Γενικά Θα μάθει το καναρίνι μου να κελαηδάει;

Nikiforos@

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2013
Μηνύματα
3
Καλημέρα φίλοι μου. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας. Μόλις πριν δύο μέρες, αγόρασα ένα νέο καναρίνι. Είναι 4 μηνών και δεν έχει μάθει να κελαηδάει. Τα μπερδεύει. Το κακό είναι ότι στην γειτονιά δεν έχω καναρίνια κοντά ώστε να ακούει. Θα μάθει μόνο του; Τι πρέπει να κάνω; Βοηθήστε με.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Σίγουρα θα κελαηδήσει αν είναι αρσενικό.
Τώρα το ρεπερτόριό του μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα πλούσιο λόγω απουσίας ωδικών ακουστικών ερεθισμάτων από άλλα καναρίνια... αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό...
Υπομονή και θα δεις πως τον άλλο μήνα... Θα αρχίσει και δε θα σταματά.
 
Σίγουρα θα κελαηδήσει αν είναι αρσενικό.
Τώρα το ρεπερτόριό του μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα πλούσιο λόγω απουσίας ωδικών ακουστικών ερεθισμάτων από άλλα καναρίνια... αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό...
Υπομονή και θα δεις πως τον άλλο μήνα... Θα αρχίσει και δε θα σταματά.

Σε ευχαριστώ πολύ! Με ξεάγχωσες λιγάκι. Πάντως εγώ έχω κατεβάσει ήχους στο κινητό και του βάζω το βραδάκι και ακούει. Δεν νομίζω να του κάνω κακό,έτσι δεν είναι;
 
Μόλις πριν δύο μέρες, αγόρασα ένα νέο καναρίνι

Το καναρίνι σου ανήκει σε κάποια ράτσα;

Είναι 4 μηνών και δεν έχει μάθει να κελαηδάει. Τα μπερδεύει

Γνωρίζεις με ακρίβεια την ηλικία του; Αν είναι 4 μηνών είναι λογικό να μπερδεύεται.

Πάντως εγώ έχω κατεβάσει ήχους στο κινητό και του βάζω

Πως αντιδράει;
 
Υπάρχουν ολόκληρα cd me κομμάτια από καναρίνια στο utube που χρησιμεύουν στην εκπάιδευση, μπορείς να βάλεις ένα και να το αφήσεις να πάιζει για ώρες. Υπάρχει και εναλλάγή φωνών, διότι τα περισσότερα είναι από καλλίφωνα εκπαιδευμένα καναρίνια! Μην αγχώνεσαι αν είναι αρσενικό θα τραγουδήσει μόνο του, απλά μπορείς να του κάνεις και λίγο φροντιστήριο!
 
Είναι αεικίνητο από κλαράκι σε κλαράκι πάει, τρώει και προσπαθεί να κελαηδήσει.Α! Επίσης προσπαθεί να φάει τα κάγκελα.
βάλ'του ένα σουπιοκόκκαλο να τρώει αυτό αντι τα κάγκελα, έχει ασβέστιο. Θα βρείς σε όλα σχεδόν τα πετ σοπ
 
Πάντως εγώ έχω κατεβάσει ήχους στο κινητό και του βάζω το βραδάκι και ακούει.
Το βραδάκι θα πρέπει να κοιμάται Νικηφόρε μου! 😉 Καλώς μας ήρθες και να χαίρεσαι το καναρινάκι σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Νικηφόρε σήμερα είδα το θέμα σου.

Θα του κάνει πολύ καλό να του βάζεις καναρίνια να τραγουδάνε. Θα βρεις μεγάλη ποικιλία στο youtube.
Πριν κάποια χρόνια που ξανα άρχισα να έχω καναρίνια το ίδιο έκανα σε ένα πουλάκι λίγων μηνών που απέκτησα και σε πληροφορώ οτι έγινε το καλύτερο καναρίνι που είχα ποτέ! Του έβαζα καναρίνια να κελαηδάνε που είχα κατεβάσει από το youtube και έγινε αστέρι! Όμως ψάξε να βρεις τα καλύτερα κελαιδίσματα που μπορείς.
 
Σωστόοος! Αυτό εννοώ φροντιστήριο, θα βρεις πολλά κομμάτια με διαφορετικά κελαηδήματα σε συνθεση. Σε μερικά βίντεο έχει και την ονομασία-περιγραφή του ήχου
px ολόκληρο cd...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

ή...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

ή όποιο άλλο σου αρέσει εσένα!
 
Κάποιες φωνές θα πάρει και σε πολλές δεν θα τις λέει σωστά.
Πρέπει να είναι και καναρίνι φωνής για να μπορεί να αποδώσει τα αναμενόμενα.
 
Κάποιες φωνές θα πάρει και σε πολλές δεν θα τις λέει σωστά.
Πρέπει να είναι και καναρίνι φωνής για να μπορεί να αποδώσει τα αναμενόμενα.

Συμφωνώ Μάκη αλλά κάποια καναρίνια κελαηδούν εκπληκτικά! Πολλές φορές πρέπει να είναι κάποιος ειδικός και πάρα πολύ πεπειραμένος να καταλάβει τη διαφορά.
 
Σωστά ! Μπορεί πχ να μην είναι timbrado, αλλά θα μάθει καμιά δεκαριά γυρίσματα και διαφορετικά κελαηδήματα
 
Back
Top