Αναπαραγωγή Θα μεγαλώσει κι ο τελευταίος νεοσσός;

Kiriakos Hadjiloucas

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
135
Πόλη
Φρέναρος
Υπαρχει πιθανοτητα να μεγαλωσει και το 5ο καναρινακι.; βγηκαν εκτες τα 4 και σημερα το 5ο αλλα δεν ξερω κατο ποσο θα μεγαλωσει
 
Να βάλεις πλούσια σε πρωτεΐνες τροφή και αν υπάρχει βοήθεια θα μεγαλώσει.
Εμείς τουλάχιστο αυτό ευχόμαστε.
Θεωρητικά είναι καλύτερα να απομακρύνουμε τ' αυγά και να βάζουμε πλαστικά στην αρχή, ώστε με την ταυτόχρονη επιστροφή και επώαση, να υπάρχουν ίσες ευκαιρίες στους νεοσσούς με την σχεδόν ταυτόχρονη εκκόλαψη.
 
Και ναι οι γονεις ταισαν και τον ´´μικρούλι ´´
Ωραία.
Από μακρυά τώρα.
Καθόλου ενοχλήσεις...
Μην τα παρατήσουν όλα... και πάει (και) χαμένος ο κόπος σου
Εντάξει;
 
Τα βλεπω δυο φορες την μερα μονο κακο ειναι.; Το πρωι που βαζω αυγο και το απογευμα που ξαναβαζω φρεσκο αυγο... Εφοσον η καναρα ειναι εξω
 
Μια άλλη άποψη λέει όταν υπάρχει αυτή η διαφορά αν είναι ευρύχωρη η φωλιά να βάλεις ένα πλαστικό αυγό δίπλα από το μικρό για να μην το βάζουνε από κάτω τα άλλα.
Εγώ δεν το έκανα και μια χαρά μεγαλώσανε και το τελευταίο από τα δυο πρώτα είχανε 2 μέρες διαφορά.Απλά οι γονείς ξέρουνε τί ταίζουνε και ποιό πουλάκι. Πάντως γνώμη μου να αφήσεις μέσα και τον αρσενικό να βοηθάει στο τάισμα.
 
Τα βλεπω δυο φορες την μερα μονο κακο ειναι.;
Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
Όμως είναι λάθος κάθε μας επίσκεψη στη φωλιά.
Κάνω πάρα πολλά χρόνια αναπαραγωγή στα καναρίνια.
Ακόμη και τώρα, δεν αποφεύγω τελείως τον πειρασμό να "ρίξω μια ματιά" στη φωλιά...
Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να το κάνουμε.
 
θα μεγαλωσει απο τι στιγμη που ταιζουν και οι δυο και οι τρωφες που τους δινεις ειναι οι καταλληλες.
 

Συνημμένα

  • IMG_0425.webp
    IMG_0425.webp
    22,7 KB · Προβολές: 79
  • IMG_0435.webp
    IMG_0435.webp
    28,5 KB · Προβολές: 77
Παιδια για τον μικρουλλι ειναι το ασπορο αυγο και ηταν ταισμενος το πρωι που τα ειδα μια ματια... Ναι οντως και οι πεντε ταισμενοι.. Οσο κ. Μισσαλλουρι για τον πειρασμο εε μια-δυο φορες δεν μπορουμεν να πουμεν οχι και να μην δουμε αυτο το ωραιο θεαμα στην φωλια
 
Η παρακολούθηση της φωλιάς πρέπει να είναι καθημερινή. Αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα να εντοπιστεί γρήγορα και να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την καλύτερη συνέχεια. Πρέπει να απομακρύνονται, νεκροί νεοσσοί, σκληρά υλικά (κλαράκια απο πρασινάδες-υλικό βάσης κλπ.), ξεφτισμένα νήματα που κρίβουν κινδύνους. Να παρακολουθείται το χρώμα της φωλιάς, ώστε να γίνονται γρήγορα αντιληπτές.. Διάρροιες. Η συχνή επαφή συνηθίζεται απο τα πουλιά, που ξέρουν πολύ καλά ποιος τα ταΐζει και τα περιποιείται. Βέβαια εκείνο που χρειάζεται ταυτόχρονα είναι προσοχή, στον τρόπο της επαφής και γνώση της ιδιαιτερότητας κάθε πουλιού.
 
Αυτό κανω εγω που τα κοιταζω και το αλλο βλεπω μονο αν εναι όλα ενταξει και ταισμενα και βχω την φωλια πισω τιποτα αλλι
 
Δεν ξέρω βέβαια αλλά μια μέρα διαφορά δεν είναι τόσο σημαντική.
Απο το 4ο εχει 1 μερα διάφορα. Απο τον πρωτο ομως;
Μια άλλη άποψη λέει όταν υπάρχει αυτή η διαφορά αν είναι ευρύχωρη η φωλιά να βάλεις ένα πλαστικό αυγό δίπλα από το μικρό για να μην το βάζουνε από κάτω τα άλλα.
Εγώ δεν το έκανα και μια χαρά μεγαλώσανε και το τελευταίο από τα δυο πρώτα είχανε 2 μέρες διαφορά.Απλά οι γονείς ξέρουνε τί ταίζουνε και ποιό πουλάκι. Πάντως γνώμη μου να αφήσεις μέσα και τον αρσενικό να βοηθάει στο τάισμα.
Αυτο δεν ξερω αν μπορει να γινει. Αλλαζουν θεση συνέχεια αρα το αυγο δεν μενει δίπλα ή απο κάτω απο το μικρο.


Εγω ριχνω μια ματια το πρωι για να δω αν υπαρχει καποιο νεκρο και πως ειναι γενικα κατασταση της φωλιας. Κατα την διαρκεια της ημερας παρακολουθω απο μακρία αν τα ταιζει.

Εχω τωρα δυο ζευγαρια με 5 μικρα. Οι φωλιες ομως ειναι μεγαλες οποτε ταιζονται ολα.
 
Εγώ Κυριάκο, περιμένω να βγει η θηλυκια έξω απο τη φωλιά και κοιτάζω επειτα προσεκτικά.
Αυτό είναι και το σωστό.
Ο μοναδικός σωστός τρόπος να ελέγξεις τη φωλιά.
Όλες οι άλλες είναι ενοχλήσεις και ως τέτοιες, πρέπει να αποφεύγονται.
 
Back
Top