Θερμοκοιτίδα νεοσσών

dimitris_patra

PB Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
902
Πόλη
Πάτρα
Κατασκευή θερμοκοιτίδας για νεοσσούς (brooder box).
Στην αρχική μορφή...

1-rsz_1img_1600_zpsl39fav4a.webp

και αφού δοκιμάστηκε και έκανε δουλειά... αναβαθμίστηκε...
Αποτελείται από...
το ξύλινο κουτί
ένα θερμοστάτη 12V \DC και μιά λάμπα 12V \ 21W (για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο αυτοκίνητο)... Εννοείται ότι για χρήση στο σπίτι χρειάζεται τροφοδοτικό 220 V \12VDC...3A

2-IMG_1663_zpslgzypbck.webp3-IMG_1657_zps4f2w0fq9.webp4-IMG_1658_zps5v7fnhtx.webp5-IMG_1661_zpsjieihgjw.webp6-IMG_1664_zpsnsibpu5t.webp

απαιτούμενες θερμοκρασίες για τους νεοσσούς

1-5 ημερών - 34-35 C
6-9 ημερών - 33-34 C
10-14 ημερών - 32-33 C
15-21 ημερών - 30-32 C
22-28 ημερών - 27-29 C
29-35 ημερών - 24-26 C
36 και > ημερών - 20-23 C (θερμοκρασία δωματίου)
 
To φως δεν ειναι λιγο εκτυφλωτικο. Ποσο μαλιστα αφου κλεισει το καπακι; Εχω δει αλλες με κοκκινες λαμπες. Τι πουλια θα βαλεις, οικοσιτα;
 
To φως δεν ειναι λιγο εκτυφλωτικο. Ποσο μαλιστα αφου κλεισει το καπακι; Εχω δει αλλες με κοκκινες λαμπες. Τι πουλια θα βαλεις, οικοσιτα;
Για να μην "τυφλώνει" το φως τα πουλιά τα βάζω μέσα στο μπολ ή σε χάρτινο κουτί όπως φαίνεται στην φωτό... Και γιαυτό το έκανα σκούρο με κάσια για να μειώσω την ένταση...
Βάζω μέσα γαρδέλια και μούλους, όταν είναι 5-6 ημερών και τα οποία ταίζω στο χέρι...
 
Για να μην "τυφλώνει" το φως τα πουλιά τα βάζω μέσα στο μπολ ή σε χάρτινο κουτί όπως φαίνεται στην φωτό... Και γιαυτό το έκανα σκούρο με κάσια για να μειώσω την ένταση...
Βάζω μέσα γαρδέλια και μούλους, όταν είναι 5-6 ημερών και τα οποία ταίζω στο χέρι...

Μα και παλι αν κοιταξεις τη λαμπα απευθειας θα τυφλωθεις οσο σκοτεινο και να ειναι το δωματιο αφου η ενταση του φωτος ειναι μεγαλη. Αληθεια γιατι οχι κοκκινη λαμπα;

Πως και τα ταιζεις στο χερι, εννοεις αν κατι συμβει και δεν ταιζουν οι μανες τους;
 
Μα και παλι αν κοιταξεις τη λαμπα απευθειας θα τυφλωθεις οσο σκοτεινο και να ειναι το δωματιο αφου η ενταση του φωτος ειναι μεγαλη. Αληθεια γιατι οχι κοκκινη λαμπα;

Αν δεις στην τελευταία φώτο τα πουλιά μπαίνουν στο πλαστικό κουτί απο το οποίο δεν πρέπει να περνάει πολύ φως μιας και η λάμπα είναι μονο 12v και το πλαστικό δεν αφήνει όλο το φως να περνάει.
 
Αν δεις στην τελευταία φώτο τα πουλιά μπαίνουν στο πλαστικό κουτί απο το οποίο δεν πρέπει να περνάει πολύ φως μιας και η λάμπα είναι μονο 12v και το πλαστικό δεν αφήνει όλο το φως να περνάει.

Αυτο δεν το ειχα καταλαβει. Αλλαζει το πραγμα ετσι. 😉
 
πολύ ωραίο Δημήτρη,θα κάνεις κάπου τρυπούλες για να παίρνουν αέρα ή θα χάνεις τη θερμοκρασία;
 
Αν δεις στην τελευταία φώτο τα πουλιά μπαίνουν στο πλαστικό κουτί απο το οποίο δεν πρέπει να περνάει πολύ φως μιας και η λάμπα είναι μονο 12v και το πλαστικό δεν αφήνει όλο το φως να περνάει.
ναι έτσι ακριβώς είναι...ίσως ο Ανέστης δεν κατάλαβε ότι τα πουλιά δεν είναι απευθείας εκτεθειμένα στο φως της λάμπας... Αν δείτε την επόμενη φωτο φαίνεται ότι είναι πολύ πιο δυνατό το εξωτερικό φως

00IMG_1666_zpswyfe4ap3.webp
πολύ ωραίο Δημήτρη,θα κάνεις κάπου τρυπούλες για να παίρνουν αέρα ή θα χάνεις τη θερμοκρασία;
δεν υπάρχει πρόβλημα στο να παίρνουν αέρα γιατί το καπάκι του κουτιού δεν κλείνει αεροστεγώς και επίσης κάθε 2 ώρες το πολύ το ανοίγω γιατί πεινάνε και "τζιβακίζουν" μέσα από το κουτί... :)
 
Πολύ ωραίο Δημήτρη!
Το κατεβάζεις εντελώς το καπάκι;
 
Πολύ ωραίο Δημήτρη!
Το κατεβάζεις εντελώς το καπάκι;
Καταεντελώς...η κασελίτσα είναι παλιά και το καπάκι ψιλοπετσικαρισμένο...όταν είναι κλειστό και ανάβει μέσα η λάμπα φαίνεται το φως γύρω γύρω, αερίζεται δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Μα και παλι αν κοιταξεις τη λαμπα απευθειας θα τυφλωθεις οσο σκοτεινο και να ειναι το δωματιο αφου η ενταση του φωτος ειναι μεγαλη. Αληθεια γιατι οχι κοκκινη λαμπα;

Πως και τα ταιζεις στο χερι, εννοεις αν κατι συμβει και δεν ταιζουν οι μανες τους;
Ανέστη ξέχασα, με ρώτησες γιατί τα ταίζω στο χέρι... Μια χαρά τα ταίζουν οι μάνες τους, τα παίρνω 5-6 ημερών και τα ταίζω στο χέρι, ένας λόγος είναι γιατί θέλω να με "εμπιστευονται" και να μην είναι αγρίμια...

IMG_1667_zpsads1on3a.webp
 
Αν τα άφηνες λίγο παραπάνω Δημήτρη δεν θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα; Για να αντλήσουν αντισώματα το λέω.
 
Αν τα άφηνες λίγο παραπάνω Δημήτρη δεν θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα; Για να αντλήσουν αντισώματα το λέω.
εσύ καλά το λες Μαρία αλλά αν τα αφήσω περισσότερο μετά δεν ανήγουν στομα για να τα ταίσω, θελουν την μάνα τους!
 
Δημητρη οσο τα κλεινεις εκει μεσα Κανεις κ εκπαιδευση φωνης μ δασκαλο;
 
Πόσο στοιχίζει ένα τέτοιο; 😛
Αλίκη δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμο για να το αγοράσεις. Εγώ το έφτιαξα χρησιμοποιώντας παλιά υλικά που υπήρχαν στο εργαστήριο μου, μόνο τον θερμοστάτη αγόρασα από ebay 10E ο οποίος μάλιστα χάλασε (ο αισθητήρας), και τον αντικατέστησα.
 
Back
Top