Αναπαραγωγή Θηλυκο καναρινι στο πατο του κλουβιου μετα την γεννηση του 3ου αυγου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οταν βγαίνει πηγαινει στο πατο και μενει λιγη ωρα ακίνητη. Τρωει και πινει κανονικα.
έχω αρσενικό που κάνει ακριβώς το ίδιο.. Ερωτευμένος με τον πάτο του κλουβιού! Εκεί χαλαρώνει.. Εκεί ξεκουράζεται..
Στην δική σου περίπτωση Αριάδνη, αν δεν κάνει άλλο αυγό και πρέπει να μπούμε στην επώασηκαι σηκώνεται και λείπει πολύ ώρα από τη φωλιά.. Τότε αλλάζει!
 
έχω αρσενικό που κάνει ακριβώς το ίδιο.. Ερωτευμένος με τον πάτο του κλουβιού! Εκεί χαλαρώνει.. Εκεί ξεκουράζεται..
Είσαι σίγουρος Δημήτρη μου πως δεν είναι άρρωστο; Έχεις αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο;
 
Είσαι σίγουρος Δημήτρη μου πως δεν είναι άρρωστο; Έχεις αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο;
και βέβαια.. Του αρέσει να κάθεται κάτω, απλώνει και τις ποδάρες του και παίζει με το υπόστρωμα. Ταίζει άψογα τα μικρά,ταίζει και την μαμά και εκτελεί και τα ''συζυγικά του καθήκοντα''. Στην περίπτωση της Αριάδνης βέβαια, αν δεν κάνει κι άλλο αυγό και πρέπει λογικά να ξεκινήσει την επώαση.. Τέτοιου είδους συμπεριφορά και απουσίες απ'τη φωλιά, δεν νομίζω πως θα έχουν καλή κατάληξη..
 
Σε τι κατάσταση είναι @Ariadnh η κανάρα σου σήμερα;
Συνήλθε από την περιπέτεια;
Έχουμε άλλες επιπλοκές;

Ορμώμενος από τα παρακάτω...
έχω αρσενικό που κάνει ακριβώς το ίδιο.. Ερωτευμένος με τον πάτο του κλουβιού! Εκεί χαλαρώνει.. Εκεί ξεκουράζετα
Είσαι σίγουρος Δημήτρη μου πως δεν είναι άρρωστο; Έχεις αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο;
Θέλω να επισημάνω...
Το άρρωστο πουλί στον πάτο του κλουβιού δεν έχει καμία σχέση με αυτό που απλά του αρέσει να είναι εκεί.
Αρκετές φορές τα αρσενικά για λόγους που μόνο αυτά γνωρίζουν και για όσο τα θηλυκά κλωσούν τα αυγά, βρίσκουν μια ευχάριστη θέση.
Κάθε χρονιά υπάρχουν σε μένα κάποια.. Φέτος τρία.
Ο πατούσας (όπως τον βάπτισε ο @Γιάννης 1982) που του αρέσει να πατάει τα πόδια εντελώς κάτω στο ταψάκι και το σώμα στη σχάρα!
Ο κουτσομπόλης όπως τον βάφτισε η γυναίκα μου που πιάνει ένα σημείο και παρακολουθεί τα δρώμενα!
Και ένας κόκκινος που κοιτά μόνιμα στον τοίχο;
 
Ο πατούσας (όπως τον βάπτισε ο @Γιάννης 1982) που του αρέσει να πατάει τα πόδια εντελώς κάτω στο ταψάκι και το σώμα στη σχάρα!
Ο "Πατούσας" πιο πολύ καθόταν στο ταψάκι παρά στο κλαδί!
Και ένας κόκκινος που κοιτά μόνιμα στον τοίχο;
διαλογισμό κάνει 😀
 
του αρέσει να πατάει τα πόδια εντελώς κάτω στο ταψάκι και το σώμα στη σχάρα!
..😀, αυτό ακριβώς και ο δικός μου! αλλά το μάτι γαρίδα,όμως.. Δεν του ξεφεύγει τίποτα! 😡
 
Βγαινει και μπαίνει κανονικσ στην φωλια. Απλα οταν βγαίνει πηγαινει στον πατο και μενει εκει. Δεν ειναι φουσκωμενη.. Αλλα μενει ακινητη. Χθες δεν κουνιόταν οταν πηγαινα κοντα. Σημερα οτα με βλεπει απλα βγαίνει στο κλαδί. Μετα ξάνα κατεβαίνει.

Λετε να μεταφερω τα αυγα σε αλλη; Σκεφτομουν να την πιασω να δω πως ειναι απο κάτω.. Αλλα ειπα να μην την στρεσαρω αλλο. Με προβληματίζει αυτο που κανει. Ακομη και στο φαγητο. Τρωει και μετα μενει ακίνητη. Εκει στην ταιστρα. Αλλα την περισσοτερη ωρα την περνάει στο πάτο οταν ειναι εκτος φωλιας.
 
Αν εχεις αλλη καναρα που εχει φωλια και δεν εχει κανει ακομα ξερω γω βαλτης τα. Και ασχολησου καλυτερα με την υγεια της... ισως να ειναι κουρασμενη ισως να ειναι και κατι αλλο ομως... Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να την πιασεις με ρισκο να παρατησει τα αυγα. Εσυ αποφασίζεις Αριαδνη μου!
 
Λετε να μεταφερω τα αυγα σε αλλη;
Όχι...
Απλα οταν βγαίνει πηγαινει στον πατο και μενει εκει.
Μήπως αυτό το κάνει όταν την σηκώνεις από τη φωλιά εσύ;
Τρωει και μετα μενει ακίνητη.
Σημαντικό δείγμα πως κάτι ενοχλεί, εμποδίζει, φοβίζει το πουλί...
Απόλυτη ηρεμία αν θες τη γνώμη μου
 
Ποιος ο λογος να την σηκωσω απο την φωλια; Θελω να δω την συμπεριφορα της χωρις να επηρεαστεί απο οτιδηποτε άλλο. Το οποιο μπορω να ελέγξω φυσικα.
 
Αριάδνη αυτά που πιο πάνω περιγράφεις μου θυμίζουν τρομαγμένα θηλυκά καναρίνια.
Κανάρες που δεν θέλουν να αφήσουν απροστάτευτη τη φωλιά τους...
Κι αυτές αν ενοχλούνται δεν σηκώνονται εύκολα ούτε να τραφούν αλλά κυρίως ούτε για να ταΐσουν τα μικρά τους, που όπως καταλαβαίνεις δεν ζουν...
Δε λέω πως κι αυτή συμπεριφέρεται το ίδιο.
Αλλά επειδή είσαι πολύ καλό μέλος μας, θέλω να παρακολουθήσεις μήπως κι όσα γράφω έχουν εφαρμογή στην "κυρία", μήπως και βρούμε λύσεις.
 
Ισως να ισχυει.. Μου εχει τυχει καναρινι να μην σηκωνεται σπο την φωλια.. Μετα ανακαλυψα πως ο αρσενικος ενοχλουσε την φωλια..

Αλλα δεν ειπα πουθενα οτι δεν σηκωνεται σπο την φωλια αλλα οτι γεννησε με δυσκολία ενα αυγο στο πατο. Και μετα εδειχνε εξαντλημενη.. Σημερα ηταν καπως καλυτερα αλλα συνεχισε να εχει την συμπεριφορα αυτη.
 
Καλησπερα.. Το καναρινι ειναι μια χαρα. Την γνωμη σας. Αν τα αυγα ειναι ασπορα ή αν την βαλω για 2η γεννα αφου ολοκληρωσει την πρωτη θα ειναι ενταξει;
 
Καλησπερα.. Το καναρινι ειναι μια χαρα. Την γνωμη σας. Αν τα αυγα ειναι ασπορα ή αν την βαλω για 2η γεννα αφου ολοκληρωσει την πρωτη θα ειναι ενταξει;
Το ερώτημα σου αυτό Αριάδνη μου πιστεύω ότι δε μπορεί κανένας να στο απαντήσει με σιγουριά. Την εικόνα του πουλιού τη βλέπεις εσύ ή ίδια. Έχουμε ένα πουλάκι που όπως ανέφερες με δυσκολία γέννησε το τρίτο αυγό και καθόταν στο πατο του κλουβιου κάποιες στιγμές ακίνητο. Ποιος λοιπόν σου λέει ότι αν το πουλάκι αυτό προχωρήσει σε δεύτερη γέννα η κατάσταση του δεν επιδεινωθεί; Στην αναπαραγωγή βάζουμε υγιή πτηνα και δεν νομίζω να χάλασε ο κόσμος αν η κυρία πάει διακοπές νωρίς, άλλωστε έχεις πολλά ζευγάρια στην αναπαραγωγη.Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα είτε τα αβγά είναι ασπορα, είτε ενσπορα να μη προχωρήσεις σε δεύτερη γέννα. Πλούσια διατροφή και ξεκούραση. Γνωρίζοντας από τα posts σου, από τις απορίες σου, από τα ερωτήματά σου, από το ενδιαφέρον σου, τη μεγάλη αγάπη που τρέφεις για τα πτηνα σου ότι θα πάρεις την καλύτερη απόφαση.
 
θα σου πρότεινα είτε τα αβγά είναι ασπορα, είτε ενσπορα να μη προχωρήσεις σε δεύτερη γέννα. Πλούσια διατροφή και ξεκούραση.
Αριάδνη.. Επέτρεψέ μου να συμφωνήσω με την Παναγιώτα. Διαβάζοντας αναλυτικότερα τη γραφή σου.. Διακρίνω στο βάθος ίχνη ανησυχίας και φόβου της κανάρας, στοιχεία που συνηγορούν σε αποπροσανατολισμένη απ'τη μεριά της αναπαραγωγή. Ξεκούρασέ την.. Πιθανόν να είναι το καλύτερο και για τις δυό σας!👍
 
Back
Top