Γενικά Θα κελαηδάνε τα αρσενικά εάν βλέπονται με τα θηλυκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Και συνεχιζω τις ερωτησεις μιας και βλεπω φωτογραφιες εδω στο φορουμ απο γεννες και τρελλενομαι. Εχω δει πολλα αρσενικα σε κλουβα μαζι και ουτε τσακωνονται και κελαιδανε κανονικα... Μοιπως γινετε τελικα;
 
Δεν ειναι καθολου πρακτικο ουτε υγιες. Εχοντας αρσενικα και θηλυκα μαζι σε κλουβα θα ζευγαρωνουν ασυστολα ακομα και σε εποχες που ΔΕΝ πρεπει να ζευγαρωσουν. Επισης εχοντας πολλα μαζι, θα τσακωνονται για το ποιος θα ζευγαρωσει με ποια, οι θηλυκες θα προσπαθουν να χαλασουν η μια τη φωλια της αλλης... Και γενικα δεν θα περνανε καθολου καλα ουτε αυτα ουτε και εσυ φυσικα. Υπαρχουν και αλλοι λογοι, αλλα νομιζω οτι και αυτο που σου ειπα ειναι αρκετο...

Εχω γινει μαρτυρας σε κλυβα με 2 αρσενικα και 4 θυληκα τα αρσενικα να χτυπιουνται ολη μερα καθε μερα, πανω κατω στην κλουβα, να μην αφηνει ο ενας τον αλλο να φαει... Και θηλυκες με αυγα ενω κλωσσανε να βγαινουν και να χτυπιουνται με αλλε θηλυυκες... Δραμα. Ασε που αμα σου κανουν και φωλιες καλοκαιριατικα κλαφτα με τις ψειρες...

*ειμαι πολυ ενθαρρυντικη 😀
 
Τόσο εξαίρεση που ακόμα και στα petshops που τα βάζουν "ό,τι να ναι" μόνο δύο ειδών ζώα έχουν μεμονωμένα, τα αρσενικά καναρίνια και τους αρσενικούς μονομάχους.
 
Τόσο εξαίρεση που ακόμα και στα petshops που τα βάζουν "ό,τι να ναι" μόνο δύο ειδών ζώα έχουν μεμονωμένα, τα αρσενικά καναρίνια και τους αρσενικούς μονομάχους.
Κρατω μια επιφυλαξη για το πως τα εχουν, σιγουρα καποια αρσενικα ειναι εκτος αλλα δεν νομιζω οτι σε κατι μεγαλες κλουβες των 50 πουλιων ας πουμε ειναι ολα θηλυκα... Ολα αρρωστα ναι, ολα θηλυκα δεν ξερω. Οπως και να εχει, στο θεμα του φιλου μας, οσο ομορφες και να ειναι οι κλουβες, ειναι δυσκολα διαχειρισιμες απο καθε αποψη. Ακομα και να θες να ελεγξεις την υγεια των πουλιων, πως θα τα πιασεις; Εστω ας ειναι ευρωχωρα κλουβια, οι κλουβες ειναι δυσκολες νομιζω...
 
ναι εχω δει ας πουμε εκει στο χωριο μου σε κλουβα τεραστια ομως 2 μετρα υψος να φανταστειται ενα σωρο πουλια μεσα, δεν ειχα παρατηρησει εαν κελαιδανε η οχι μην πω ψεματα, απλα συνηπυρχαν ολα μαζι, σιγουρα αρσενικα θυληκα, δηλαδη τα θυληκα καναρινια ζουνε και ολα μαζι ας το πω χωρις καποιους τσαμπουκαδες;
 
Τα θηλυκά πιστεύω μπορούνε πιο εύκολα να είναι σε κλούβα μαζί. Δεν τσακώνοντε τόσο συχνά όσο τα αρσενικά.
 
Μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε :).Αρσενικά και θηλυκά δεν είναι καλό να είναι μαζί. Μόνο στην αναπαραγωγή.
 
Μαζί δεν κάνουνε και χώρια δεν μπορούνε :).Αρσενικά και θηλυκά δεν είναι καλό να είναι μαζί. Μόνο στην αναπαραγωγή.
Και στην αναπαραγωγη καλο ειναι να χωριστουν στα ζευγαρια που θα προχωρησουν. Καλυτερη διαχειριση, πιο ομαλη διαδικασια χωρις κοντρες, γνωριζεις γονεις και παιδια για να αποφυγεις αιμομιξιες κτλ..
 
Ναι απλά εννοώ κατά την περίοδο της αναπαραγωγής γενικά.Αλλιώς πως θα ζευγαρώνανε τα πουλιά από τα κάγκελα;
 
μαλιστα, ενταξει προσανατολιζομαι σιγα σιγα... Εγω θα παρω εναν αρσενικο για αρχη και βλεπουμε για το μετα, αλλα απο την μια τελικα καλο ειναι που αν θελω κανω το κλουβι μου ζευγαρωστρα...
 
Πιστευω οτι θα μπορουσανε, αλλα καλυτερα να μιλησουν οι πιο ενημερωμρνοι 😉
 
Toykaki 😛 η κλούβα που είδες στο χωριό σου δεν είχε μέσα τα αρσενικά (εκτός από τα μικρά σε ηλικία).
 
Τα budgies είναι θορυβώδες πουλία αν εχεις και πανω απο δυο χμμμ αναρχία, αλλά μπορείς να εχεις μια άμεση επαφη και παιχνιδι με το πουλάκι αυτο.
 
😀... λετε ε; Μου το εφερε ως εξης οτι κελαιδανε κλπ... Εκει κατεληξα,

όλα κελαιδάνε και τα καναρίνια και οι παπαγάλοι... όπως όλοι τραγουδάμε... Τώρα εξαρτάται τι αρέσει στον καθένα... κλασσικό και όπερα ή ρεμπέτικο και ρόκ; Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε... εγώ πάντως προτιμώ το ρεμπέτο-ρόκ... (ένα μπάτζι να μουρμουράει συνέχεια σαν να έφαγε γλυστρίδα με μικρές χαριτωμένες κραυγές ενδιάμεσα) εκτός του οτι θεωρώ πως είναι πιο εκφραστικά.. έχουν προσωπικότητα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ενταξει δεν κελαηδανε ολα.. Καποια κελαιδανε και καποια τσιριζουν,τωρα τις φωνες του μπατζι δεν νομιζω καποιος να τις λεει κελαιδμα..
 
Back
Top