Γενικά Θα το ξανακάνατε, να πάρετε μωρό παπαγάλο;

ΤΣΙΠΙΡΙΚΙ

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2008
Μηνύματα
419
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Σημερα 15 μερεs χωριs τον μικρουλι μου και χτυπησε το τηλ/νο απο τον φιλο μου:εχω ζακο μικρο και macaw μικρο... ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ;
Τωρα; Τι απαντανε; Εχω απεναντυ μου το κλουβακι του, (τεραστιο ειναι), αδειανο και μια μεγαλη φωτο του στον τοιχο. (ΟΧΙ, δεν νιωθω υπερβολικοs). Παλι απο τον παππου στο Βελγιο, μου λεει, παλι τα δαχτυλιδια του,τα πιστοποιητικα του, ολα, αλλα; Και εαν γινει παλι κατι; Θα ακουω στον υπνο μου φωνουλα και θα τον τρεχω οποιαδηποτε ωρα στον Αχιλλεα; Εσειs τι θα κανατε; 😕
 
Tι ηλικια εχουν τα μωρα Γιαννη; Τρωνε μονα τους η με συριγγα; Το κλουβι και ολα τα πραγματα τα εχεις απολυμανει;
 
Ετσι προβληματιζομουν και γω.. Τοτε δεν ηξερα το φορουμ εδω..
εμπαινα σε διαφορα πετσοπ και κοιταγα παπαγαλους
σε ενα λοιπον ειχε ενα κλουβι με δυο μικρουλια ζακουδακια.. Πλησιασα τη μουρη μου και τους μιλαγα σα βλακας.. Ξαφνου το ενα ερχεται σε μενα και
αρχισε να μου γλυφει τη μυτη.. Καταλαβαινεις.. Εσκασα τα 1500 και
αυτο ηταν..η πικρα εγινε αναμνηση...
 
Νομίζω ότι θα το ξανάκανα, αφού φρόντιζα ο χώρος να είναι απολυμασμένος (όπως επισημαίνει ο Ανέστης) και θα προτιμούσα μικρό που τρέφεται με σπόρια και όχι με σύριγγα (μικρότερες πιθανότητες θνησιμότητας).
Πάντως να ξέρεις ότι αν δε το κάνεις σε 2-3 μήνες θα νιώθεις ένα κενό και θα έχεις χάσεις πιθανό μια ευκαιρία... (μιλώ από προσωπική εμπειρία).
η τελική απόφαση... Δική σου.
 
Παιδια, το ξερω. Εχετε δικαιο. Ανεστη,τα εχω απολυμανει ολα. Αλλα ειναι παλι με συριγγα. Δεν με τρομαζει το ταισμα. Ειναι μια μοναδικη στιγμη. Το πωs σε κοιταει οταν τρωει, αστα! Ειναι το οτι ειναι παλι μικρουλι... Δεν θελω να ξανασυμβει κατι...
 
σιγνωμη αλλα εχω μια απορεια, αυτος ο φιλος σου εκτρεφει σαν χομπι παπαγαλους;
 
Γιαννη, αφου εχεις απολυμανει τα παντα και παρ'ολο που σπορια ετρωγε και το δικο μου μωρο, συμφωνω με τον Κωστα. Παρε ενα που να μην θελει τουλαχιστον ταισμα με την συριγγα. Ο Αχιλλεας δεν μπορεσε να μας βοηθησει (κι'ας το πηγα αμεσως!) γιατρος ειναι, οχι θεος 😉
 
Πάρε ένα που μόλις έχει απογαλακτιστεί και τάισε τον με σύριγγα μερικές μέρες και εσύ. Τον δικό μου όταν τον πήρα είχε απογαλακτιστεί και έτρωγε μόνος του. Η εκτροφέας μου είπε για την εμπειρία αν θες δώστου κρέμα για καμιά εβδομάδα 2ml.
 
συμφωνω απολυτα.. Ναχει αρχισει να τρωει μονος του και μετα να το παρεις.
 
εμένα 5 μηνών μία χαρά τρώει.. Νομίζω από 4 .. Μπορεί να εξαρτάται και από το πτηνό
 
Εμενα ηταν 3 μηνων περιπου και ετρωγε ακομη κρεμα. Σιγα σιγα του ελλατωνεις λιγο την ποσοτητα της κρεμας και θα αρχισει να ψιλοτσιμπαει την κανονικη του τροφη μεχρι να απογαλακτιστει τελειως. Παντως το ταισμα με την συριγγα δενει πιο πολυ το πουλι με τον ανθρωπο που το ταιζει.
 
Κοριτσια ο Αχιλλεαs στη νεκροψια ειπε οτι δεν ηταν ιογενεs. Ηταν κατι που ΚΟΛΗΣΕ! Και γι'αυτο ψαχνομαι. Και να σαs πω εδω την λαχταρα μου, ο νεοs "μικρουληs" θα ειναι στα χερια μου στιs 29/12/08. Γ'αυτο ειμαι τρομοκρατημενοs... Θα ειναι 5 μηνων...
 
μπραβο ρε γιαννη.. Ολα καλα θα πανε μη φοβασαι τιποτα απλα θαλεγα
να πεταξεις ολα τα παλια και να παρεις καινουργια
 
Θοδωρη εχω απολυμανει τα παντα. Και με ειδικο απολυμαντικο απο το φαρμακειο. Και θα τα ξαναπερασω και αυριο. Απλα ειμαι τρομοκρατημενοs...
 
Και να σαs πω εδω την λαχταρα μου, ο νεοs "μικρουληs" θα ειναι στα χερια μου στιs 29/12/08. Γ'αυτο ειμαι τρομοκρατημενοs... Θα ειναι 5 μηνων...
Μπραβο σου Γιαννη!Χαρηκα πολυ με αυτο το νεο...
Περιμενουμε φωτογραφιες απο τον καινουριο μικρουλη σου και θα δεις σιγουρα ολα θα πανε καλα αυτη τη φορα! Πιστευω πως ειναι πολυ καλη η ηλικια που θα το παρεις!

Αντε με το καλο!
 
Και να σαs πω εδω την λαχταρα μου, ο νεοs "μικρουληs" θα ειναι στα χερια μου στιs 29/12/08. Γ'αυτο ειμαι τρομοκρατημενοs... Θα ειναι 5 μηνων...
Γκρίζος είναι ο νέος "μικρούλης"; Μια καλλιέργεια ευθύς εξ αρχής, πιστεύω, ότι δεν θα είναι ανώφελη!
 
Back
Top