Αναπαραγωγή Θα ζευγαρωσουν καρδερινες σε κλουβι 60Χ40Χ40;

JOHN_PAPAS

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Εχω μια καρδερινα 3 χρονια!
φετος τις εβαλα μεσα μια θυληκια καρδερινα πιασμενει τον σεπτεμβριο η κλουβα εχει διαστασεις 60χ40χ40 υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν;
παρακαλω οι γνώστες να μου προτεινουν ιδεες!
Ευχαριστω
 
Συνηθως οι καρδερινες που εχουν πιαστει προσφατα ειναι λιγο δυσκολο να ζευγαρωσουν σε κλουβι. Και ποσο μαλλον που το κλουβι ειναι λιγο μικρο(για μενα).
Με σωστη προετοιμασια και υπομονη ομως ποτε δεν ξερεις...
Καλη τυχη!
 
φυλε καλη ιδεα για να βγαλης καρδερινες θελει υπομονη να περιμενης τον μαιο να σου ζευγαρωση πρην το αποκλιο οσο για το κλουβι σε λιγο μεγαλητερο καλητερα εγω εχω ζευγαρωση για υλικο φωλιας να βαλης και βαμπακι καθος και νημα το προτημανε και χρηαζεται και αυγο οχι απο τωρα ειναι νορις και νιζελ το τρωναι πολυ καλλη επιτηχια ΓΙΑΝΝΗΣ
 
Εχω μια καρδερινα 3 χρονια!
φετος τις εβαλα μεσα μια θυληκια καρδερινα πιασμενει τον σεπτεμβριο η κλουβα εχει διαστασεις 60χ40χ40 υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν;
παρακαλω οι γνώστες να μου προτεινουν ιδεες!
Ευχαριστω

https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Και φυσικα εχει δικαιο ο σταυρος αλλα το οτι ειναι πιασμενει τον σεπτεμβριο που το ειπε αυτος που μου το πουλησε το πουλι, δεν το εχω πιασει εγω φυσικα!
 
το οτι ειναι πιασμενει τον σεπτεμβριο που το ειπε αυτος που μου το πουλησε το πουλι, δεν το εχω πιασει εγω φυσικα!
Ή θεώρησες ότι σου έλεγε 😉...ψέματα
& είναι... Εκτροφής... 😀
Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα,
κανονικά ο ελάχιστος χώρος είναι 1/4 τ. Μ.,
με ενδεδειγμένες διαστάσεις περίπου 1μ.*0,5*0,5.
Πέρισυ έβγαλα (όχι μόνο εγώ) σε 60άρα ζευγαρώστρα.
Αλλά αυτό προϋποθέτει κοινωνικοποιημένα πουλιά.
Όπως & να έχει, καλή επιτυχία.
 
το ξερω οτι ειναι πιασμενο αλλα θελω να δοκιμασω να κανω δικα μου πουλια!
τεσπα εαν ειναι προβλημα θα προσπαθησω μονος μου και οτι βγει
εγω θελω το καλυτερο για τα πουλακια, αλλα και να μην σας φερω σε δυσκολη θεσει.
 
[ θα προσπαθησω μονος μου και οτι βγει
εγω θελω το καλυτερο για τα πουλακια]

Και αγορασες πασμενο πουλι; Αυτο προσπαθουμε να καταπολεμησουμε καλε μου.Αν δεν υπαρχει ζητηση, δεν θα υπαρχει και προσφορα.
Sorry για το Off Topic!
 
[ θα προσπαθησω μονος μου και οτι βγει
εγω θελω το καλυτερο για τα πουλακια]

Και αγορασες πασμενο πουλι; Αυτο προσπαθουμε να καταπολεμησουμε καλε μου.Αν δεν υπαρχει ζητηση, δεν θα υπαρχει και προσφορα.
Sorry για το Off Topic!
Εχω μεγαλωσει ακουγοντας τις φωνες τους, μου λειπουν οι φωνες τους και τα θελω κοντα μου, δεν υπαρχει αλλος τροπος για να βρω το ζευγαρι του και να προσπαθησω να τα ζευγαρωσω, εαν ξερεις αλλο τροπο να αποκτησω το ζευγαρι του, πες μου.
Δεν λαμβανεις στα υπ'οψιν οτι καλως η κακως τα πουλακια τα εχω και θελω το καλυτερο γι'αυτα, απο εδω και περα τι κανουμε;
 
Δεν λαμβανεις στα υπ'οψιν οτι καλως η κακως τα πουλακια τα εχω και θελω το καλυτερο γι'αυτα, απο εδω και περα τι κανουμε;

Den iparxei kakos i kalos, ta poulia einai piasmeno kai afto simenei kakos tous exeis, kai an iseles to kalitero gia ta poulia, ta afines eleftheros na menoune kai kelandane ekei pou anoigoune, STIN FISI.
 
στα περισσοτερα πουλακια που συλλμβανονται απο τη φυση το ταξιδι που ακολουθει η ζωη τους ειναι αυτο

οι επιλογη ειναι δικια σου. Εισαι στο καπου στο μεσον. Μπορεις να το ρισκαρεις να τα κρατησεις, μπορεις και να τα επιστρεψεις εκει που θα ειναι ευτυχισμενα
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    34,9 KB · Προβολές: 357
  • 2.webp
    2.webp
    12,3 KB · Προβολές: 671
  • 3.webp
    3.webp
    16,8 KB · Προβολές: 893
  • 4.webp
    4.webp
    32 KB · Προβολές: 250
Καλε μου δεν θελω να σε σταναχωρω, πιστεψε με. Η θηλυκη καρδερινα διαλεγει συντροφο στην φυση και εσυ απλα αγορασες μια θηλυκια για το αρσενικο σου. Δεν ξερω αν θα εχεις αποτελεσματα, αλλα επειδη πιστευω οτι σου αρεσουν οι καρδερινες εχω να σου πω το εξης.
Ψαξε εδω μεσα για καποιον που εκτρεφει καρδερινες και προσεγγισε τον για να αποκτησεις γνωση.Ρωτα αν και απο ποιον μπορεις να προμηθευτεις καρδερινες εκτροφης και το χομπυ σου θα αποδωσει. Οι εκτροφεις καρδερινων μας εχουν στωσει τον δρομο για αυτα τα πουλια. Κοστιζει κατι παραπανω αλλα αξιζει τον κοπο.
Μην αγοραζεις πιασμενα πουλια. Ταλαιπωρεις και αυτα και τον εαυτο σου.
 
Elega na epistrepsoume sto thema, kai na stamatame me ta OFF-TOPIC post, paragalo poli.
 
Εχω μια καρδερινα 3 χρονια!
φετος τις εβαλα μεσα μια θυληκια καρδερινα πιασμενει τον σεπτεμβριο η κλουβα εχει διαστασεις 60χ40χ40 υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν;
παρακαλω οι γνώστες να μου προτεινουν ιδεες!
Ευχαριστω
Δεν θα τοποθετηθω εκτος θεματος. Γνωμη μου δεν θα καταφερεις τιποτα με μια καρδερινα 3 χρονων (κοντα σου) και με μια που μολις σε βλεπει παθαινει την πλακα της.Ασε δε, που η κλουβα σου ειναι μικρη. Θελουν χωρο..χρονο να γνωριστουν αλλα κυριως θελει πουλια ημερα. Για να προσαρμοστει η θηλυκια σου και να ηρεμισει κοντα σου απαιτειτε καιρος.Ισως του χρονου.. Αν ζει.
Και εδω καπου ερχεται ωραια-φυσικα και η τοποθετηση μου(συμφωνοντας απολυτα με τα υπολοιπα παιδια). Οτι ειναι καλυτερο να προτιμαμε πουλια εκτροφης. Ετσι και την φυση δεν ζημιωνουμε αλλα μπορουμε με μια σχετικη ευκολια να απολαυσουμε μωρακια.
 
αλεξανδρε δεν ξερω αν στο δικο μου ποστ ειδες offtopic αλλα ημουνα ξεκαθαρος. Το παιδι ρωταει για καταλληλο κλουβι για ζευγαρωμα αγριας καρδερινας. Για μενα τετοιο ειναι το "ανοιχτο " κλουβι και αυτο του ειπα. Δεν βλεπω που ειναι το offtopic😕
 
Δεν θα τοποθετηθω εκτος θεματος. Γνωμη μου δεν θα καταφερεις τιποτα με μια καρδερινα 3 χρονων (κοντα σου) και με μια που μολις σε βλεπει παθαινει την πλακα της.Ασε δε, που η κλουβα σου ειναι μικρη. Θελουν χωρο..χρονο να γνωριστουν αλλα κυριως θελει πουλια ημερα. Για να προσαρμοστει η θηλυκια σου και να ηρεμισει κοντα σου απαιτειτε καιρος.Ισως του χρονου.. Αν ζει.
Και εδω καπου ερχεται ωραια-φυσικα και η τοποθετηση μου(συμφωνοντας απολυτα με τα υπολοιπα παιδια). Οτι ειναι καλυτερο να προτιμαμε πουλια εκτροφης. Ετσι και την φυση δεν ζημιωνουμε αλλα μπορουμε με μια σχετικη ευκολια να απολαυσουμε μωρακια.
Σ'ευχαριστω πολυ:)
 
Back
Top