Γενικά Θελω να παρω cockatiel αλλα ανησυχω για τις ασθενειες

Άλκηστη

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
352
Πόλη
Αθήνα
να ρωτισω κατι;(επειδη ειμαι καινουργια σε αυτο το site που μου το σειστεισε η θεια μου η κλαιρη που εχει και εκεινη προφιλ και με λενε αλκηστη και ειμαι 13 ) εγω θελω να παρω ενα cockatiel (κοκατιλ) αλλα με ολες αυτες τις ασθενειες εχω τρομοκρατηθει λιγο! Μηπως υπερβαλω;
 
Αννα δε νομίζω να έιναι κάτι το ανησυχητικό!
Κιεμένα το κάνουν τα ζεμπράκια μου καμιά φορά..
Εχω ακούσει ότι τα ζεμπράκια δεν παθαίνουν ποτέ ακάρεα της τραχέιας.
 
ενταξει θα το διαβασω αλλα οχι το αποφασισει εχω διαβασει και αυτα που υποθηκαν σε ολα τα forum και εχω ξετρελαθει μονο φοβαμε λιγο!
 
Εχεις ξετρελαθει το καταλαβαινω, αλλα μην διαβαζουμε μονο τα θετικα..
Πηγαινε να διαβασεις εδω: Ασθένειες - Τραυματισμοί Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

κι εδω: Φροντίδα, Διαμονή, Εκπαίδευση Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

Για να δεις και την ασχημη πλευρα των πραγματων οταν αναλαμβανουμε εναν ζωντανο οργανισμο που ζει πολλα χρονια...
 
τα διαβασα ολα αυτα και εχω μεγαλη ποιρα απο ζωντανους οργανισμους αφου παλια ειχα και γατα και χαμστερακι που γεννησε 10 μωρα και φροντησα ολα να βρουν ενα καλο σπιτι γιατι φυσικα δεν μπορουσα να τα κρατησω ολα αυτα και ενα σκυλακι. εδω και 3 μηνες το σκεφτομαι και το σηζηταω .
 
Διαβασε πολα καλα το αρθρο Αγορα παπαγαλου Ναι ή Οχι που σου εδωσε η Νικη πιο πανω. Θελει πολλη σκεψη πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα. Ο παπαγαλος δεν ειναι παιχνιδι τον αγοραζω τωρα και μετα για οποιοδηποτε λογο τον αφηνω ή τον δινω πισω. Ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια με αλλο πουλακι!
 
εχω μεγαλη ποιρα απο ζωντανους οργανισμους αφου παλια ειχα και γατα και χαμστερακι που γεννησε 10 μωρα και φροντησα ολα να βρουν ενα καλο σπιτι γιατι φυσικα δεν μπορουσα να τα κρατησω ολα αυτα και ενα σκυλακι.

Άλκηστη άλλο το ένα ζωάκι κι άλλο το άλλο. Διαφέρουν μεταξύ τους και στη φροντίδα και σε πολλά άλλα πράγματα. Θα συμφωνήσω με τη Νίκη και τη Μαρία πως δεν πρέπει να βιαστείς κι ότι πρέπει να κοιτάξεις και τα θετικά, αλλά και τα αρνητικά.

Πάντως, αν είσαι σε θέση να του προσφέρεις ό,τι χρειάζεται και μπορεί να χρειαστεί, αν συμβεί κάτι, τότε με το καλό να το πάρεις. Έχε στο μυαλό σου πως οι πιθανότητες για να νοσήσει ένα πουλί λιγοστεύουν αν έχει μια καλής ποιότητας τροφή, αν είναι εντάξει ο χώρος που το έχουμε, αν το καθαρίζουμε συχνά κτλ κτλ.

Υπάρχουν πολλά άρθρα και συζητήσεις που θα σε βοηθήσουν για να σχηματίσεις μια ολοκληρωμένη εικόνα.
 
μα παντα με οποιο ζωο εχω να κανω δεν το παραταω ποτε και θελω να ειναι σαν βασιλιας γιατι εγω τα αγαπαω πολυ τα ζωα αφου να φανταστεις αμα δω σε καμια ταινια να βασανιζουν ή να χτυπανε ή να σκοτωνουν ξεσπαω σε κλαμα που διαρκουν απο 5 εως 10 λεπτα και μετα καθομαι και τους βριζω οχι οτι θα πετυχω και κατι αλλα ετσι να ξεσπασω και εγω σε καποιον. επισης εγω αυτα τα αρθρα τα διαβαζω 5-6 φορες και το σκεφτομαι πολυ καλα!
 
εξαλου δε θελω να το παρω και να καθομαι να κοιτιομαστε σα χαζα. επειδη δεν εχω αδερφια και οι φιλοι μου μενουν λιγο μακρια ολη την ωρα στο σπιτι χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο και βαριεμαι αφανταστα για αυτο θελω ενα κοκατιλ για να τον εκπαιδευω να του μαθαινω πραγματα και να ασχολουμε γενικως μαζι του για να μην καθομαι ολη τη μερα μπροστα σε μια κονσολα! Καλα δε λεω; ή μηπως λεω μπουρδες τοση ωρα;
 
Αλκηστη δεν σε κατηγορησαμε οτι παρατας καποιο ζωο!

Σου απανταμε στην ερωτηση που κανεις η οποια δεν σου κρυβω οτι ακουγεται "καπως"
Καλα κανεις και ανησυχεις αλλα αν ηταν να μας κολλανε αρρωστειες τα πουλια τοτε ολοι απο δω μεσα θα ημασταν αρρωστοι..
υπαρχουν περιπτωσεις ασθενειας αλλα αν προσεχεις την υγεια του,του κανεις καλη καθαριοτητα στο κλουβι του,τα αξεσουαρ του δεν υπαρχει κινδυνος...



εξαλου δε θελω να το παρω και να καθομαι να κοιτιομαστε σα χαζα. επειδη δεν εχω αδερφια και οι φιλοι μου μενουν λιγο μακρια ολη την ωρα στο σπιτι χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο και βαριεμαι αφανταστα για αυτο θελω ενα κοκατιλ για να τον εκπαιδευω να του μαθαινω πραγματα και να ασχολουμε γενικως μαζι του για να μην καθομαι ολη τη μερα μπροστα σε μια κονσολα! Καλα δε λεω; ή μηπως λεω μπουρδες τοση ωρα;




Κι οταν βρεις παρεα;
Θα το θες ακομα;
Ακομα εισαι 13ετων..
Οι γονεις σου το θελουν;
 
να ρωτισω κατι;(επειδη ειμαι καινουργια σε αυτο το site που μου το σειστεισε η θεια μου η κλαιρη που εχει και εκεινη προφιλ και με λενε αλκηστη και ειμαι 13 ) εγω θελω να παρω ενα cockatiel (κοκατιλ) αλλα με ολες αυτες τις ασθενειες εχω τρομοκρατηθει λιγο! Μηπως υπερβαλω;

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτό https://community.petbirds.gr/threa...υλιών-είναι-επικίνδυνες-για-τον-άνθρωπο.3664/
 
το εχουμε συζητησει και δεν εχουν προβλημα



επισης ευχαριστω ολους που μου δινουν συμβουλες! :)
 
Επισης θα πρεπει να σκεφτεις και τον παραγοντα των διακοπων! Εχεις να το αφησεις καπου ή θα μπορεις να το παιρνεις μαζι;Και γενικα αν λειψεις καπου! Επισης εισαι μαθητρια. Τωρα το καλοκαιρι σιγουρα εχεις χρονο αλλα τα χειμωνα με το σχολειο θα εχεις χρονο να το φροντιζεις; ή θα το κανει η μαμα σου;
 
εχω τη θεια μου τη κλαιρη που με χαρα μπορει να μου το προσεχει οπως εγω που φροντιζω τις καρδερινες τις οταν φευγει αλλα και στις διακοπες μπορω να το παιρνω αμα πηγαινω στο εξοχικο μου
 
Καλώς ώρησες Άλκηστη. Είναι ωραίο που θέλεις να υοθετήσεις ένα παπαγάλο, ειναι χαριτομένοι έξυπνοι, σκανδαλιάριδες και κάνουν πολύ καλή συντροφιά. Είναι όμως και ζωντανά με ανάγκες και απετήσεις.Ζούν πολλά χρόνια και έχουν ανάγκη τη φροντίδα σου και τη δυντροφιά σου συνέχεια. Γι΄αυτό άκου τι σου λένε τα παιδια που ανδιαφέροντε.
Όσο για τις ασθένειες πιστεύω ότι εξαρτάτε απο σένα, αν το φροντίζεις, το κρατάς καθαρό, το ταίζεις σωστά, πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα όπως και όλοι οι άλλοι που έχουν.
 
Back
Top