Ασθένειες Θηλυκή Μονκ κάθεται περισσότερο στον πάτο του κλουβιού

angie spanou

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2021
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα. Εχω ενα ζευγαρι μονκ παπαγαλους. Η θυληκια τις τελευταιες μερες κουναει μπρος πισω το κεφαλι της και καθεται περισσοτερο στον πατο του κλουβιου, παρα πανω στις πατηθρες. Επιδιωκει να την ταιζει ο αρσενικος και δεν εχει θεμα στο ζευγαρωμα. Μπορει να ειναι κατι ανησυχητικο ή ειναι φυσιολογικο. Πρεπει να κανω κατι εγω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Σε ευχαριστω πολυ. Ναι σε καθημερινη βαση ζευγαρωνουν. 2 και 3 φορες. Το περιεργο ειναι οτι ο αρσενικος προσπαθει να ζευγαρωσει μαζι της απο το πλαι. Δεν ξερω αν αυτο ειναι σωστο. Και δεν ξερω αν τα καταφερνει
[automerge]1617711457[/automerge]
Η θηλυκια ειναι 2 και ο αρσενικος 7
 
Εχουν φωλιτσα στο κλουβι τους, βασικα την αναποδογυριζουν σε καθημερινη βαση. Και φυσικα τους εχω και πλακα ασβεστιου και σουπιοκοκκαλο. Δεν την εχω πετυχει ομως να πηγαινει εκει.
 
Είναι πιθανό. Να την παρακολουθείς και να μας ενημερώνεις αν θέλεις για τη συνέχεια ώστε να καταγραφεί η συμπεριφορά της.
 
@angie spanou Είναι καλό να είμαστε ένα βήμα μπροστά σε αυτά τα θέματα κι όχι ένα βήμα πίσω. Η αναπαραγωγή δεν είναι αστεία υπόθεση κι εκτός απο χαρές για εμάς ενέχει σοβαρούς κινδύνους για τα πουλιά όταν γίνεται επιπόλαια και χωρίς γνώση.
 
Εχεις απολυτο δικιο, και εγω ειναι η αληθεια οτι δεν εχω καθολου εμπειρια σε αυτα τα θεματα. Τι πρεπει να προσεξω λοιπον;
 
Back
Top