Ασθένειες Θηλυκο καναρινι καθεται 2 εβδομαδες στον πατο

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
ξανά εδώ για την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας. Η θεία μου έχει ένα ζευγάρι καναρίνια, απλά γιατί της αρέσουν, δεν την ενδιαφέρει η αναπαραγωγή. Τα έχει από την αρχή μαζί εδώ και ένα χρόνο περίπου. Τις τελευταίες φορές που πήγα στο σπίτι της είδα το θηλυκό να είναι στον πάτο του κλουβιού και αυτό με ανησύχησε κάπως. Την ρώτησε και μου είπε είναι έτσι τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Την 'έπιασα στο χέρι μου να δω αν έχει κάτι (ψείρες κ. Τ.λ) αλλά τίποτα δεν είδα.
Τρέφεται κανονικά, σπόρους, αβγό, μήλο και δυόσμο κυρίως. Εχθές μάλιστα έκανε και μπάνιο για αρκετή ώρα, όταν την πλησιάσεις και ταράξει είναι μια χαρά εννοώ δεν μου φαίνεται. Τι λέτε; από την ζέστη μήπως; Έβγαλα και φωτο αν μπορούν να σας βοηθήσουν.
 

Συνημμένα

  • 20160710_173239.webp
    20160710_173239.webp
    48,4 KB · Προβολές: 77
  • 20160713_183651.webp
    20160713_183651.webp
    34,2 KB · Προβολές: 71
Τρέφεται κανονικά, σπόρους, αβγό, μήλο και δυόσμο κυρίως. Εχθές μάλιστα έκανε και μπάνιο για αρκετή ώρα, όταν την πλησιάσεις και ταράξει είναι μια χαρά εννοώ δεν μου φαίνεται. Τι λέτε; από την ζέστη μήπως;
Από την έκφραση και μόνο θα ρισκάρω και θα πω πως δεν μου φαίνεται πως είναι άρρωστο... αλλά όπως αρκετά καναρίνια αρέσκεται να "αράζει" κάτω στον πάτο του κλουβιού.
Προσωπικά έχω αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις...
Σε κάποιες από αυτές αρέσκονταν να κρεμούν τα πόδια κάτω από τη σχάρα.
Εσύ που το βλέπεις από κοντά... σου δείχνει άρρωστο;
 
Οπως λέει ο Γιάννης δεν υπάρχει αρρώστια ή κτύπημα, εκ πρώτοις όψεως. Αλλά δυο πουλάκια να διατηρούνται μαζί στο ίδιο κλουβί όλο το χρόνο, απο κάποιον που ΔΕΝ θέλει αναπαραγωγή, είναι επιεικώς, λάθος. Τώρα, το θηλυκό ψάχνει να φωλιάσει. Ισως να υπάρχει γέννα που πρέπει να κατεβεί, ίσως πάλι και όχι. Το καλύτερο θα ήταν να μπεί σ' ένα νέο καθαρό κλουβάκι ΜΟΝΟ του.
 
Από την έκφραση και μόνο θα ρισκάρω και θα πω πως δεν μου φαίνεται πως είναι άρρωστο... αλλά όπως αρκετά καναρίνια αρέσκεται να "αράζει" κάτω στον πάτο του κλουβιού.
Προσωπικά έχω αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις...
Σε κάποιες από αυτές αρέσκονταν να κρεμούν τα πόδια κάτω από τη σχάρα.
Εσύ που το βλέπεις από κοντά... σου δείχνει άρρωστο;
οχι μια χαρά μου φαίνεται, και κάνει αυτό που λες κρεμάει τα πόδια του κάτω από την σχάρα.
 
οχι μια χαρά μου φαίνεται, και κάνει αυτό που λες κρεμάει τα πόδια του κάτω από την σχάρα.
Να τα βάλεις σε χωριστό κλουβάκι για να μπορέσουν σιγά-σιγά να συνέλθουν τα πουλιά.
Μια μπανιερίτσα με νερό νωρίς το πρωί για να κάνουν μπάνιο...
Καλή και σωστή διατροφή...
Καλή συνέχεια στην παρέα σου...
 
Συμφωνώ! Ετοιμάζεται να κάνει φωλιά... και μάλλον θα έχει και αυγά στην κοιλίτσα. Να μπει σε κλουβάκι μόνη της, να μην βλέπει ή ακούει τον αρσενικό, να της έχει στο κλουβί κόκκαλο σουπιάς, λίγο σουσάμι, και σιγά σιγά θα μπει στην πτερόροια. Τη διατροφή τους παρέχει η θεία σου; Και που έχει το κλουβί;
 
Συμφωνώ! Ετοιμάζεται να κάνει φωλιά... και μάλλον θα έχει και αυγά στην κοιλίτσα. Να μπει σε κλουβάκι μόνη της, να μην βλέπει ή ακούει τον αρσενικό, να της έχει στο κλουβί κόκκαλο σουπιάς, λίγο σουσάμι, και σιγά σιγά θα μπει στην πτερόροια. Τη διατροφή τους παρέχει η θεία σου; Και που έχει το κλουβί;
διατροφή με την τροφή τους, μήλο, δυόσμο και αβγό. Τα έχει στη βεράντα πάντα σε σκιά. Θα προσπαθήσω να ενημερώσω 😉
 
Κάθε πότε δίνει αυγό? Γιατί αν δίνει κάθε μέρα, δεν τους κάνει καλό αυτή την περίοδο. 1-2 φορές την εβδομάδα και στο θηλυκό μια φορά μέχρι να ξεπυρώσει!


Επώνυμοι οι σπόροι;
Αλίκη μου θα σε γελάσω, δεν έχω ιδέα για τους σπόρους, για το αβγό νομίζω μια φορά την εβδομάδα και για για το μήλο και τον δυόσμο το ίδιο.
 
Back
Top