Φροντίδα Θελω να παρω καινουριο κλουβι για ενα ζευγαρι μπατζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρια την προσπαθω την 'εξημερωση' αλλα πολυ αργα.. Ενω οταν μας βλεπει απο το κλουβι ειναι πολυ ανετος, πλησιαζει στα καγκελα και γενικα μονο κολοτουμπες δεν κανει, οταν βαλω μεσα το χερι συνεχιζει να ειναι επιφυλακτικος.. Με αφηνει να τον χα'ι'δεψω, αλλα αν ενοχληθει μου ριχνει και καμια τσιμπια! Το ιδανικο δεν ειναι να μαθει να καθεται στο χερι για να τον βγαζω εξω;
 
Ζευγαρωστρες με υψος μεγαλυτερο απο αυτο δεν εχω δει.. μετα παμε σε κλουβες ή ψηλα κλουβια!
Ε εντάξει, ας πάρει αυτήν. Καλή είναι.

Το ιδανικο δεν ειναι να μαθει να καθεται στο χερι για να τον βγαζω εξω;
Ναι, τουλάχιστον να τρώει από το χέρι σου, γιατί έτσι θα μπορείς να τον καλείς και να έρχεται.
 
Καλό είναι το ύψος σε ένα κλουβί αλλά τα πουλιά έχουν φτερά, δηλαδή (όπως το βλέπω εγώ) θέλουν μήκος σαν προτεραιότητα.
Στους μεγάλους παπαγάλους αυτό δεν είναι συνήθως εφικτό για αυτό το λόγο τους βάζουμε σε ψηλά κλουβιά, να έχουν κάτι να κάνουν... Τα μπάτζι όμως είναι μικρόσωμα οπότε μας είναι εύκολο να τα έχουμε σε ένα μακρύ (αναλογικά) κλουβί.

Έχω δει μπάτζι σε μακριά κλουβιά και το θέαμα που προσφέρουν, όταν ανοίγουν τις φτερούγες και την ουρά τους και κάνουν κανονικό πέταγμα (όχι πηδηματάκια) ... Είναι μοναδικό. 45 εκατοστά ύψος όμως δεν είναι λίγο.

Οι κλούβες που έβαλα παραπάνω είναι σπαστές και οι πλευρές τους είναι αποσπόμενες. Μπορείς να πάρεις 2, να αφαιρέσεις το πάτο της μία, την οροφή της άλλης και να τις ενώσεις φτιάχνοντας μία κλούβα 76 μήκοςx45x90 ύψος περίπου με κόστος 50 ευρώ περίπου για τις απλές ή 60 ευρώ αυτές με το χώρισμα. Κάπως έτσι...

DSC06658.jpg



Αυτό όμως δεν είναι ένα κλουβί να το πας πέρα δώθε αλλά να το έχεις κάπου σταθερά εκτός αν βάλεις μια απλή βάση με ροδάκια και το σηκώσεις 20-30 πόντους
 
Γιάννη πολύ ωραία η ιδέα σου! Να σου πω την αληθεια δεν το είχα σκεφτει ποτε και για αυτο συστηνα παντα τα συμπαγη κλουβια! Να που τελικά και τα αποσπόμενα έχουν τα προτερήματα τους!
 
Γιαννη, οι κλουβες που εβαλες ειναι αυτες που σου ειπα. Εχουν 2 τεραστρις πορτες μπροστα. Αρα με μεζονετα 2οροφη θα χει 4 τεραστιες, 4 πλαινες μικρες και 8 πορτακια για ταιστρες.
 
Ακομα σε αναζητηση κλουβιου.. Προβληματιζομαι για τη μεγαλη ζευγαρωστρα λογω μεγεθους, γιατι το κλουβι το πηγαινοφερνουμε μες το σπιτι. Επισης με αγχωνουν οι μεγαλες πορτες. Η δευτερη παλι που εχει και την μικρη ανεξαρτητη πορτα δεν εχει χωρισμα. Αν παρω μια 60αρα θα ειναι στεναχωρη λετε;
 
Αυτο το ονομαζουν επαγγελματικη κλουβα με διαστασεις 60χ41χ41. Πως σας φαινεται; Η αντιστοιχη ζευγαρωστρα εχει μικροτερο βαθος και υψος και περιπου ιδια τιμη.
 

Συνημμένα

  • επαγγ.κλουβα.webp
    επαγγ.κλουβα.webp
    2,7 KB · Προβολές: 51
Προβληματιζομαι για τη μεγαλη ζευγαρωστρα λογω μεγεθους, γιατι το κλουβι το πηγαινοφερνουμε μες το σπιτι.
Άσε τότε την αναζήτηση κλουβιού και εστίασε στην αναζήτηση του κατάλληλου μέρους για μόνιμη στέγασή του. Οι μετακινήσεις μόνο κακό κάνουν στα πουλιά,
Αν βρεις το κατάλληλο μέρος... Τότε το κλουβί θα ακολουθήσει και θα είναι καλύτερα προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις των πτηνών, του χώρου και των αναγκών σας.
 
Τελικα βρηκα αυτην τη ζευγαρωστρα και εκανα την παραγγελια, θα την εχω σε λιγες μερες. Ειναι 68,5χ34χ45 και εχει και συρταρακι καθαρισμου και πλεγμα που αφαιρειται στον πατο. Ελπιζω να με βολεψει, ευχαριστω ολους για τις συμβουλες!

c-150x150.webp
 
Back
Top