Αναπαραγωγή Θηλυκή Καρδερίνα δεν δέχεται αρσενικό στην ζευγαρώστρα

ΑΒΑΤΟΝ

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2012
Μηνύματα
1.549
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν...

Απορία για δυνατούς λύτες.

Εχω μία θηλυκή καρδερίνα που είναι μεγαλωμένη στο χέρι (οχι ο Λάζαρος) και είναι πουλί του 13... Που μου την έκανε δώρο ένας φίλος.

Το συγκεκριμένο πουλάκι έχει κάτι που δεν μπορώ να λύσω με τίποτα.

Δεν δέχεται αρσενικό πουλί στην ζευγαρώστρα. Με τα θηλυκά δεν έχει κανένα θέμα.

Στην περσυνή αναπαραγωγική περίοδο μετά από πολλά πειράματα δεν βρήκα λύση και το άφησα μόνο του και του έβαλα και μία φωλίτσα όπου άρχισε να την χτίζει χαρούμενο χαρούμενο...
Οταν σχεδόν την τελείωσε έβαλα έναν αρσενικό μέσα με αποτέλεσμα να αλλάξει εντελώς η διάθεση του... Μέχρι που φούσκωσε... Και παράτησε τη φωλιά. Καθόταν σε μία γωνία φουσκωμένο.
Εννοείται πως έβγαλα αμέσως τον αρσενικό και αφαίρεσα την φωλιά... και έβγαλε έτσι το καλοκαίρι. Εκανα θεραπεία με baycox στο πουλί και συνήλθε... και όλα μια χαρά.
Φέτος τα ίδια πάλι... Μου κάνει.

Το μυαλό μου πάει στην μη σωστή κοινωνικοποίηση του πουλιού μετά τον απογαλακτισμό όσο έχει να κάνει με τα υπόλοιπα πουλιά.

Παρακαλώ τα φώτα σας.
 
βαλε την όχι με ένα αρσενικο, αλλα με 2 αρσενικα και ένα ακομη θηλυκο. Στην ιδια κλουβα μαζι.
 
Χρειάζεται μεγαλύτερη, πολύ μεγαλύτερη κλούβα για αναπαραγωγή. Διαφορετικά μην περιμένεις στην ζευγαρώστρα με το συγκεκριμένο.
 
Οταν λέω για ζευγαρώστρα Σταύρο δεν έννοώ αυτή των καναρινιών.

Η μικρότερη ζευγαρώστρα μου είναι 1.00 Χ 0,50 Χ 0,50
 
Έχω την εντύπωση Βασίλη ότι το συγκεκριμένο πουλί ανέχεται μετά βίας να ζει σε κλουβί αυτών των διαστάσεων. Όταν μιλάω για μεγαλύτερη κλουβα αναπαραγωγής, εννοώ περισσότερα από 2 κυβικά μέτρα.
 
Χρειάζεται μεγαλύτερη, πολύ μεγαλύτερη κλούβα για αναπαραγωγή. Διαφορετικά μην περιμένεις στην ζευγαρώστρα με το συγκεκριμένο.

Μιλάμε για πουλί που είναι υπερβολικά ήρεμο με την παρουσία μου. Παίζουμε μαζί. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα ο χώρος του.

GqWrxdL.jpg
 
Εγω αυτο το εχω με τον αρσενικο της φωτογραφιας μου.
Δεν δεχεται θυληκο.
Επισης δεν δεχεται αλλο πουλι στον ιδιο χωρο με αυτο..
 
Θα του βάλεις μέσα το αρσενικό όταν εκείνος δεν βάζει γλώσσα μέσα του από το κελάηδισμα κι εκείνη σκίζει χαρτιά η φτιάχνει τη φωλιά. Ο μόνος τρόπος είναι το πουλί να είναι full πυρωμένο.
 
Μιλάμε για πουλί που είναι υπερβολικά ήρεμο με την παρουσία μου. Παίζουμε μαζί. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα ο χώρος του.
Μιλάμε για θηλυκό πουλί που έχει πρόβλημα προσαρμογής με αρσενικό του είδους του στον ίδιο χώρο με σκοπό την αναπαραγωγή. Σε αυτό αφορά η άποψή μου. Δεν έχει σχέση με το πόσο εξοικειωμένο είναι με τις "ενοχλήσεις" του περιβάλλοντος που ζει πλέον. Ένα πουλί που έχει εξοικειωθεί με την ανθρώπινη παρουσία, δεν σημαίνει ότι θα αρχίσει να γεννάει κιόλας.

Είναι απλά η άποψή - αίσθηση μου, και ένα πολύ πιθανό να κάνω λάθος λόγω της μικρής εμπειρίας μου στα ιθαγενή.
 
Θα του βάλεις μέσα το αρσενικό όταν εκείνος δεν βάζει γλώσσα μέσα του από το κελάηδισμα κι εκείνη σκίζει χαρτιά η φτιάχνει τη φωλιά. Ο μόνος τρόπος είναι το πουλί να είναι full πυρωμένο.

Στην περσυνή αναπαραγωγική περίοδο μετά από πολλά πειράματα δεν βρήκα λύση και το άφησα μόνο του και του έβαλα και μία φωλίτσα όπου άρχισε να την χτίζει χαρούμενο χαρούμενο...
Οταν σχεδόν την τελείωσε έβαλα έναν αρσενικό μέσα με αποτέλεσμα να αλλάξει εντελώς η διάθεση του... Μέχρι που φούσκωσε... Και παράτησε τη φωλιά. Καθόταν σε μία γωνία φουσκωμένο.
 
Μιλάμε για θηλυκό πουλί που έχει πρόβλημα προσαρμογής με αρσενικό του είδους του στον ίδιο χώρο με σκοπό την αναπαραγωγή. Σε αυτό αφορά η άποψή μου. Δεν έχει σχέση με το πόσο εξοικειωμένο είναι με τις "ενοχλήσεις" του περιβάλλοντος που ζει πλέον. Ένα πουλί που έχει εξοικειωθεί με την ανθρώπινη παρουσία, δεν σημαίνει ότι θα αρχίσει να γεννάει κιόλας.

Είναι απλά η άποψή - αίσθηση μου, και ένα πολύ πιθανό να κάνω λάθος λόγω της μικρής εμπειρίας μου στα ιθαγενή.
Έτσι είναι.. Δεν κάνουν όλα για αναπαραγωγή. Τι να κάνουμε;..Αν και έχουν παρατηρηθεί τελείως διαφορετικές συμπεριφορές στο ίδιο πουλί, από χρονιά σε χρονιά. Αυτό όμως ούτε να το ξέρεις μπορείς, ούτε να το προβλέψεις.

Βασίλη, γιατί απαραίτητα το φούσκωμα να οφείλεται στην παρουσία αρσενικού;.. Μπορεί να το στρέσσαρε, δεν αποκλείεται, αλλά δεν είναι και απαραίτητο.
 
Αυτό όμως ούτε να το ξέρεις μπορείς, ούτε να το προβλέψεις
Ακριβώς. Η δική μου απάντηση βασίζεται καθαρά στην αίσθηση που έχω διαβάζοντας το θέμα. Μπορεί να συμβαίνουν ένα σωρό άλλα πράγματα.
 
Μήπως ν έβαζες σε τριπλή ζευγαρωστρα στην μέση την θυλικη και στα άκρα αρσενικά μήπως κ σου δείξει αυτή ποιον θέλει, τα θυληκα διαλέγουν το αρσενικό όπως όλοι ξέρουμε...
 
Μήπως ν έβαζες σε τριπλή ζευγαρωστρα στην μέση την θυλικη και στα άκρα αρσενικά μήπως κ σου δείξει αυτή ποιον θέλει, τα θυληκα διαλέγουν το αρσενικό όπως όλοι ξέρουμε...

Αυτό είναι λάθος Πάνο.

Και καμιά θηλυκιά δεν θα πρέπει να διαλέγει τον αρσενικό.

Προσωπική μου άποψη.
 
Εννοείς οτι αφου κανουμε εκτροφη διαλέγουμε εμεις ή οτι δεν εχει θεμα με οποιο αρσενικο;
 
Ειδικά σε ''executive'' η στοχευμένες αναπαραγωγές (π.χ. μεταλλαγμένων καρδερίνων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά), αυτό επιβάλλεται.
 
Back
Top