Γενικά Θελω να αγοράσω εναν παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ThomasEvo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πιστεύω πως για το πόσο γρηγορα και αν θα μιλήσει, παίζει ο χαρακτήρας του πουλιου και τα ερεθίσματα που του προσφέρουμε. Δεν είμαι ειδική αφου έχω μικρο (το οποιο δεν κλεινει το στώμα του) απο αυτά που έχω δει μεχρι τώρα, πιστευω πως απλα τα μεγάλα μιλάνε πιο καθαρα/κατανοητα. Εχω δει και ενα grey το οποιο το λυπάμαι στις συνθήκες που ζει στις αρχες. Καφετέρεια, μολις τον πήρε τον ειχε εξω στον πεζοδρομο και τα πιτσιρικια τον τρομαζαν με ξυλα κλπ, χειμώνα μεσα στον δευτερο όροφο με θορυβο και τσιγαρα. Με ελάχιστη ουσιαστικη ασχολία το πρωί απο την καθαρίστρια. Παρόλο αυτα μίλησε μετά απο 10-11 μήνες και εμεινα εκπληκτη που έλεγε το ονομα του με τουλάχιστον 3 διαφορετικες φωνές! (του μπαρμαν του πατέρα και του ξαδερφου)
 
Αν το θέμα σου είναι η ομιλία, σίγουρα οι african grey είναι πρωταθλητές.
ναι αυτο ειδα και εγω αλλα με τους αλλους παπαγαλους τι γινεται; Ειναι ιδιοι με τουν zako?ειναι καλυτεροι; Ειναι χειροτεροι; Για να επιζησουν χρειάζεται να ειναι ζευγαρια η και μονα τους μπορουν; Δεν μπορω να αποφασισω χρειάζομαι την βοηθεια απο εσας 🙂
 
Πιστεύω πως για το πόσο γρηγορα και αν θα μιλήσει, παίζει ο χαρακτήρας του πουλιου και τα ερεθίσματα που του προσφέρουμε. Δεν είμαι ειδική αφου έχω μικρο (το οποιο δεν κλεινει το στώμα του) απο αυτά που έχω δει μεχρι τώρα, πιστευω πως απλα τα μεγάλα μιλάνε πιο καθαρα/κατανοητα. Εχω δει και ενα grey το οποιο το λυπάμαι στις συνθήκες που ζει στις αρχες. Καφετέρεια, μολις τον πήρε τον ειχε εξω στον πεζοδρομο και τα πιτσιρικια τον τρομαζαν με ξυλα κλπ, χειμώνα μεσα στον δευτερο όροφο με θορυβο και τσιγαρα. Με ελάχιστη ουσιαστικη ασχολία το πρωί απο την καθαρίστρια. Παρόλο αυτα μίλησε μετά απο 10-11 μήνες και εμεινα εκπληκτη που έλεγε το ονομα του με τουλάχιστον 3 διαφορετικες φωνές! (του μπαρμαν του πατέρα και του ξαδερφου)
πολυ σωστα αυτα που λες αλλα εγω δεν θα παρω παπαγαλο και θα ειναι σε τετοιες συνθηκες αυτα που λες ειναι απάνθρωπα ντροπη τους... Εγω στο μαγαζι μου θα το εχω με φροντίδα και με τα ολα του
 
αλλα με τους αλλους παπαγαλους τι γινεται;
Κοίτα οι αμαζόνες είναι εξίσου αξιόλογα πουλιά, ρίξε μια ματιά στα θέματα του @Φοίβος, Ανέστη, να θαυμάσεις υπέροχα πουλιά
https://community.petbirds.gr/threads/Μπεττούλα-Μπάρνι-amazons-μιλανε-και-τραγουδανε.20317/
Αυτά είναι αδέλφια που γεννήθηκαν σπίτι του.
Δεν θα έλεγα πως η διατήρηση ζευγαριού διευκολύνει τις μεταξύ σας σχέσεις αλλά αυτό σε πρώτη φάση δεν είναι το θέμα σου, γιατί ωριμάζουν μετά τα 4-5 χρόνια τους.
Ο Ανέστης πουλάει έναν ημιάγριο αρσενικό αν παρατηρήσεις.
 
Ναι και αυτα ειναι υπέροχα είδα και το βίντεο ειναι τέλεια... Οταν λεμε ημιαγριο τι εννοεις;καλυτερα για εμενα δεν ειναι να πάρω έναν παπαγάλο να ειναι μικρός μέχρι 8-9 μηνών;καλυτερα δεν θα ειναι για εμενα να τον μεγαλώσω εγω;
 
Καλώς ήρθες!👍

Tι 400 τι 600. Αν θέλεις african grey και διαθετεις 400 ευρω τότε εγώ θα έκανα άλλους 2-3 μήνες υπομονή να μαζέψω τα υπόλοιπα. Σκέψου ότι θα χρειαστείς ένα καλό κλουβί γύρω στο 150άρι (και δεν εννοώ το ακατάλληλο κλασικό τετράγωνο κλουβί με την μια πατήθρα που έχουν οι περισσότεροι).

Προσωπικά τις αμαζόνες επειδή τις έχω ζήσει σε όλες τις εκφάνσεις τους τις λατρεύω. Αλλά όπως είπε η Μαρία αυτά είναι προσωπικά γούστα. :)
 
Ναι και αυτα ειναι υπέροχα είδα και το βίντεο ειναι τέλεια... Οταν λεμε ημιαγριο τι εννοεις;καλυτερα για εμενα δεν ειναι να πάρω έναν παπαγάλο να ειναι μικρός μέχρι 8-9 μηνών;καλυτερα δεν θα ειναι για εμενα να τον μεγαλώσω εγω;
Καλώς ήρθες!👍

Tι 400 τι 600. Αν θέλεις african grey και διαθετεις 400 ευρω τότε εγώ θα έκανα άλλους 2-3 μήνες υπομονή να μαζέψω τα υπόλοιπα. Σκέψου ότι θα χρειαστείς ένα καλό κλουβί γύρω στο 150άρι (και δεν εννοώ το ακατάλληλο κλασικό τετράγωνο κλουβί με την μια πατήθρα που έχουν οι περισσότεροι).

Προσωπικά τις αμαζόνες επειδή τις έχω ζήσει σε όλες τις εκφάνσεις τους τις λατρεύω. Αλλά όπως είπε η Μαρία αυτά είναι προσωπικά γούστα. :)
καλο σας βρήκα :)
Βέβαια μπορω να κανω και υπομονή όπως λες δεν βιάζομαι να πάρω αύριο παπαγάλο.. Θέλω να βρω τον κατάλληλο για εμενα και ο African grey μου αρεσε παραπάνω αλλα ειμαι σε δίλλημα τωρα διάβασα και για τους yellow crowned amazon και απο αυτούς άκουσα καλα λόγια, δεν ξερω τι να πάρω τωρα όπως είπα και πιο πανω ειμαι σε African grey
Yellow amazon
Monk
Ringneck
Ειναι πολυ δύσκολη απόφαση για το τι παπαγάλο να πάρω δεν ξερω πρέπει να διαλέξω...
 
.. Σκέψου ότι θα χρειαστείς ένα καλό κλουβί γύρω στο 150άρι (και δεν εννοώ το ακατάλληλο κλασικό τετράγωνο κλουβί με την μια πατήθρα που έχουν οι περισσότεροι).
Για τις συνθήκες ζωής που θα έχει το συγκεκριμένο πουλί το ένα κλουβί δεν θα είναι αρκετό (άποψη μου και την δικαιολογώ)...
Τα Σαββατοκύριακα-αργίες-διακοπές που θα ζει;
Κανονικά θέλει δύο κλουβιά (ένα στο σπίτι και ένα στο μαγαζί) και ένα μεταφοράς...
Μπορεί να φαίνομαι-ακούγομαι υπερβολική αλλά στην πραγματικότητα αυτές τις συνθήκες θα αντιμετωπίσεις και θα χρειαστεί να μπορείς να τις καλύψεις... Έτσι στα ''ξαφνικά'' ένα πουλί που μαθαίνει να έχει αλληλεπίδραση με τον ''άνθρωπό του'' και συναναστρέφεται-βλέπει κόσμο καθημερινά (στο μαγαζί) δεν θα μπορεί να μένει μόνο...
 
Για τις συνθήκες ζωής που θα έχει το συγκεκριμένο πουλί το ένα κλουβί δεν θα είναι αρκετό (άποψη μου και την δικαιολογώ)...
Τα Σαββατοκύριακα-αργίες-διακοπές που θα ζει;
Κανονικά θέλει δύο κλουβιά (ένα στο σπίτι και ένα στο μαγαζί) και ένα μεταφοράς...
Μπορεί να φαίνομαι-ακούγομαι υπερβολική αλλά στην πραγματικότητα αυτές τις συνθήκες θα αντιμετωπίσεις και θα χρειαστεί να μπορείς να τις καλύψεις... Έτσι στα ''ξαφνικά'' ένα πουλί που μαθαίνει να έχει αλληλεπίδραση με τον ''άνθρωπό του'' και συναναστρέφεται-βλέπει κόσμο καθημερινά (στο μαγαζί) δεν θα μπορεί να μένει μόνο...
πολυ καλή ερώτηση δεν το σκέφτηκα που θα το εχω τα Σαββατοκύριακα άρα θα πρέπει να χρειαστώ 2 κλουβιά άρα θα πρέπει να εχω διπλα έξοδα π.χ το φαγητό για 2 κλουβιά καθαριότητα Κτλπ... Πρέπει να το σκεφτώ και να το ψάξω καλα πως θα γίνει... Θα μου ειναι λιγο δυσκολο εκτός αμα το κλουβί που θα εχω στο μαγαζί το μεταφέρω στο σπιτι μου επάνω;η όχι;
 
... Εκτός αμα το κλουβί που θα εχω στο μαγαζί το μεταφέρω στο σπιτι μου επάνω;η όχι;
Για τα είδη των παπαγάλων που ενδιαφέρεσαι δεν θα έλεγα πως θα μπορείς να το μεταφέρεις. Για να ζει άνετα... Εδώ :Dεγώ δυσκολεύομαι 😉
Τα κλουβιά των parrotlet's (Μάριου+Κάρλο)
 
Για τα είδη των παπαγάλων που ενδιαφέρεσαι δεν θα έλεγα πως θα μπορείς να το μεταφέρεις. Για να ζει άνετα... Εδώ :Dεγώ δυσκολεύομαι 😉
Τα κλουβιά των parrotlet's (Μάριου+Κάρλο)
Τα κλουβιά σου ειναι παρα πολυ ωραία ζουνε σε ωραίες συνθήκες πιστεύω μπραβο σου :)
Ναι εχω διαλέξει λιγο μεγαλούτσικα πουλάκια
Η απόφαση ειναι δύσκολη τωρα για το που θα μένει ο δικός μου παπαγάλος δεν βλέπω να βγάζω άκρη
 
... Ναι εχω διαλέξει λιγο μεγαλούτσικα πουλάκια
Η απόφαση ειναι δύσκολη τωρα για το που θα μένει ο δικός μου παπαγάλος δεν βλέπω να βγάζω άκρη
Πάρε μικρά για να βολευτείτε όλοι! 😛... Θα τα μάθεις και να μιλάνε και θα ζουν αυτά καλά κι εσύ καλύτερα!
 
Ολοι οι παπαγαλοι εκτος απο τα Lorikeet εχουν τις ιδιες διατροφικες αναγκες :)
Επισης δεν μας ειπες τι μαγαζι ειναι; Παιζει σημαντικο ρολο και αυτο, να δουμε μηπως ειναι ακαταλληλο το περιβαλλον.
Εννοειται πως δεν θα βγαλεις ποτε το πουλι απο το κλουβι αν υπαρχει περιπτωση να φυγει απο καποια πορτα, παραθυρο κλπ.
Αλλα ουτε γινεται να ειναι συνεχεια κλεισμενος σε ενα κλουβι :)
Μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις;
Ή να φταξεις καποιο διαφορετικο πλανο στο μυαλο σου;
Δεν έχουν όλοι ίδιες διατροφικές ανάγκες πχ τα εκλεκτούς θέλουν 80% φρούτα λαχανικά και λίγους σπόρους λόγω του πεπτικού τους συστήματος.
Όπως και οι macaw κανονικά πρέπει να τρέφονται με 70-80% φρούτα λαχανικά Γιατί έχουν παρόμοιο πεπτικό σύστημα
 
Δεν έχουν όλοι ίδιες διατροφικές ανάγκες πχ τα εκλεκτούς θέλουν 80% φρούτα λαχανικά και λίγους σπόρους λόγω του πεπτικού τους συστήματος.
Όπως και οι macaw κανονικά πρέπει να τρέφονται με 70-80% φρούτα λαχανικά Γιατί έχουν παρόμοιο πεπτικό σύστημα
Ωραια, αναδιατυπωνω.
Το αρθρο μας για την διατροφη ισχυει για οτι παπαγαλο κι αν παρεις.
Απο μπαντζι, μεχρι Lori, μεχρι εκλεκτους 😛
 
*εχω εντυπωσιαστεί με τους μεγαλους παπαγαλους γιαυτο και εχω κολλήσει εκει...*μικρα παπαγαλάκια ειχα παλια δεν μου άρεσαν :D
*σε καταλαβαίνω, είχα sulphur-crested cockatoo-african grey και γνωρίζω...
:)δεν θέλω να σε μεταπείσω αλλά...
**😀! Μάλλον δεν τους είχες συμπεριφερθεί ως σε μεγάλους, γι΄αυτό, σε διαβεβαιώ, δεν έχουν καμία διαφορά εκτός από το 😛μπόι!
 
*σε καταλαβαίνω, είχα sulphur-crested cockatoo-zako και γνωρίζω...
:)δεν θέλω να σε μεταπείσω αλλά...
**😀! Μάλλον δεν τους είχες συμπεριφερθεί ως σε μεγάλους, γι΄αυτό, σε διαβεβαιώ, δεν έχουν καμία διαφορά εκτός από το 😛μπόι!
ναι ισως αλλα και παλι δεν ηταν ικανά να κανουν αυτα που κανουν και οι μεγαλοι παπαγαλοι γιαυτο και έστρεψα προς το μπόι και τον χαρακτηρα του african grey και amazon... Μου αρεσει πολυ να ειναι εμφανίσιμοι πιο πολυ και να μιλανε να τους μαθαινω κτλπ αυτο με τραβαει πιο πολυ οχι μονο να σφυρίζουν :D
 
Εγώ χαίρομαι που μπαίνουν στην παρέα μας νέα άτομα με πάθος, ξέρουν τι θέλουν και προσπαθούν για το καλύτερο πριν πάρουν το ζωάκι σπίτι τους! Θωμά μπράβο σου και εύχομαι να αποκτήσεις με το καλό το φτερωτό σου φιλαράκι!
 
ναι ισως αλλα και παλι δεν ηταν ικανά να κανουν αυτα που κανουν και οι μεγαλοι παπαγαλοι γιαυτο και έστρεψα προς το μπόι και τον χαρακτηρα του african grey και amazon... Μου αρεσει πολυ να ειναι εμφανίσιμοι πιο πολυ και να μιλανε να τους μαθαινω κτλπ αυτο με τραβαει πιο πολυ οχι μονο να σφυρίζουν :D
Ναι, ναι συμφωνώ... Αν τύχει όμως να συναναστραφείς μικρό ταϊσμένο στο χέρι (έχοντας εσύ συμπεριφορά όπως σε μεγάλο), τότε θα αντιληφθείς αυτό που λέω:)
 
Εγώ χαίρομαι που μπαίνουν στην παρέα μας νέα άτομα με πάθος, ξέρουν τι θέλουν και προσπαθούν για το καλύτερο πριν πάρουν το ζωάκι σπίτι τους! Θωμά μπράβο σου και εύχομαι να αποκτήσεις με το καλό το φτερωτό σου φιλαράκι!
Να σε καλα για τα ωραία σου λόγια... φυσικά και πρώτα αποφασίζουμε για το μέλλον απο το ζωάκι που θα πάρεις... Και όχι να αγοράσεις κατι που απλα σου ήρθε η ιδέα και το περνεις δίχως να ξερεις
 
Back
Top