Φροντίδα Θα ηθελα μια γνωμη για περιστερωνα

Μια ράτσα περιστεριων χαμηλής πτήσης που λόγω της κόντης μύτης τους προφανώς έχουν πάρει την ονομασια παπαγαλακια. Τα χρησιμοποιουν για φτερό οπως ειπωθηκε συνηθως.
 
Μια ράτσα περιστεριων χαμηλής πτήσης που λόγω της κόντης μύτης τους προφανώς έχουν πάρει την ονομασια παπαγαλακια. Τα χρησιμοποιουν για φτερό οπως ειπωθηκε συνηθως.
Μήπως σε άλλες περιοχές τα λένε Αραμαντζήδες ή Αραμπαντζήδες ή τέλος πάντων κάπως έτσι;
 
Προσωπικά δεν ξέρω γιατί πάνε πόλλα χρονια πίσω που είχα ασχοληθεί. Υπαρχουν παλι και τα ασμανια που κανουν αυτή τη δουλεια του φτερου. Δεν έχουν κοντή μύτη αυτά και είναι πιο χαμηλής κατηγορίας ακόμα. Τώρα αν εννοούν όλα αυτά μαζί στη διάλεκτο των περιστεραδω(η' σε καποια μερη) η' κάποιο απο αυτά δεν ξέρω.
 
Άλλη μια φορα να σας ευχαριστησω. Συμφωνησαμε για τον περιστερωνα, ψαχνω σχεδια και ξεκιναω στην κατασκευη. Μετα; Μπορειτε να με ξαναβοηθησετε για τους πληθυσμους; 2ζευγαρια παπαγαλακια με 2-3 ζευγαρια βουτες ειναι καλα; Εν συνεχεια με βλεπω να με διωχνει η γυναικα μου και να κοιμαμε με τα πουλακια μου...😀
 
Ασμάνια εγώ ξέρω ότι λένε τα παγκούρια, τα απλά περιστεράκια της πλατείας και του παλιόσπιτου. Είναι συνήθως τα πιο ήρεμα περιστέρια και αυτά που εξοικειώνονται αμέσως με τον άνθρωπο. Τα βλέπεις που τα ταίζουν στα πάρκα. Και αυτά τα χρησιμοποιούν για φτερό. Απλά τα παπαγαλάκια είναι ομορφότερα...
 
Αν και είμαι εκτός θέματος στα ασμανια η εντύπωση μου όσο θυμάμαι ήταν οτι γρηγορα καθοντουσαν και δεν πετούσαν με αποτέλεσμα να δυσκολεύουν κάπως το φτερό και καμια φορα η' πολλες ιδιοτροπία στο βολταρισμα.Ασε που την άραζαν σε κανένα καλώδιο η' διπλανή ταράτσα.
 
Μήπως σε άλλες περιοχές τα λένε Αραμαντζήδες ή Αραμπαντζήδες ή τέλος πάντων κάπως έτσι;
Σωστά.
2ζευγαρια παπαγαλακια με 2-3 ζευγαρια βουτες ειναι καλα
Υπολόγισε 10 ζευγάρια τουλάχιστον βούτες και άλλα τόσα παπαγαλάκια.
Και το κυριότερο γερό στομάχι.
Για την γυναίκα σου,τους γείτονες και το κυριότερο ότι μπορεί να σηκώσεις 10 περιστέρια και να μην κατέβει κανένα.
Ακόμα οι βούτες έχουν πολλές αρρώστιες (αρρωσταίνουν εύκολα) και αυτό θα σου ''κόψουν τα πόδια'' μέχρι να μάθεις.
 
καλα πεταγματα
οντως ο χωρος φαινεται μικρος

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
οντως ο χωρος φαινεται μικρος
Αυτή είναι η πραγματικότητα στην Αθήνα. Με ότι έχει θα πορευτεί,όχι με ότι θέλει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
σε ταράτσα 2χ2 δεν κανεις τίποτα ειδικά εαν δεν έχει κάγκελα είναι επικίνδυνο να γκρεμοτσακιστείς!
 
Back
Top