Γενικά Θελω να αγοράσω εναν παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ThomasEvo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ThomasEvo

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Ελασσόνα
Ειμαι νέο μέλος και χρειάζομαι καποια βοήθεια, θελω να αγοράσω εναν παπαγάλο δεν ειχα ποτε μου καποια εμπειρία με παπαγαλο αλλα καποτε ειχα 3 παπαγαλάκια τα οποία μετα απο 7 χρόνια απεβίωσαν... Ο πατερας μου ασχολείται και εχει κάμποσες πέρδικες και ενα ζευγάρι βασιλικούς φασιανούς ας μην τα πολυλογώ εχω διαβάσει αρκετές πληροφορίες σχετικά για τον african grey και γενικα με αρεσε αρκετα αλλα αποτι ειδα τιμες για να αγοράσω καποιον απο εκτροφέα κυμαίνουν απο 600ευρω και πανω, δεν μπορω να διαθέσω τοσα λεφτα... Μπορω να κοιτάξω για καποιον που πωλείται απο σπιτι; Γενικα εχω άφθονο χώρο για να τον βαλω σε καποια θεση... Το θεμα μου ομως ειναι πως απο το πρωι μεχρι το βραδύ ειμαι στο μαγαζι μου και δεν ξερω αμα αποφασίσω και παρω καποιον παπαγαλο που θα τον έχω, στο μαγαζι μου η στο σπιτι μου;(το σπιτι το εχω ακριβως πανω απο το μαγαζι μου) εχω ομως χρόνο στην δουλεια να ασχολούμαι και για τον παπαγαλο... Θελω να με βοηθήσετε εχω κοιτάξει και για τους(ringneck,yellow crowned amazon,monk)τι μου προτείνεται να αγορασω;να σας πω πως διαλεξα αυτους γιατι θελω να τον μαθω να μιλαει και αυτοι διαβασα πως μπορουν πιο ευκολα απο καποιους αλλους!
 
Καλως ηρθες στο φορουμ μας Θωμα :)
Κοιταξε τωρα πως εχει το πραγμα... Οι παπαγαλοι βλεπεις ειναι πολυ κοινωνικα πουλια που απεχθανονται την μοναξια.
Ενταξει, εννοειται πως οι περισσοτεροι που εχουμε πτηνα σπιτι δουλευουμε και λειπουμε καποιες ωρες απο το σπιτι.
Ομως, κν οντως λειπεις ολη μερα στο μαγαζι τοτε θα σου ελεγα να παρεις μονο αν τον εχεις εκει μαζι σου.
Αλλιως θα μαραζωσει και θα αρχισει να τρωει τα φτερα του απο καταθλιψη.
Γενικα δεν βρισκω λογο να εχει καποιος παπαγαλο αν δεν τον βλεπει ποτε.
Γιατι για να θελεις παπαγαλο σημαινει οτι σου αρεσει ολο το πακετο (ενασχοληση μαζι του, παιχνιδια κλπ) :)
Αν σκεφτουμε οτι πρεπει να κοιμουνται με την δυση του ηλιου τοτε πιστευω οτι το μαγαζι ειναι ενας καλος χωρος (να εχεις ομως στο πισω μερος του μυαλου σου οτι οι παπαγαλοι φωναζουν, ακομα και γιατι μπορει να θελουν να ασχοληθεις μαζι τους).
Δηλαδη θα ειστε ολη μερα παρεα και το βραδυ που θα κλεινεις το μαγαζι εκεινος θα κοιμαται (δηλαδη θα πρεπει να εχει κοιμηθει πριν κλεισει, μιας και ειπαμε οτι για την καλη τους υγεια πρεπει να κοιμουνται μολις πεσει ο ηλιος).
Λογικα στο μαγαζι θα πηγαινεις απο το πρωι οποτε θα εχεις ετοιμασει απο το σπιτι ενα μπολ με φρεσκα λαχανικα, χορτα κλπ και θα του βαζεις καθε πρωι :)
Μπορεις να διαβασεις αυτο το αρθρο για να σε βοηθησει : Αγορα παπαγαλου Ναι ή Οχι;
Αν τελικα αποφασισεις να παρεις, εδω ειναι ενα πολυ καλο αρθρο για την διατροφη που θα σε βοηθησει να ξερεις τι πρεπει να τρωει ο παπαγαλος σου (οταν τον παρεις).
Στο βαζω απο τωρα γιατι ειναι ενα μεγαλο κομματι που πρεπει να εστιασεις για την καλη του υγεια :)
Συν τον οδηγο φροντιδας παπαγαλων !
Αν θελεις να δεις ποια αλλη ρατσα μπορει να σου ταιριαζει, μπορεις να κοιταξεις εδω για τις ρατσες των παπαγαλων και τα χαρακτηριστικα τους.
Οκ, ξερω σε βαζω στα βαθια με τη μια. Σκοπος μου δεν ειναι να σε αποθαρρυνω αλλα ακριβως το αντιθετο :D
Περιμενω νεα!
 
Θωμά βρήκα ένα ζακο που ζητάς στο fb με 600 ευρώ με κλουβί ταισμενος στο χέρι. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει.Χωρίς κλουβί 500
 
καλο σας βρηκα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου... λοιπον να πω και εγω μερικα λογια... Το μονο μου προβλημα ειναι πως π.χ παίρνω εναν παπαγαλο το εχω στο μαγαζι μου στο κλουβι του θα βλεπει κοσμο θα ακουει φωνες θα ειναι ευχαριστα για αυτον γιατι δεν θα νιωθει μονος, αλλα δεν πρεπει να τον εχω καποιες ωρες εξω απο το κλουβι του;τι συμβαινει μπορει να πεταξει και να φυγει αμα τον αφησω μονο του εξω απο το κλουβι του η καθεται και παιζει με τα παιχνιδια του κτλπ?το αλλο που ειναι πως στο σπιτι μου και να τον αφηνω καποιες ωρες εκει ειναι η μητερα μου αρα θα μπορει να τον φροντίζει και αυτην αμα εγω λείπω καπου αλλα εγω αποφάσισα να τον εχω κατω στο μαγαζι που ειμαι και της περισσότερες ωρες εκει... Ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται ενας zako?δηλαδη εγω με το που κλεινω το μαγαζι αυτος θα κοιμαται;η θα πρεπει να τον κοιταω και εγω αμα θελει φαγητο η καποια αλλη αναγκη στις βραδινές ωρες;να σε πω πως ποιο πανω ειπα μου αρεσαν αυτες οι ρατσες παπαγαλων(zako,monk,yellow crowned amazon και ringneck)για το φαγητο καλα κανεις που με λες ευχαριστω κιολας αλλα νομιζω πρωτα πρεπει να αποφασισω ποιος παπαγαλος μου τεριαζει και μετα να κοιταξουμε την διατροφη του κτλπ 🙂
 
Θωμά βρήκα ένα ζακο που ζητάς στο fb με 600 ευρώ με κλουβί ταισμενος στο χέρι. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει.Χωρίς κλουβί 500
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου... Ποσο μηνών ειναι ο ζακο;
πρεπει ομως να αποφασισω και ποια ρατσα παπαγαλου θα μου ταιριάξει νομιζω οπως ειπα και ποιο πανω.. Αρα δεν πρεπει να βιαστω σε αυτο που θα παρω
 
Όλοι οι παπαγαλοι θέλουν 10-14 ώρες ύπνου. Σίγουρα το πουλί θα θέλει να ησυχάσει λίγο από φωνές και την φασαρία δηλαδή θα πρέπει να έχεις ένα ήσυχο μέρος για να ξεκουράζεται.Αν θες να μην σου φύγει κοψτου τα φτερά. Ο ζακο νομίζω είναι 6 μηνών αλλά δεν έχει κομμένα τα φτερά,θηλυκό στην Εύβοια.
 
καλο σας βρηκα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου... λοιπον να πω και εγω μερικα λογια... Το μονο μου προβλημα ειναι πως π.χ παίρνω εναν παπαγαλο το εχω στο μαγαζι μου στο κλουβι του θα βλεπει κοσμο θα ακουει φωνες θα ειναι ευχαριστα για αυτον γιατι δεν θα νιωθει μονος, αλλα δεν πρεπει να τον εχω καποιες ωρες εξω απο το κλουβι του;τι συμβαινει μπορει να πεταξει και να φυγει αμα τον αφησω μονο του εξω απο το κλουβι του η καθεται και παιζει με τα παιχνιδια του κτλπ?το αλλο που ειναι πως στο σπιτι μου και να τον αφηνω καποιες ωρες εκει ειναι η μητερα μου αρα θα μπορει να τον φροντίζει και αυτην αμα εγω λείπω καπου αλλα εγω αποφάσισα να τον εχω κατω στο μαγαζι που ειμαι και της περισσότερες ωρες εκει... Ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται ενας zako?δηλαδη εγω με το που κλεινω το μαγαζι αυτος θα κοιμαται;η θα πρεπει να τον κοιταω και εγω αμα θελει φαγητο η καποια αλλη αναγκη στις βραδινές ωρες;να σε πω πως ποιο πανω ειπα μου αρεσαν αυτες οι ρατσες παπαγαλων(zako,monk,yellow crowned amazon και ringneck)για το φαγητο καλα κανεις που με λες ευχαριστω κιολας αλλα νομιζω πρωτα πρεπει να αποφασισω ποιος παπαγαλος μου τεριαζει και μετα να κοιταξουμε την διατροφη του κτλπ 🙂

Ολοι οι παπαγαλοι εκτος απο τα Lorikeet εχουν τις ιδιες διατροφικες αναγκες 🙂
Επισης δεν μας ειπες τι μαγαζι ειναι; Παιζει σημαντικο ρολο και αυτο, να δουμε μηπως ειναι ακαταλληλο το περιβαλλον.
Εννοειται πως δεν θα βγαλεις ποτε το πουλι απο το κλουβι αν υπαρχει περιπτωση να φυγει απο καποια πορτα, παραθυρο κλπ.
Αλλα ουτε γινεται να ειναι συνεχεια κλεισμενος σε ενα κλουβι 🙂
Μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;
Ή να φταξεις καποιο διαφορετικο πλανο στο μυαλο σου;
 
Ολοι οι παπαγαλοι εκτος απο τα Lorikeet εχουν τις ιδιες διατροφικες αναγκες :)
Επισης δεν μας ειπες τι μαγαζι ειναι; Παιζει σημαντικο ρολο και αυτο, να δουμε μηπως ειναι ακαταλληλο το περιβαλλον.
Εννοειται πως δεν θα βγαλεις ποτε το πουλι απο το κλουβι αν υπαρχει περιπτωση να φυγει απο καποια πορτα, παραθυρο κλπ.
Αλλα ουτε γινεται να ειναι συνεχεια κλεισμενος σε ενα κλουβι :)
Μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;
Ή να φταξεις καποιο διαφορετικο πλανο στο μυαλο σου;
ειναι εμποριο ανταλακτικών αυτοκινήτου αρα στο μυαλο σου να εχεις ενα αρκετα μεγαλο μαγαζι... Βεβαιως π.χ δεν θα μπορουσα να τον περνω πανω στο σπιτι μου οταν θα θελει να βγαινει εξω απο το κλουβι του; Εγω νομιζω πως θα μπορω να τον εχω καποια λεπτα εξω απο το κλουβι του αλλα δεν θα μπορω πχ να ειμαι στην δουλεια και να τον εχω εξω και να ασχολουμαι με αυτον συνεχεια... Εγω το σκέφτηκα τα απογευματα που ειναι πιο ηρεμα στην δουλεια τοτε να τον βγαζω απο το κλουβι του και να παιζω μαζι του οσο θα μπορω και εγω :)
 
Όλοι οι παπαγαλοι θέλουν 10-14 ώρες ύπνου. Σίγουρα το πουλί θα θέλει να ησυχάσει λίγο από φωνές και την φασαρία δηλαδή θα πρέπει να έχεις ένα ήσυχο μέρος για να ξεκουράζεται.Αν θες να μην σου φύγει κοψτου τα φτερά. Ο ζακο νομίζω είναι 6 μηνών αλλά δεν έχει κομμένα τα φτερά,θηλυκό στην Εύβοια.
δεν ειπα πως ολη την ωρα ειναι ετσι στο μαγαζι. Για το πρωι που και ο παπαγαλος υποθέτω θα ειναι ξυπνιος θα μπορει να ακουω φωνες κτλπ αλλα τα απογευματα ειναι ηρεμα τα πραγματα αρα θα μπορει να ηρεμεί και αυτο με την ησυχία του, αυτο που ειπες να του κόψω τα φτερα ειναι αληθεια γινεται;δεν θελω να κανω κατι τετοιο. Για να μην τα ξανα γραφω μπορεις να δεις και τι απαντησα πιο κατω στην ηλέκτρα
 
Αλλά δεν θα γίνεται να τον έχεις μόνο λίγα λεπτά έξω από το κλουβί την ημέρα ειδικά για ένα τόσο μεγάλο παπαγάλο. 😉
 
Αλλά δεν θα γίνεται να τον έχεις μόνο λίγα λεπτά έξω από το κλουβί την ημέρα ειδικά για ένα τόσο μεγάλο παπαγάλο. 😉
αυτο λεω και εγω, αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι : την ημερα το πρωι δεν θα γινεται να τον εχω εξω και να ασχολουμαι μαζι του λογο δουλειας αλλα θα μπορω βεβαια να ειναι μεσα στο κλουβι του και εγω να τον μιλαω και να παιζω μαζι του να μην νιωθει και αυτο μονο του οταν θα ειναι μεσα στο κλουβι του... Μετα το απογευμα που η δουλεια ειναι μειωμένη μπορω να τον εχω εξω και να αφιερώσω χρονο μαζι του αλλα οχι παρα πολυ εκτος και αμα τον παίρνω επανω στο σπιτι το βραδακι και να παιζω μαζι του ενα χρονικο διαστημα και μετα να πηγαινει παλι μεσα στο κλουβι του 😉
 
Αφού το μαγαζί είναι πάνω-κάτω, άνετα μπορείς να το παίρνεις μαζί σου το πουλί ή με κλουβί μεταφοράς έχοντας δύο κλουβιά πάνω-κάτω ή αν ψαλιδίσεις τα φτερά έτσι σκέτο.
να πειραξω εγω φτερα οχι δεν θελω... Καλυτερα οπως ειπα και πιο κατω
''την ημερα το πρωι δεν θα γινεται να τον εχω εξω και να ασχολουμαι μαζι του λογο δουλειας αλλα θα μπορω βεβαια να ειναι μεσα στο κλουβι του και εγω να τον μιλαω και να παιζω μαζι του να μην νιωθει και αυτο μονο του οταν θα ειναι μεσα στο κλουβι του... Μετα το απογευμα που η δουλεια ειναι μειωμένη μπορω να τον εχω εξω και να αφιερώσω χρονο μαζι του αλλα οχι παρα πολυ εκτος και αμα τον παίρνω επανω στο σπιτι το βραδακι και να παιζω μαζι του ενα χρονικο διαστημα και μετα να πηγαινει παλι μεσα στο κλουβι του''
 
Ναι γίνεται αυτό, ειδικά αν τον έχεις δίπλα στο γραφείο σου στην δουλειά. Εντάξει εννοείται θα κινείσαι αλλά συχνά θα επιστρέφεις εκεί. Στα ανταλλακτικά δεν μαρσάρουν μέσα για να έχει μυρωδιές έτσι;
 
Ναι γίνεται αυτό, ειδικά αν τον έχεις δίπλα στο γραφείο σου στην δουλειά. Εντάξει εννοείται θα κινείσαι αλλά συχνά θα επιστρέφεις εκεί. Στα ανταλλακτικά δεν μαρσάρουν μέσα για να έχει μυρωδιές έτσι;
οχι δεν ειναι συνεργειο ειναι απλα ενα μαγαζι κανονικο που πουλαω πραγματα κανω εμποριο... Ναι πισω στο γραφειο μου θα ειναι το κλουβι δεν θα ειναι καπου μακρυα
 
ειμαι ενδιάμεσα σε yellow crowned amazon
african grey
ringneck
αυτοι οι 3 ειναι που με ενδιαφέρουν τι προτείνεις εσυ. Απλος ο african grey ειναι πιο ακριβος απο τους αλλους αλλα νομιζω ειναι και ο πιο καλος στο να μαθει πιο ευκολα να μιλαει, σαν χαρακτηρας πιο ανοιχτος αμα τον μαθεις και εσυ καλα. Γενικα εχει κατι παραπανω απο τους αλλους 2 που ανεφερα...
 
τι προτείνεις εσυ;
Είναι τόσο προσωπικό το θέμα και είναι τόσο υπέροχα και τα 3 πουλιά που αναφέρεις, τι να σου πω.
Πάντως από τιμές, δεν έχουν σχέση οι δύο πρώτοι παπαγάλοι με το ringneck.
 
Είναι τόσο προσωπικό το θέμα και είναι τόσο υπέροχα και τα 3 πουλιά που αναφέρεις, τι να σου πω.
Πάντως από τιμές, δεν έχουν σχέση οι δύο πρώτοι παπαγάλοι με το ringneck.
οχι δεν ειναι κατι προσωπικο απλα απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα αυτα ειναι τα 4 ειναι και ο monk που ξεχασα που νομιζω ειναι πιο εξυπνα και μπορουν να μαθουν να μιλανε πιο ευκολα απο τους αλλους... Εμενα το κύριο θεμα μου ειναι να τον μαθω να μιλαει και αυτοι που ειπα πιο πανω ειναι νομιζω οι ιδανικοί για αυτο το πραγμα
 
Back
Top