Διατροφή Θα τρώει μόνο πέλετς ο Σενεγάλης μου;

Σημερα μετα απο ψαξιμο στα μεγαλυτερα πετ στην θεσσαλονικη harrisons δεν ηξεραν καν τιειναι.
Μου διναν κατι χυμα και μου ελεγαν η καλυτερη της αγορας. Με 3 ευρω το κιλο οχι πελετ ομως τα πελετ μου ειπαν οτι δεν ειναι καλα γιατι απλα δεν ειχαν χαχχαχ.
Οποτε το ιντερνετ ειναι μονοδρομος για μας εδω πανω.

Ο εκτροφεας μου ειπε μπανιο οχι ακομα.
Κρεμα το πρωι εφαγε περιπου 10ml και του εβαλα καροτο μηλο και πελετ ολα μαζι για να ψιλομαλακωνουν και τα πελετ και εφυγα γιατι δουλευω.
Θα παω να ξαναταισω το μεσημερακι κρεμα και το βραδυ παλι.
Αλλα σταματαει την κρεμα μου το ειπε και ο εκτροφεας και τρωει ολο και πιο λιγο κρεμα και θελει να ασχολειται με τα φρουτα.

Κατι ακομα επειδη pellet δεν γραφει αν κανουν για σενεγαλης να παρω για african grey η πιο μικρα;
 
Με το καλό δέχτηκες το μωρό στο σπίτι. Ελπίζω να τον δούμε σύντομα.
Ελπίζω να σου είπε ο εκτροφέας για την σωστή θερμοκρασία της κρέμας;!
Κανονικά θέλει θερμόμετρο φαγητού για να είσαι 100% σίγουρος. Πολύ προσοχή, είναι πολύ σημαντικό το θέμα.
Ευτυχώς σιγά σιγά απογαλακτίζεται.
Όσο για τα πελλετς, δες τι μέγεθος δίνει τώρα ο εκτροφέας και πάρε παρόμοιο για να είσαι σίγουρος ότι θα μπορεί να τα φάει :)
 
Ναι με θερμομετρο μετραω και δινω κρεμα.
Ο εκτροφεας δινει για ζακο οποτε αυτες θα παρω. Απλα μου την εδωσε που δεν βρισκω χαρισον στην θεσσαλονικη
 
Κρεμα να του δινω με το ζορι η οσο ανοιγει το στομα του; Γιατι απο το μεσημερι που τον ταισα κρεμα δεν εφαγε καθολου μηλο η πελετ αλλα ειναι ζωηρος και εχει αλωνισει το σαλονι. Πολυ περπατημα ριχνει και ξεμουδιαζει τα φτερα του συνεχως.
 
Υπάρχουν συγκεκριμένες ποσότητες που πρέπει να τρώει ανάλογα με την ηλικία και το βάρος πάνε αυτά. Βέβαια το "με το ζόρι" δεν το επικροτώ ποτέ και σε τίποτα.
Πρόσεχε να μην κουράζεται επειδή είναι μικρό και επίσης γενικότερα αλλά ειδικά επειδή είναι μικρό ακόμα, που περπατάει και τι τσιμπολογάει. Διάβασε αυτά
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-σκοτώσετε-τα-πουλιά-σας-χωρίς-προσπάθεια.17654/
https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/
https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανοί-κίνδυνοι-του-σπιτιού-για-τα-πουλιά.18158/
https://community.petbirds.gr/threads/teflon-ο-σιωπηλός-δολοφόνος-των-πουλιών.17647/
Επίσης, κάποια στιγμή χωρίς να το περιμένετε, θα πετάξει, προσοχή στα ανοιχτά λόγω εποχής παράθυρα και πόρτες.
 
Κουφια η ωρα αλλα πρεπει.
Ξερουμε καποιον πτηνιατρο πολυ καλο τσεκαρισμενο οτι ξερει 5 πραγματα απο παπαγαλους για εδω θεσσαλονικη; Η παμε οπου μας φωτησει ο θεος;
 
Μπες εδώ στη λίστα στην τρίτη σελίδα, είναι η Αλεξάνδρα και ο Νίκος στο ρετζικι...
Ο Σαντοριναιος στην Ανάληψη...
Και ένας άλλος που δεν τον έχουμε στην λίστα...
Μουστακιδης Κωστας 6943038074
Ειναι του απθ.. Αυτος δούλευε παλιά στην κλινική ζώων συντροφιάς στη Μοναστηρίου στον παλιό τον σταθμό αλλά έφυγε απο κει και τώρα δουλεύει στο quiko mega pet στη γεωργική σχολή προς το αεροδρόμιο μεριά.
Προσωπικά προτιμώ τον δεύτερο και μετά τους άλλους.:D
 
Κρεμα να του δινω με το ζορι η οσο ανοιγει το στομα του; Γιατι απο το μεσημερι που τον ταισα κρεμα δεν εφαγε καθολου μηλο η πελετ αλλα ειναι ζωηρος και εχει αλωνισει το σαλονι. Πολυ περπατημα ριχνει και ξεμουδιαζει τα φτερα του συνεχως.

Όσο ανοίγει το στόμα του. Αν δεν πετυχαίνεις τη θερμοκρασία που θέλει ίσως να τρώει λιγότερη απο όσο θα έτρωγε αν του άρεζε. Σε αυτή την ηλικία δεν έχει βέβαια τόση σημασία η θερμοκρασία της κρέμας.
 
Σήμερα τρώει ευτυχώς και κρέμα και Πελέτ και τα πάντα.
σ αυτήν την ηλικία όντος δεν παίζει ρόλο αλλά προσπαθώ να την έχω εκεί που πρεπει
ευχαριστώ πολύ Eva για την λίστα.
στην ανάληψη βολεύει είναι κοντα μου
 
Σημερα μετα απο ψαξιμο στα μεγαλυτερα πετ στην θεσσαλονικη harrisons δεν ηξεραν καν τιειναι.
Μου διναν κατι χυμα και μου ελεγαν η καλυτερη της αγορας. Με 3 ευρω το κιλο οχι πελετ ομως τα πελετ μου ειπαν οτι δεν ειναι καλα γιατι απλα δεν ειχαν χαχχαχ.
Οποτε το ιντερνετ ειναι μονοδρομος για μας εδω πανω.

Θα ελεγα να μη εμπιστεύεσαι τα πετ σοπ εδω Θεσσαλονικη τουλαχιστον. Καλυτερα απο εξωτερικο. Εγω για τροφες που ψαχνω και αυγοτροφες γενικα τοσα χρονια που εχω πουλια και εχω αγανακτησει. Δεν υπαρχει ποικιλια και δυστυχώς δεν ειναι καθολου ενημερωμενοι και οταν λενε του κεφαλιου τους πραμματα, εκει ειναι που τσατιζομαι και λεω που εχω μπλεξει με τους παππουδες και οχι μονο. Καλυτερα μακρια τους και οσο μπορεις να ψαχνεσε απο το ιντερνετ. Αν θελεις harrison πηγαινε στην σελιδα τους και δες για αντιπροσωπους. Θα βρεις εναν στην Γερμανια. Οταν ειχα κι εγω εναν Σενεγαλης απο εκει επερνα και εφταναν σπιτι μου απιστευτα γρηγορα. Αν θυμαμαι καλα τα εξοδα πρεπει να ειναι στα 5 ευρω, που αν τα επερνα απο Αθηνα θα ηταν διπλασια η τιμη μεταφορας. Αν χρειαστείς καποια βοηθεια μου λες...
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ.
εχω βρει απο Αθηνα σε πετ σοπ για την ωρα.
Σκεφτομουν το εξωτερικο και γω σαν εσχατη λυση αλλα βρηκα.
Το θεμα ηταν να βρω εδω θεσσαλονικη αλλα δεν...
Ευχαριστω πολυ και παλι
 
Back
Top