Γενικά Θα παρω κοκατιλ, θα γίνει καλη παρεα με το budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paulpaul
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paulpaul

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
260
Πόλη
Αθήνα
Παιδια σκεφτομαι να παρω κοκατιλ, θα γινουν φίλοι με το budgie μου δεν με νοιαζει αν θα γεννήσουν απλος να γινουν φιλοι
 
Τα κοκατιλ είναι κοινωνικά πουλιά, οπότε μάλλον δεν θα συναντήσεις πρόβλημα από τη μεριά του, αλλά αυτό εξαρτάται και από την ιδιοσυγκρασία του κάθε πουλιού. Τώρα το "φίλοι" είναι σχετικό. Είναι δύο διαφορετικές ράτσες. Προφανώς δεν μιλάμε για αναπαραγωγή, αλλά ούτε στο ίδιο κλουβί δεν πρέπει να βρίσκονται.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο ένα μπατζι αν θέλεις δεύτερο.
 
καλημερα και απο εμενα. η γνωμη μου ειναι αν θελεις και δευτερο παπαγαλο να παρεις ενα μπατζι.
 
Τα παπαγαλακια μπαντζι μπορουν να μοιραστουν το κλουβι τους με ενα κοκατιλ για παρεα. Να παρεις ενα κοκατιλ για παρεα στο μπαντζι σου εφοσον δεν θελεις αναπαραγωγη. Αν παρεις κι αλλο αρσενικο μπαντζι πιθανο να τσακωνονται για τον χωρο την τροφη κι διαφορα αλλα. Ας μην μιλησουμε για την περιπτωση που πουλια ιδιου ειδους και φυλου προσπαθουν να ζευγαρωσουν. Καλυτερα λοιπον ενα κοκατιλ.
 
Σκεφτηκα να παρω αλλο ειδος για να μην κανουν μοραγιαφτο σκεφτηκα να παρω κοκατιλ που μου αρεσει και πολυ το ειδος τους μπορουν να γινουν ζευγάρι
 
Ειχα καταλαβει οτι μερικες φορες γινονται αλλα τα αυγα θα ειναι ασπορα
 
Ναι τα cockatiels έχουν ήπιο χαρακτήρα και δέχονται την παρουσία των budgies. Πάντα βέβαια πρέπει να προηγηθεί η γνωριμία των πουλιών κατ' αρχήν από μακριά και σιγά σιγά να ερθουν σ' επαφή.
 
Γεια αρχη σε διαφορετικο μετα θα τους βάλω στο ίδιο κλουβι
 
Όταν οι ελάχιστες διαστάσεις κλουβιού για ένα κοκατίλ είναι περίπου 50Χ50Χ60 τότε ένα τέτοιο κλουβί είναι οριακά μικρό για ένα κοκατίλ πόσο μάλιστα για 2 πουλιά. Τώρα, το ότι τα δυο αυτά είδη θεωρούνται κοινωνικά πουλιά, πολλές φορές παρεξηγείται ο όρος και καταλήγουμε σε συμβουλές για την απόκτηση δύο διαφορετικών πουλιών στο ίδιο κλουβί με σκοπό να γίνουν "καλοί φίλοι" και άλλα τέτοια. Tα πουλιά αυτά δεν σημαίνει ότι επιζητούν την συμβίωση, απλά την ανέχονται. Η διαμονή λοιπόν ενός μπάτζι και ενός κοκατίλ στο ίδιο κλουβί μόνο τις συνθήκες των pet shop προσεγγίζει, και θα πρέπει να Αποφεύγεται. Φιλικά πάντα
 
και μενα με βρισκει συμφωνο η ιδεα για ενα δευτερο ιδιο παπαγαλακι για παρεα χωρις να μπει σε διαδικασια αναπαραγωγης ή μιας αλλης ρατσας πουλιου αλλα σε διαφωρετικα κλουβια, και με το δευτερο τροπο καταφερνουμε να εχουμε μια καλη φιλια και παραληλα και ο καθενας σπιτι του:)
 
Οι διαστάσεις του κλουβιου που ειπα ειναι για το μπατζι μου για το κοκατιλ θα παρω ενα κλουβι μεγαλητερο αλλα δεν ροτησα τι διαστασεις εχει αλλα στο ματι μου φαινεται πολυ μεγαλο ωραια ληπον δεν θα τα βαλω στο ιδιο κλουβι
 
Τελικά ειπα να παρω μπατζι επειδε θα γινουν φιλοι αλλα θα χρειαστεί ενα τερι και αφτο και δεν πρεπει να το αλαξω αφτο για δικη μου θελισει
 
δεν σε καταλαβα καθολου θα του παρεις πουλι για να ειναι ζευγαρι ή του ιδιου φυλου για παρεα οπως λες; Παντως σκεψου και την πιθανοτητα να ειναι του ιδιου φυλου και να ζευγαρωνουν☹
 
Back
Top