Αναπαραγωγή Θα χαλάσει η ράτσα, αλλά μπορεί να βγει κάτι όμορφο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να επισημάνω ότι φιλοδοξώ φέτος να είναι η πρώτη αναπαραγωγή.
Γιατί έχεις αυτή την πρόθεση;Δεν πρέπει να υπάρχει και ένας σκοπός στο γιατί αναπαράγουμε;
Δεν σε κρίνω,έχω βρεθεί ή θα ξαναβρεθώ και εγώ σε παρόμοια κατάσταση.Απλά αυτό το ερώτημα με προσγειώνει κάπως, κυρίως γιατί δεν υπάρχει ικανοποιητική απάντηση.

Γνώμη μου είναι πως αφού ήδη βλεφαρίζεις κάποια συγκεκριμένα πτηνά, που τα λέμε ράτσας, να κινηθείς προς αυτά. Διαφορετικά τα κοινά καναρίνια και βασικά αυτά που θα αποκτήσεις απο τέτοιου τύπου ζευγαρώματα θα αρχίσεις να τα βλέπεις σιγά σιγά σαν βάρος. Δεν χωρούν όλα κάτω από την ίδια μασχάλη.

Κράτα τον μάστορα που έχεις σαν αρχηγό του σμήνους και της καρδιάς σου και κοίτα να βρεις ένα ζευγάρι ράτσας.Αν το θελήσεις να έχεις τέτοια πουλιά, ψάχνεις οπουδήποτε αλλού εκτός απο pet shops.

Πάντως είναι μία απορία που απασχολεί πολλούς άπειρους.
Ποια είναι αυτή η απορία;


Εγώ θα το έβαζα μάλλον με λευκό κάποια από τα μικρά ίσως να βγούνε άσπρο με σκουρα μπαλοματα έτσι βγήκαν τα αδέρφια του από αυτό που σου έδειξα στο βίντεο
Νίκο, ή εσύ δέχεσαι την κίτρινη κάρτα χωρίς διαμαρτυρίες ή εγώ σκίζω τα πτυχία μου... λέγοντας πως το καναρίνι του βίντεο είναι απόγονος μωσαικού και όχι λευκού πουλιού!
 
Γιατί έχεις αυτή την πρόθεση;Δεν πρέπει να υπάρχει και ένας σκοπός στο γιατί αναπαράγουμε;
Επειδή θα μου άρεσε να δοκιμάσω τη διαδικασία, τη βρίσκω πολύ όμορφη. Επίσης το αρσενικό μου είναι μεγάλο (τουλάχιστον 4) οπότε λογικά όσο το καθυστερώ τόσο θα γίνεται δυσκολότερο νομίζω.


Αν το θελήσεις να έχεις τέτοια πουλιά, ψάχνεις οπουδήποτε αλλού εκτός απο pet shops.

Γιατί όχι; Προφανώς λόγω του ότι έχουν ελλιπή φροντίδα σωστά; Αλλά μπορεί να μην είναι απόλυτο αυτό...


Ποια είναι αυτή η απορία;

Αν είναι "σωστό" να βάζεις κοινά καναρίνια με ράτσας. :)

Θα δω τι θα κάνω, όπως και να χει θα ενημερωθείτε! 😉
 
Νίκο, ή εσύ δέχεσαι την κίτρινη κάρτα χωρίς διαμαρτυρίες ή εγώ σκίζω τα πτυχία μου... λέγοντας πως το καναρίνι του βίντεο είναι απόγονος μωσαικού και όχι λευκού πουλιού!
Δεν είπα ότι είναι απόγονος λευκού αλλά ότι θα το έβαζα με μάλλον με λευκό. το δικό μου πάντως δεν έχει καμία σχέση με μωσα'ι'κα και έχει μάσκα και είναι απόγονος από λευκή κυρίαρχη θηλυκια αυτό που έβαλα στο βίντεο λέω. Ο πατέρας είτανε από δική μου γέννα που και πάλι δεν είχε καμία σχέση με μωσα'ι'κα ένα παρδαλο πουλάκι είναι, στα κοινά είναι πολύ δύσκολο να προβλέψεις τι θα βγει, τα αδέρφια από το δικό μου είτανε 2 λευκα 1 ασπρομαυρο και αυτός στην 2 γέννα 2 ασπρόμαυρα ένα σκούρο και 1 λευκό.
 
Γιατί όχι; Προφανώς λόγω του ότι έχουν ελλιπή φροντίδα σωστά; Αλλά μπορεί να μην είναι απόλυτο αυτό...
Δεν φτάνουν και τα καλύτερα πουλιά στα pet shops πάντα. Το κόστος αγοράς είναι, αν όχι μεγαλύτερο,ίδιο με το να το πάρεις απο εκτροφέα επιτόπου.Αυτά και άλλα πολλά.
Αν είναι "σωστό" να βάζεις κοινά καναρίνια με ράτσας.
Πάνω κάτω,ότι είπαν και οι υπόλοιποι. Μάλλον, γενικά, δεν υπάρχει σωστό και λάθος, αν και ακόμα το ψάχνουν.
Ουσιαστικά είναι αδιάφορο τι θα κάνεις εσύ ή εγώ.Αρχίζει και αποκτά σημασία αν το δούμε στο σύνολό του.
Υπάρχει μια σκέψη πως λόγω των μορφολογικών ή διαχειριστικών ιδιαιτεροτήτων που φέρουν τα ράτσας, αναβαθμίζεται κατά κάποιον τρόπο το επίπεδο του ενδιαφέροντος γενικά και κατά συνέπεια παράγεται κουλτούρα.
στα κοινά είναι πολύ δύσκολο να προβλέψεις τι θα βγει
Μην συνεχίζεις,το σκίζω!
 
Back
Top