Γενικά Θα πάρω 2 κλασικά παπαγαλάκια σε ζευγάρι

Εγγραφή
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
182
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Την άλλη βδομάδα θα πάρω 2 κλασικά παπαγαλάκια σε ζευγάρι. Θα ήθελα να μου προτείνεται και να διαβάσω για αυτά. Εκτός τροφή τι αλλο μπορώ Να τα δίνω; Πως να γίνει η διάταξη του κλουβιού για να τα βολεύει; Ποτε μπορώ να τα ζευγαρωσω και ποια είναι η διαδικασία από την αρχή μέχρι και τον απογαλακτισμό των μωρών; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά πρωταρης στα παπαγαλάκια
 
Με το καλό να τα πάρεις!
Θα ήθελα να μου προτείνεται και να διαβάσω για αυτά.
Φαντάζομαι εννοείς τα budgies για το είδος τους, διάβασε το άρθρο <Link Removed> .
Θα ήθελα να μου προτείνεται και να διαβάσω για αυτά.
Όλα τα άρθρα που αφορούν τους παπαγάλους βρίσκονται συγκεντρωμένα στον <Link Removed>.
Εκτός τροφή τι αλλο μπορώ Να τα δίνω;
  • Σαν βασική τροφή θα πάρεις μια <Link Removed> ποικιλία σπόρων.
  • Ακόμα θα πάρεις και μία συσκευασμένη αυγοτροφή.
  • Θα πάρεις <Link Removed> .
  • Σουπιοκόκκαλο.
  • <Link Removed>για δυσπεψίες, μικροτοξικόσεις.
  • Συμπλήρωμα μεταλλικών στοιχείων πχ εδώ.
Πως να γίνει η διάταξη του κλουβιού για να τα βολεύει;
Κατ' αρχήν πρέπει να διαλέξεις<Link Removed>, να διαλέξεις <Link Removed> που θα το τοποθετήσεις.
Για ένα τέτοιο ζευγαράκι, μια <Link Removed>είναι μια χαρά.

Ποτε μπορώ να τα ζευγαρωσω και ποια είναι η διαδικασία από την αρχή μέχρι και τον απογαλακτισμό των μωρών;
Μπορείς να τα ζευγαρώσεις αφού έχουν κλείσει την ηλικία τουλάχιστον των 12 μηνών.
Για να προχωρήσεις σε γέννα, πρέπει να είσαι σίγουρος για την άριστη υγεία του ζευγαριού σου.
Αυτό περνάει κυρίως από την καλή διατροφή, την καθημερινή αλλαγή του νερού τους και φυσικά την καθαριότητα και την σχολαστική παρατήρηση.
Κάποια πράγματα για την αναπαραγωγή αναφέρονται και στον οδηγό που σου έβαλα.
Ξέρεις την ηλικία των πουλιών που θα αγοράσεις; Υπάρχει περίπτωση να είναι αδέλφια ή συγγενείς κάποιου βαθμού;
Όταν έρθει η ώρα για αναπαραγωγή θα τα πούμε.
Έχεις διάβασμα τώρα και σου έβαλα πολλά και θα με μαλώσουν 🙂 μόνος σου τα ζήτησες όμως ε;
Ό,τι θέλεις να ρωτήσεις χωρίς σκέψη και για όσα δεν καταλαβαίνεις στα άρθρα επίσης.
 
Δεν υπάρχει κάτι για να συμπληρώσουμε. Για ότι πληροφορίες ζήτησες η Μαρία σε παρέπεμψε στα άρθρα του φόρουμ και κάλυψε όλα τα ερωτήματά σου. Εγώ θα σου ευχηθώ με το καλό να δεχθείς τα παπαγαλάκια σου! Εννοείται πως θα περιμένουμε να μας τα παρουσιάσεις. Καλό διάβασμα και επανέρχεσαι με όποια απορία έχεις.
 
Καλό διάβασμα και επανέρχεσαι με όποια απορία έχεις.
Επειδή όλοι θυμόμαστε πως ήταν η αρχή μας, τότε οι πληροφορίες είναι πολλές και μαζεμένες. Ζαλίζεσαι και δυσκολεύεσαι να θέσεις τις προτεραιότητες. Έπειτα στην ζωή τίποτα δεν είναι μαύρο- άσπρο. Αν σε κάτι δεν μπορείς ν' ανταποκριθείς, μην διστάσεις να το θέσεις προς συζήτηση, πάντα υπάρχουν εναλλακτικές.
 
Επειδή έχω καναρίνια πιστεύω να μην είναι δύσκολο...
Ε σίγουρα, έχεις τις βασικές γνώσεις, είναι πολύ πιο εύκολο.
Θα πρέπει να τα έχεις σε διαφορετικούς χώρους για να μην επηρεαστούν τα ακούσματα των καναρινιών σου γιατί τσουρτσουρίζουν αρκετά αυτά ειδικά όταν είναι δύο μαζί.
 
Ήρθε η μερα. Αύριο παίρνω τα Μικρά μου παπαγαλάκια. Μια απορια που μου δημιούργησαν οι φίλοι μου, λένε ότι φέρνουν αρρώστιες, είναι επικίνδυνα κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί έχω 3μικρά παιδιά ηλικίας 3, 5 και 6 ετών
 
Μια απορια που μου δημιούργησαν οι φίλοι μου, λένε ότι φέρνουν αρρώστιες, είναι επικίνδυνα κλπ. Ισχύει κάτι τέτοιο γιατί έχω 3μικρά παιδιά ηλικίας 3, 5 και 6 ετών
Διάβασε το άρθρο του petbirds και θα σταματήσουν να σε φοβίζουν πολλά https://community.petbirds.gr/threads/Ασθένειες-των-πτηνών-που-προσβάλλουν-τον-άνθρωπο.18450/
 
Με το καλό!
Όχι δεν κινδυνεύουν τα παιδάκια αν τηρείτε τους στοιχειώδεις κανόνες καθαριότητας. Μην ανησυχείτε και μην επιτρέπετε να σας ανησυχούν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν, πάνω στο ευαίσθητο σημείο σας που είναι τα παιδιά σας! Να σας ζήσουν, καλότυχα να είναι! (τα παιδάκια σας)
Αντίθετα τα παιδάκια που μεγαλώνουν με ζώα έχουν καλύτερο ανοσοποιητικό και ψυχικά είναι πιο ήρεμα. Μαθαίνουν πολλά πράγματα για την ζωή και την φύση.
Τα πουλάκια να προσέχετε από τα παιδιά, μην δημιουργηθεί ατύχημα από την λαχτάρα τους να παίξουν μαζί τους.
Πρέπει να καθίσετε όλοι μαζί να τους κάνετε ενημέρωση παρατηρώντας τα.
Καλά να περνάτε με τα πουλάκια σας, να έχετε όμορφες στιγμές.
 
Καλησπέρα σας! Πήρα τα 2 ζευγαράκια μου. Είναι πραγματικά πανέμορφα. Ο μάστορας είπε ότι είναι ζευγάρια. σας δείχνω φωτογραφίες και πείτε μου αν όντως ισχύει ως προς το φύλλο. μου είπαν ότι είναι 6-8 μηνών.
4.webp
5.webp

και οι υπόλοιπες...
7.webp
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    32,8 KB · Προβολές: 24
  • 2.webp
    2.webp
    31,1 KB · Προβολές: 28
  • 3.webp
    3.webp
    31,5 KB · Προβολές: 31
  • 6.webp
    6.webp
    46,2 KB · Προβολές: 24
  • 8.webp
    8.webp
    60,5 KB · Προβολές: 24
  • 9.webp
    9.webp
    48,4 KB · Προβολές: 25
Πολύ όμορφα πουλάκια, να σου ζήσουν!
Εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω να αναγνωρίσω με βεβαιότητα <Link Removed> σ' αυτά ακόμα.
Στο πρώτο ζευγάρι, το μπλε είναι συχνά έτσι φουσκωμένο;
Πάρε σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε για ασβέστιο και άλλαξε τις πατήθρες με
patithres.webp
 
Το μπλε στη πρώτη φώτο είναι Έτσι γιατί μόλις μπήκε στο κλουβί. Δεν είναι φουσκωμένο συνέχεια απλά ήταν φρεσκο στο κλουβι μου ακομα. Σουπιοκοκκαλο έχω και στα 2 κλουβιά. Πατηθρες έχω στρογγυλές και από 2 με το κλαδάκι σχήμα. Δεν πρέπει; Τελικά από το άρθρο δεν κατάλαβα αν είναι σιγουρα ζευγάρι τα Μικρά μου. Για πειτε μου τη γνώμη σας σαν ειδικοί εσείς
 
Για πειτε μου τη γνώμη σας σαν ειδικοί εσείς
Εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω αναγνωρίσεις σε τόσο μικρά και από φωτογραφίες. Βασικά δεν μπορώ να τα καταλάβω.
Αν ο εκτροφέας είναι εντάξει αλλά και γνώστης, τα κοιτάζει και ανατομικά και βγάζει μια άποψη. Σ' αυτή την περίπτωση στα είπε σωστά.
Πάντως σε κανένα-δύο μήνες θα δείξουν οπωσδήποτε μπαίνοντας στον οίστρο τους.
Οπότε ασχολήσου τώρα με τα της φροντίδας τους και βλέπουμε αργότερα. :)
Τα κλαδάκι ενοχοποιούνται για προβλήματα στα πέλματα. Αφού όμως έχεις εναλλακτικά, εντάξει. Βάλε στο πρόγραμμα κάποια στιγμή να πάρεις ξύλινα.
Επίσης στην μικρή εσωτερική ταΐστρα, τι πολύχρωμα πραγματάκια έχει;

@Νίκος Υ που είσαι που έχεις χόμπι τις αναγνωρίσεις φύλου; :)
 
Καλησπέρα σας! Πήρα τα 2 ζευγαράκια μου. Είναι πραγματικά πανέμορφα. Ο μάστορας είπε ότι είναι ζευγάρια. σας δείχνω φωτογραφίες και πείτε μου αν όντως ισχύει ως προς το φύλλο. μου είπαν ότι είναι 6-8 μηνών.
View attachment 44954
View attachment 44955

και οι υπόλοιπες...
View attachment 44957
Να σου ζήσουν! 🙂

Καλησπέρα σας! Πήρα τα 2 ζευγαράκια μου. Είναι πραγματικά πανέμορφα. Ο μάστορας είπε ότι είναι ζευγάρια. σας δείχνω φωτογραφίες και πείτε μου αν όντως ισχύει ως προς το φύλλο. μου είπαν ότι είναι 6-8 μηνών.
View attachment 44954
View attachment 44955

και οι υπόλοιπες...
View attachment 44957
Το κοκκινο κουδουνακι δεν θεοριτε λιγο επικινδινο;
 
Συνονόματε, να σου ζήσουν! Στην πρώτη φωτό και, τα δυο είναι θηλυκά! Το γαλάζιο είναι γύρω 7-8 μηνών! Το πράσινο 9 +. Στην δεύτερη φωτό το γαλάζιο σίγουρα αρσενικό άνω του έτους, το άσπρο παίζεται! Είναι γαλάζιος ο χαλινός του; Όπως και να έχει είναι πανέμορφα, και έχεις ήδη μπει στο κλαμπ των "LOS BUDGIESTAS" ! 👍
 
Back
Top