυγά αλλά και τους εκκολαπτόμενους νεοσσούς. Στη συνέχεια, δεν διστάζει να επιτεθεί στο αρσενικό το οποίο γίνεται πολύ ζηλιάρικο και πολλές φορές προσπαθεί να βλάψει τους νεοσσούς. Τα νεογέννητα ταΐζονται από τη μητέρα τους για 35 περίπου μέρες.
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! 🙂ιδού τα πουλάκια μου.:D(προς το παρόν κατάφερα να βγάλω φωτο μόνο το αρσενικο) 😉
 

Συνημμένα

  • LGl3E400 1469.webp
    LGl3E400 1469.webp
    17,1 KB · Προβολές: 87
Πολύ όμορφος είναι! Το θηλυκό σαν εγγλέζικο μου φαίνεται ή σαν να έχει από εγγλέζικο :)
 
Γεράσιμε το θηλυκό σου είναι σίγουρα θηλυκού γένους;
 
Βάλε κοντινή φωτογραφία να το δούμε στα ρουθούνια. Τώρα που θα μπει στην αναπαραγωγική φάση θα δείιξει σίγουρα
 
Βάλε κοντινή φωτογραφία να το δούμε στα ρουθούνια. Τώρα που θα μπει στην αναπαραγωγική φάση θα δείιξει σίγουρα
Προσπαθω εδω και μερες να βγαλω μια καλη φωτο αλλα θα την ανεβασω σημερα.
 
Καλημέρα!
Βάλε μια πιο καθαρή φωτογραφία τους να τα δούμε, εστιάζοντας περισσότερο στο θηλυκό που λες ότι είναι 4 μηνών. Ράμφος και πάνω μέρος κεφαλιού και πόδια. Έτσι κι αλλιώς, πρέπει να εστιάσεις στην καλή και πλήρη διατροφή καθ' όλη την διάρκεια του χρόνου. Αν είναι ώριμα θα ζευγαρώσουν. Αν δεις ζευγάρωμα, βάζεις και την φωλιά. Βάλε φωτογραφίες να κάνουμε πιο βάσιμες υποθέσεις. :)
Η φωτο του θηλυκου...
 

Συνημμένα

  • IMG_20140113_192918.jpg
    IMG_20140113_192918.jpg
    94,5 KB · Προβολές: 20
Θηλυκό είναι και συνεχίζω να πιστεύω πως ή είναι ή έχει από εγγλέζικο
 
Καλημέρα!
Εσύ ασχολείσαι τώρα με την σωστή διατροφή, καλούς σπόρους, χόρτα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή, σουπιοκόκαλο και λίγη καλή άμμο με όστρακα.
Φυσιολογικά σε ένα με δύο μήνες θα αρχίσουν να ζευγαρώνουν ανάλογα φυσικά και από την ηλικία τους. Όταν δεις ζευγάρωμα, τοποθετείς την φωλιά και προμηθεύεσαι υγρό ασβέστιο (να έχει μακρινή ημερομηνία λήξης ) να ενισχύσεις λίγο την θηλυκή όταν δεις το πρώτο αυγό και για λίγες μέρες.
 
Back
Top