Ασθένειες Καναρινι καθεται φουσκωμενο σε ενα κλαδακι ή στον πατο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fragos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
φαγητό εχουν συνέχεια τους δινω αναμικτο και καναβουρι. Εχω ολα τα φετινα πουλακια που έβγαλα μαζι σε ενα μεγαλο κλουβί 2*2. Δεν ειναι απο την πινα γιατι δυσκολευονται στην αναπνοη για μια μερα μονο καθονατε μαζεμενα και την αλλη μερα ψοφανε. Ευχαριστώ παντος για το ενδιαφερων
 
αν και αυτο δεν επηρεαζει αμεσα στο προβλημα που εχεις αλλα θα επηρεασει στο μελλον, αφου δινεις αναμικτο δεν δινεις καναβουρι γιατι ανεβαζεις παρα πολυ τα συνολικα λιπαρα στη διατροφη τους.στο κοπαδι υπαρχει μολυνση ειτε απο καποια καινουργια τροφη χαλασμενη, ειτε απο μολυνση απο τα ιθαγενη που πιθανον να εχει μαζι στην κλουβα(γραφεις και καρδερινες στο προφιλ) ειδικα αν τα εχεις εισαγαγει προσφατα (καλως η κακως ) στο κοπαδι. Το ειδος της λοιμωξης βρισκεται μονο με ιατρικη εξεταση των περιττωματων τους, αφου πολλες ασθενεις του γαστρεντερικου εχουν την ιδια συμπτωματολογια.η χορηγηση αντιβιωσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πιασει το προβλημα(ειδικα αν ειναι κοκκιδιαή σκουληκια) αφου χρειαζεται σε καθε περιπτωση ξεχωρη αγωγη. Παντως δοκιμασε πρωτα το teniazine που λεει πιο πανω το παιδι αφου αυτο μια φορα το χρονο καλο ειναι να χορηγειται και ειναι μιας δοσης νομιζω. Εισγαγε στη διατροφη τους ριγανη και θυμαρι μεσω της αυγοτροφης ή φρεσκα αν εχεις σε κλαδακια και αφησε μια μερα 1 σπασμενη σκελιδα σκορδου σε μισο λιτρο νερου, στραγγισε την επομενη και χορηγησε το για μια βδομαδα αντι νερου(διατηρησε το στο ψυγειο). Δρα βοηθητικα στη φαρμακευτικη αγωγη και προληπτικα πριν υπρξει το προβλημα εναντια στις λοιμωξεις του γαστρεντερικου. Αν δεν βρισκεις σκευασμα προβοτικου μεγαλακτοβακιλλους χορηγησε στο διαλυμα του νερου με σκορδο και προβιοτικο ultra levure απο τα φαρμακεια.2 καψουλες στο λιτρο ειναι καλα
 
ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σας. Ελπιζω να γινου καλα. Τα φετινα τα καναρινια τα εχω μονα τους χωρισ καρδερινες αλλα μαλλον τωρα που ριχνουν τα φτερα ειναι ποιο αδυνατα απο οτι εχω διαβασει και θελουν πολυ προσοχη. Τι τροφυη πρεεπει να τους δινω΄?
 
Back
Top