Αναπαραγωγή Θηλυκο καναρινι στο πατο του κλουβιου μετα την γεννηση του 3ου αυγου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Πρωτη γεννα για το καναρινι. Φαινεται πως δυσκολευτηκε να βγαλει το 3ο αυγο. το βρηκα στο πατο και οχι την φωλια. Το θηλυκο απο το πρωι ειναι στο πατο. Της εδωσα σταγονες ασβεστιου.. Τρωει κανονικα αλλα ειναι ακινητη την περισσοτερη ωρα. Τι κανω; Βαζω τα αυγα σε αλλη και αυτη καπου μονη της χωρις αρσενικο ή την αφηνω εκει για να κανει και το 4ο αυγο αυριο και να καθησει; Εκτος και αν δεν καθησει ποτε.

Θεωρητικά όπου και να την παω, αν εχει σκοπο να κανει και 4ο.. Θα περασει τα ιδια. Γιαυτο δεν ξέρω πως να κινηθω.

Ευχαριστω.
 
Χορήγηση μιας σταγόνας ασβεστίου απευθείας στο στόμα, κάθε 15 λεπτά. Σίγουρα πρέπει να την βάλεις κάπου ζεστά (θερμοκρασία περίπου στους 30 βαθμούς) και επικουρικά για να την βοηθήσεις βάλε στην ποτίστρα νερό με ζάχαρη ή ακόμα καλύτερα νερό με ηλεκτρολύτες αν έχεις. Τρώει καθόλου; Πίνει νερό?

Δες και αυτό:
https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Ναι τρωει και πινει νερο. Απλα σκέφτομαι πως ο αρσενικος την ταιζει. Γιαυτο δεν ξερω αν πρεπει να τους χωρισω.
 
Ναι... Με αγχώνει η αυριανη μερα. Σημερα το εβγαλε. Αυριο ομως;
 
Ναι... Με αγχώνει η αυριανη μερα. Σημερα το εβγαλε. Αυριο ομως;
Είναι λογικό να αγχώνεσαι.. αυτό το πέρασα και εγώ χθες το βράδυ με σήμερα το πρωί. Η καρδιά μου χτυπούσε σαν τρελή μέχρι να πάω πάνω και να δω ότι τα κατάφερε και έκανε το τρίτο αυγό! Βάλτη κάπου ζεστά, ακολούθησε της οδηγίες του άρθρου και ας ευχηθούμε πως θα το βγάλει. Βάλτης και λίγο σουσάμι, κόκκαλο σουπιάς και τσόφλι. Κακό δεν κάνουν! Έχεις κοντά σου κάποιο πτηνίατρο σε περίπτωση που χρειαστεί να επέμβει με τις κατάλληλες μαλάξεις;
 
Εχω παντα σιουπιοκοκκαλο.. Κι αυγο εχει. Πτηνιατρο στην Κυπρο δεν βρισκω. Αν και προσφατα αναφερθηκε ενα ονομα που ειναι σε αλλη πολη.

Εχω χασει καναρινι επειδη δεν καταφερε να βγαλει αυγο. Συνεχως φουσκωμενη, στο πατο ή στην φωλια. Αυτη δεν ειναι ετσι. Ναι ειναι στο πατο αλλα δειχνει κουρασμενη και ταλαιπωριμενη. Γιαυτο λεω μηπως αυριο δεν αντεξει να περασει τα ιδια.
 
Ναι ειναι στο πατο αλλα δειχνει κουρασμενη και ταλαιπωριμενη.
Ένα στάδιο πριν... Οριακά θα έλεγα.
Αριάδνη θα σε μαλώσω...
Γράφουμε συνεχώς εδώ μέσα... από το 2ο αυγό (για να μην πω από το πρώτο) να μπαίνει στα πουλιά ασβέστιο...
Εσύ τι στην ευχή έκανες;
Δεν τα είδες, δεν τα διάβασες;
Ασβέστιο στην ποτίστρα, αμέσως
Νομίζω @alicedros για την συγκεκριμένη περίπτωση σταγόνα στο στόμα... Θα είναι "πολύ". Είπαμε.. Περισσότερο ως δηλητήριο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε και λιγότερο ως κάτι καλό...
Απλά με τις μεταλλάξεις και τις δοκιμές μας πάνω στα πουλιά, σε συνδυασμό με τον τρόπο διαβίωσης των πουλιών μας... Το έχουμε κάνει απαραίτητο.
 
Βρες ασβέστιο υγρό, βγάλε την ποτίστρα από το κλουβί για 2 με 3 ώρες βάλε ξανά την ποτίστρα έχοντας προσθέσει ασβέστιο. Μην πιάσεις με τα χέρια σου το πουλί ακόμα.
 
Εχω παντα σιουπιοκοκκαλο στο κλουβι και οταν κανουν αυγο βαζω σταγονες ασβεστιου πάντα. Μου εμεινε συνηθεια απο τα gouldian..
Εχω χασει περσι θηλυκο με αυτο τον τροπο και ειμαι πιο προσεκτικη. Βαζω σε ολα τα πουλια μου ασβεστιο στο νερο...

Δεν ξερω τι κανω λαθος παλι... Εχω 18 ζευγάρια αυτη την στιγμη.. Μονο αυτη το έπαθε. Και νομίζω πως αυριο δεν θα αντεξει. Ειναι απιστευτα κουρασμενη.. Μπορω να κανω κατι για να μην γεννησει αυριο αυγο;

Βρες ασβέστιο υγρό, βγάλε την ποτίστρα από το κλουβί για 2 με 3 ώρες βάλε ξανά την ποτίστρα έχοντας προσθέσει ασβέστιο. Μην πιάσεις με τα χέρια σου το πουλί ακόμα.

Την εχω πιασει για να της βαλω σταγονες στο στομα.

##Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια.
 
Δεν ξερω τι κανω λαθος παλι... Εχω 18 ζευγάρια αυτη την στιγμη.. Μονο αυτη το έπαθε.
Δεν νομίζω ότι είναι παράλογο με τόσα πολλά ζευγάρια που έχεις. Δεν νομίζω ότι κάνεις εσύ κάτι λάθος. Εσύ τα καλύπτεις και τα φροντίζεις όπως πρέπει. Από κει και πέρα δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο δυνατοί, το ίδιο έτοιμοι για την αναπαραγωγή και τους κινδύνους της. Και 20 γυναίκες ετοιμόγεννες να πάρεις δε θα γεννήσουν όλες φυσιολογικά και σίγουρα 1 ή και περισσότερες θα έχει επιπλοκές...

Εφαγε.. Και μπηκε στην φωλια. Καλο αυτο;
Πολύ καλό! Το σημερινό αυγό μήπως είναι το γαλάζιο και το τελευταίο της;

Και νομίζω πως αυριο δεν θα αντεξει. Ειναι απιστευτα κουρασμενη.. Μπορω να κανω κατι για να μην γεννησει αυριο αυγο;
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για αυτό είναι ηλεκτρολύτες ή νερό με ζάχαρη να πάρει δυνάμεις.
 
Σας ευχαριστώ. Αυτο με το γαλαζιο αυγο οτι τελευταίο δεν το ειχα προσεξει ποτε..
Κοιταξα. Εχει ενα σχεδον μπλε. Αρα το τελευταίο ειναι; Μακαρι μακαρι μακαρι.

Ηλεκτρολυτες στο νερο ή ασβεστιο; Με μπερδεψατε. Γινεται να βαλω και τα δυο;

Αριάδνη σε ενημερώνω πως τελικά υπάρχει πτηνίατρος στη Λευκωσία.
Για κάθε περίπτωση...
στις τελευταίες καταχωρήσεις:
Το θυμαμαι το θεμα.. Ειμαι απο Λεμεσο. Μακαρι να μην μου χρειαστεί ποτε!
 
Ηλεκτρολυτες στο νερο ή ασβεστιο;
Δε ξέρω αν μπαίνουν και τα δύο στο ίδιο νερό.. Δε ξέρω αν θα υπάρξει αντίδραση.. Πιάστη και δώστης λίγους ηλκτρολύτες να πάρει δυνάμεις...

Μακαρι να μην μου χρειαστεί ποτε!
ΑΥτό δεν είναι εφικτό... Ζωντανούς οργανισμούς έχουμε που αρρωσταίνουν και πρέπει να τους πάμε στο γιατρό. Δλδ εσύ πάντα υγιής είσαι; 😛
 
Και τωρα που μιλάμε ειμαι αρρωστη. :). Ακολουθώ ολων τις συμβουλές και ενημερωνω για νεοτερα. Να στε καλα
 
Πως είναι σήμερα το κορίτσι σου Αριάδνη μου; Τα κατάφερες;
 
Η συμπεριφορα της πανω κατω η ιδια. Μπαινει φυσικά στην φωλια και καθεται. Οταν βγαίνει πηγαινει στο πατο και μενει λιγη ωρα ακίνητη. Τρωει και πινει κανονικα.

Δεν εκανε άλλο αυγο..
 
Η συμπεριφορα της πανω κατω η ιδια. Μπαινει φυσικά στην φωλια και καθεται. Οταν βγαίνει πηγαινει στο πατο και μενει λιγη ωρα ακίνητη. Τρωει και πινει κανονικα.

Δεν εκανε άλλο αυγο..
Ας ελπίσουμε να μην κάνει άλλο αυγό και απλά αυτή η συμπεριφορά να είναι από υπερβολική κούραση. Μήπως να βάλεις τα αυγά σε παραμάνα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top