Φροντίδα Θα ηθελα μια γνωμη για περιστερωνα

anestis007

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2016
Μηνύματα
11
Πόλη
Νίκαια
Καλησπερα σας,
Ειμαι ασχετος μου αρεσουν τα περιστερια οι "βουτες" και θα ηθελα να ξεκινησω... Εχω μικρο χωρο στην ταρατσα με τεντα απο πανω και ενα κλουβι που κατα καιρους βαζω ορτυκια κοτες κ. Α. Οπως βλεπετε στη φωτο μπορω να ξεκινησω με το υπρχων κλουβι;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Untitled2.webp
 
Δεν είμαι ειδική στα περιστέρα αλλά νομίζω αυτά τα κλουβιά δεν χωράνε πάνω από ένα ζευγάρι το καθένα.
 
Από τα λίγα που ξέρω, τα περιστέρια "βούτες" όπως τις λες, χρειάζονται να πετούν καθημερινά και να γυμνάζουν τα φτερά τους ανεβαίνοντας πολύ ψηλά ώστε και η βούτα τους να είναι εντυπωσιακή.
Αυτό προϋποθέτει κουμάσι που να έχει κι άλλα περιστέρια όπως "αραμπατζήδες" (ας μη γελάσουν όσοι γνωρίζουν για πιθανά λάθη μου), οι οποίοι με τις πτήσεις τους παρασύρουν και "κατεβάζουν τις βούτες" όταν είναι ψηλά.
Κι όλα αυτά απαιτούν κουμάσια (δύο τουλάχιστο) με μεγάλες πόρτες ώστε να μπαίνουν και να βγαίνουν απρόσκοπτα από το χώρο τους τόσο τα πουλιά όσο και ο εκτροφέας.
Αν τώρα σκοπεύεις να "φυλακίσεις" σε αυτό το χώρο αυτού του τύπου τα περιστέρια, θα σε παρότρυνα να μην το κάνεις... Χρειάζονται να πετούν, κι αυτός ο χώρος σε κανένα είδος περιστεριού δεν φτάνει.
Αν τώρα τα βγάλεις από κει για να πετάξουν δεν πρόκειται να επιστρέψουν εκεί μέσα ποτέ.
 
Δεν κάνουν Ανέστη αυτά τα κλουβιά. Οι βούτες θέλουν κλειστά κουμάσια τουλάχιστον 2 Χ 3 μέτρα για πενήντα περίπου πουλιά, με ξύλινα ράφια περιμετρικά. Παράλληλα διατηρείς και μικρό αριθμό μισήρια (παπαγαλάκια) ώστε όταν ανεβαίνουν και θες να πέσουν, βγάζεις τα μισήρια, τους ρίχνεις τροφή και πέφτουν οι βούτες που τα βλέπουν να βόσκουν. Οι βούτες δεν θέλουν κοντά άλλες βούτες επειδή κλέβονται εύκολα. Δες ένα κουμάσι για βούτες να πάρεις μια εικόνα, βέβαια εδώ ο άνθρωπός είναι μάστορας έτσι, δεν κάνει προχειρότητες :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Καλή συνέχεια.
 
Οι βούτες θέλουν κλειστά κουμάσια τουλάχιστον 2 Χ 3 μέτρα για πενήντα περίπου πουλιά,
σωστό αν θες να ξεκινήσεις με λιγότερα πουλιά το ελάχιστο μέγεθος που μπορείς να έχει πιστεύω είναι 1*2 τα πλαϊνά και 1,5 με 2 μέτρα ύψος όχι λιγότερο.
Παράλληλα διατηρείς και μικρό αριθμό μισήρια (παπαγαλάκια) ώστε όταν ανεβαίνουν και θες να πέσουν, βγάζεις τα μισήρια, τους ρίχνεις τροφή και πέφτουν οι βούτες που τα βλέπουν να βόσκουν.
δεν είναι απαραίτητο αυτό μπορείς να έχεις κανένα γιαβράκι ή και τις υπόλοιπες βούτες για να κάνεις φτερό
ι βούτες δεν θέλουν κοντά άλλες βούτες επειδή κλέβονται εύκολα
έχω ακούσει οτι αν κάνεις στην ταράτσα σου ένα ευδιάκριτο σχήμα (τετράγωνο, κύκλο) με κάποιο έντονο χρώμα (π.χ. Πορτοκαλί) τα πουλιά μαθαίνουν να πέφτουν εκεί και δεν στα κλέβουν, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία απο αυτό γενικά όμως μπορείς να τις χάσεις εύκολα
 
Δεν θυμάμαι να υσχιει οτι οι βουτες κλέβονται εύκολα. Δηλαδή δεν είχα χάσει καμια και να έχει παει σε άλλο περιστερώνα και να βολταριστει. Έκτος αν την πάρεις και την πεταξεις πριν ακόμα συνηθίσει στο καινούργιο "μέρος σου". Σε εκείνο το διάστημα θυμάμαι είχε ρίσκο να την χάσεις Είτε να γυρίσει πισω οπου ζούσε, η' να κατέβει σε αλλον περιστερώνα. Και μιλάμε για εποχή που σε κάθε γειτονια υπηρχαν αρκετοί με περιστέρια.

Ανεστη πέρα απο τον περιστερώνα θέλουν και χώρο στην ταρατσα για να βουτανε. Η τέντα που εχεις μαζεύει, αφήνει χωρο στα πουλιά να κατεβαίνουν χωρίς προβλήματα;
 
Βρε παιδιά, γιατι οι Βούτες χρειάζονται κλειστά,τοιχώματα στο κλουβι; Όπως είδα στο βίντεο, δεν πρέπει να αφήνει και πολυ φως να μπει. Δεν είναι αυτο ανθυγιεινό;
 
Βρε παιδιά, γιατι οι Βούτες χρειάζονται κλειστά,τοιχώματα στο κλουβι; Όπως είδα στο βίντεο, δεν πρέπει να αφήνει και πολυ φως να μπει. Δεν είναι αυτο ανθυγιεινό;
δεν νομίζω οτι αυτό είναι απαραίτητο, ίσος είναι η προοπτική του συγκεκριμένου, εγω έχω δει καλές βούτες σε συνηθισμένα κουμάσια με άπλετο φως
 
Επειδή τα έχει κάποιος σε ταράτσα η'ανοιχτο χώρο και προστατεύονται απο τα καιρικά φαινομενα υποθέτω. Μετα ο Ηλιος τα βλέπει αφού τα βγαζεις εξω και τα πετάς.
 
Βρε παιδιά, γιατι οι Βούτες χρειάζονται κλειστά,τοιχώματα στο κλουβι; Όπως είδα στο βίντεο, δεν πρέπει να αφήνει και πολυ φως να μπει. Δεν είναι αυτο ανθυγιεινό;
Αν δεις το βίντεο έχει εσωτερικές πόρτες με πλέγμα.Αφήνεις τις εξωτερικές ανοικτές όλη μέρα και μπαίνει ο ήλιος όλη μέρα. Είναι από τις καλύτερες κλούβες που 'εχω δει.
 
Επειδή τα έχει κάποιος σε ταράτσα η'ανοιχτο χώρο και προστατεύονται απο τα καιρικά φαινομενα υποθέτω. Μετα ο Ηλιος τα βλέπει αφού τα βγαζεις εξω και τα πετάς.
η μια μεριά όμως πρέπει αναγκαστικά κατα την γνώμη μου να έχει γυάλινη ή συρμάτινη πόρτα
 
Ναι το ίδιο εννοώ Γιώργο. Υπεθεσα οτι ο Γιάννης μιλούσε για τις τρεις πλευρες(κλειστά τοιχώματα γραφει) και όχι ως κάτι κλειστό παντού, απο την φράση του" δεν αφήνει και πολυ φως"
 
Ότι πιο όμορφο και "μερακλήδικο" έχω δει. Το πάνω μέρος είναι διάτρητο και βλέπουν τα πουλιά όσο πρέπει. Διαφορετικά δεν κάνουν χαβά, εάν είναι ολοημερίς στα παιχνίδια. Μετά έχει και εσωτερικές πόρτες για να βλέπουν εάν δεν τα πετάς. Χρειάζονται όμως συχνή εκπαίδευση για να "σφίξουν".
 
Σας παραθετω ενα χωρο που εχω για τον περιστερωνα που συζηταμε. Αν δε σας κουραζω μια γνωμη αν ειναι ικανος ο χωρος για περιστερωνα 2χ2χ2. Υποψιν οπως βλεπετε στις φωτο γυρω γυρω υπαρχουν

01.webp 3.webp 4.webp

Η λευκη ταρατσα
 
απο μέγεθος είσαι καλά αλλά επειδή είναι εκτεθειμένο (χωρίς τοίχο δίπλα) θα κάνεις τις 3 μεριές τελείως κλειστές και μια με σύρμα όπου οτ χειμώνα μπορεί να χρειαστεί να τοποθετήσεις κάποιο νάιλον.

Απο τι υλικό σκέφτεσαι να τον κατασκευάσεις;
 
Δε ξερω τι προτεινετε; Με προβληματιζει οτι γθρω γυρω εχει πολυκατοικιες αυτο δεν ειναι θεμα;
 
Για τα σπίτια θα έχεις θέμα μόνο να ''στην πουν'' για θέμα καθαριότητας.
Όσο για το αν μπορούν οι βούτες να σηκωθούν η να πέσουν, υπάρχουν χειρότερα πόστα και όμως μπορούν.
Απλώς θα χρειαστείς και ένα κουμασάκι με παπαγαλάκια για να μπορείς να επαναφέρεις τις βούτες.
 
Απλώς θα χρειαστείς και ένα κουμασάκι με παπαγαλάκια για να μπορείς να επαναφέρεις τις βούτες.
όχι απαραίτητα ένα ζευγάρι θα έχει μαζί με τις βούτες για να κάνει φτερό επίσης και μαι βούτα να κρατάς απο την μέση στο χέρι σου και αυτή να φτερουγίζει θα πέσουν
 
όχι απαραίτητα ένα ζευγάρι θα έχει μαζί με τις βούτες για να κάνει φτερό επίσης και μαι βούτα να κρατάς απο την μέση στο χέρι σου και αυτή να φτερουγίζει θα πέσουν
Γίνεται και αυτό που λες αλλά σε ανοικτά μέρη που σε όποιο σημείο του ορίζοντα να πετά η βούτα θα βλέπει το κουμάσι της.
Στην Νίκαια όμως με δεκάδες περιστεράδες γύρω-γύρω και το κουμάσι χαμηλά ανάμεσα σε πολυκατοικίες είναι μονόδρομος τα παπαγαλάκια.
 
Back
Top