Αναπαραγωγή Θα κελαηδάνε τα μικρά αν οι γονείς δεν κελαηδάνε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πάντως και σε μένα φαίνεται ανησυχητικό το ότι ο αρσενικός δεν κελαηδάει καθόλου. Ούτε "τσίου τσίου"; Επίσης, λογικά ακόμα τα έχει χωρισμένα ο Πάνος τα καναρίνια του. Απ ότι μας έχει πει τουλάχιστον. Πάντως τα δικά μου αρσενικά τραγουδούν και όταν είναι χωριστά με το θηλυκό και όταν είναι μαζί, ακόμα και όταν τα κορίτσια κλωσσάνε, αυτά το χαβά τους! 😛

Πάνο καλύτερα να ψάξεις τα βαθύτερα αίτια που το αρσενικό δεν τιτιβίζει/κελαηδάει, και να τον βάλεις σε αναπαραγωγή μόνο και αν είσαι 1000% σίγουρος πως είναι υγιές. Βασικός κανόνας!
δεν ξερω τι μπορει να φταιει αλλα ενω τρωει προσπαθει να αντιγραψει τις κινησεις του θηλυκου, τρωει, πινει, κανει κανονικα μπανιο, αλλα αφου τα κανει ολα καθεται στο κλαδακι σαν να κρυωνει, σαν να κουρνιαζει! Η θερμοκρασια εξω ειναι γυρω στους 10 βαθμους κελσιου!
 
Δεν σε απασχολεί που το αρσενικό σου δεν κελαηδάει; Σου φαίνεται φυσιολογικό; Πως είναι υγιές το πουλί και πρέπει να μπει στην αναπαραγωγή;
ειναι μολις 7μηνων και απο το αρθρο για το γιατι δεν κελαιδουν τα πουλια (https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-κελαηδάει-το-καναρίνι-μου.27712/)
λεει οτι απο 6 μηνων και πανω αρχιζουν το τραγουδι!
 
Πάντως και σε μένα φαίνεται ανησυχητικό το ότι ο αρσενικός δεν κελαηδάει καθόλου. Ούτε "τσίου τσίου";

Επίσης, λογικά ακόμα τα έχει χωρισμένα ο Πάνος τα καναρίνια του. 😛

Πάνο καλύτερα να ψάξεις τα βαθύτερα αίτια που το αρσενικό δεν τιτιβίζει/κελαηδάει, και να τον βάλεις σε αναπαραγωγή μόνο και αν είσαι 1000% σίγουρος πως είναι υγιές. Βασικός κανόνας!
κανει τσιου τσιου!

τα εχω σε ζευγαρωστρα με το χωρισμα στη μεση!
 
η κυρια αλικη μου ειπε οτι μεχρι τον απριλιο θα κανει κατι ο κυριος!
Εσύ όμως, τώρα, τον έχεις σε ζευγαρώστρα με χώρισμα και περιμένεις να δεις αντιδράσεις ενήλικου αρσενικού, που δεν είναι.
 
επειδη δεν θυμαμαι ποιος εγραψε εδω στο φορουμ=: το καναρινακι μου κελαηδουσε περιπου κανονικα (δλδ εκανε 5-6 ηχους πριν το βαλω διπλα στη θηλυκια και μαλλον πριν την αγορασω καν!
 
Εσύ όμως, τώρα, τον έχεις σε ζευγαρώστρα με χώρισμα και περιμένεις να δεις αντιδράσεις ενήλικου αρσενικού, που δεν είναι.
οχι το εχω γιατι οσο ηξερε οτι ηταν το θηλυκο σε αλλο κλουβι καθοταν ψηλα στο κλουβι σαν αρρωστο γι αυτο το εχω στη ζευγαρωστρα μαζι της!
 
Προσωπικά μπερδεύτηκα.
Είναι άρρωστο; Καθόταν σαν άρρωστο; Είναι σε οπτική επαφή με το θηλυκό και για αυτό δεν κελαιδά, ενώ πριν έκανε περίπλοκες τρίλιες; Είναι 7 μηνών τώρα και τον Απρίλιο που θα είναι 9 θα είναι γόνιμο; Δεν καταλαβαίνω.
Σε παρακαλώ Πάνο, με τάξη αν γίνεται, απάντησε μία - μία στις ερωτήσεις, και με σαφήνεια, ώστε να δούμε περί τίνος πρόκειται
 
Είναι άρρωστο;
οχι δεν ειναι!
Καθόταν σαν άρρωστο;
ναι οταν ηξερε οτι υπαρχει αλλο πουλι
Είναι σε οπτική επαφή με το θηλυκό και για αυτό δεν κελαιδά, ενώ πριν έκανε περίπλοκες τρίλιες;
ναι ακριβως!
Είναι 7 μηνών τώρα και τον Απρίλιο που θα είναι 9 θα είναι γόνιμο;
αυτο προσωπικα δεν το γνωριζω απλα καποιος μου ειπε οτι ναι ισως κανει κατι στη 2η γεννα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
καλησπέρα! Θα ηθελα να ρωτησω αν τα καναρινακια που θα γεννηθουν την ανοιξη θα κελαηδανε αν ο αρσενικος απο τους γονεις δεν κελαηδαει; κελαηδαει μονο το θυληκο και ξερετε κανει μονο τους ηχους που κανουν τα θηλυκα ή θα χρειαστει κατι αλλο (οπως ηχους και αλλο αρσενικο καναρινι για να ακουν);
αυτο προσωπικα δεν το γνωριζω απλα καποιος μου ειπε οτι ναι ισως κανει κατι στη 2η γεννα!
Είμαστε στην 2η σελίδα και το αρχικό ερώτημα και απορία ήταν η παραπάνω πρώτη, για το κελάηδα των απογόνων.
 
καθεται στο κλαδακι σαν να κρυωνει, σαν να κουρνιαζει!
Αυτό θα πρέπει να σε ανησυχεί. Αυτό είναι σύμπτωμα πως είναι άρρωστο.

ειναι αρσενικο και καρατσεκαρισμενο!
Πως είσαι τόσο σίγουρος; Το έχεις ακούσει να κελαηδάει σαν αρσενικό με διάρκεια και γυρίσματα στη φωνή του;
 
Το έχεις ακούσει να κελαηδάει σαν αρσενικό με διάρκεια και γυρίσματα στη φωνή του;
Το άκουγα και κελαηδουσε κανονικά πριν αγοράσω την άλλη και από τότε που την αγόρασα το κόψε!
 
Το άκουγα και κελαηδουσε κανονικά πριν αγοράσω την άλλη και από τότε που την αγόρασα το κόψε!
Άρα μαζί με το ότι φουσκώνει σαν να κρυώνει εμένα το μυαλό μου πάει σε ασθένεια και όχι επειδή βλέπει το θηλυκό. Θα πρέπει να το ψάξεις καλύτερα και να τον πας σε κάποιον πτηνίατρο.
 
Το άκουγα και κελαηδουσε κανονικά πριν αγοράσω την άλλη και από τότε που την αγόρασα το κόψε!
Υπάρχει πραγματικά μια περίοδος που τα αρσενικά σταματούν να κελαηδούν μια και έχουν "κερδίσει" το θηλυκό και μαζί προσπαθούν να ετοιμάσουν τη νέα γενιά. Και το κάνουν γιατί το τραγούδι πλέον τους είναι άχρηστο.
Αν τώρα το συγκεκριμένο αρσενικό καναρίνι βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση τότε είναι αναμενόμενη η συμπεριφορά του.
Αν πάλι φουσκώνει, δείχνει άκεφο, ανόρεκτο ή κοιμάται τη μέρα τότε χρήζει ιατρικών συμβουλών και πρέπει απαραίτητα να τις έχει.
Για να υπάρχει σωστή αναγνώριση της κατάστασής του θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας αυτά που περιγράφονται στο πολύ καλό για τους στόχους του άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Αναγνώριση-ασθενειών-των-πουλιών.17695/
Θα πρότεινα μάλιστα να επανέλθεις με ενημέρωση της εικόνας του φίλου σου, αφού πρώτα το διαβάσεις.
 
Back
Top