Ασθένειες Θηλυκό ζεμπράκι χτύπησε το πόδι του

Chris stratilas

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος ενός θηλυκού ζεμπρακι και σήμερα παρατήρησα ότι καθόταν κάτω στο κλουβί σε μία γωνιά την έπιασα με το χέρι μου και είδα ότι έχει μάλλον χτυπήσει το ποδαράκι της είναι συνήθης αυτό θα έρθει από μόνο του ή πρέπει να πάω κάπουκαι σήμερα παρατήρησα ότι καθόταν κάτω στο κλουβί σε μία γωνιά την έπιασα με το χέρι μου και είδα ότι έχει μάλλον χτυπήσει το ποδαράκι της είναι συνήθης αυτό θα πέφτει από μόνο του ή πρέπει να πάω κάπου
 
@Chris stratilas Καλημερα! Ποσο χρονων ειναι το ζεμπρακι σου; Μηπως θελει να κανει αυγουλακι; Πως ξερεις οτι χτυπησε; Την ειδες την ωρα που χτυπησε; Ειναι το ποδαρακι της καπου κοκκινο; Οταν λες:
θα έρθει από μόνο του
Ειδες οτι το ποδι εχει βγει απο την θεση του;

Το άλλο που ειπες:
είναι συνήθης αυτό θα πέφτει από μόνο του
Ειχες παρατηρησει ασταθεια; γιατι για να πεφτει μονο του το ζεμπρακι σου δεν ειναι λογικο!
Πρεπει να ψαξεις που εχει χτυπησει (αν δεν το εχεις δει) ωστε να μην ξανασυμβει το ιδιο αργοτερα!
Αν εχει βγει το ποδαρακι του πρεπει να επισκεφτεις γιατρο!
Εδω:

Thread 'Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι' https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Μεχρι να κλεισεις ραντεβου σε γιατρο, να της βαλεις νερο και φαγητο κατω στο κλουβι για να τα εχει κοντα της! Ασβεστιο της βαζεις καθολου; Οι κουτσουλιες της πως ειναι;

Αν θελεις, ανεβασε μας μια φωτογραφια να δουμε το ζεμπρακι το πως καθεται στο κλουβι αλλά και μια φωτογραφια ωστε να φαινεται το ποδαρακι της!

Ευχομαι να μην ειναι κατι σημαντικο και να γινει γρηγορα καλα🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli έχει μία αστάθεια όταν πάει να πατήσει στην πατηστρα δεν μπορεί και πέφτει κάτω τις έχω βάλει φαγητό και νερό που να τα έχει κοντά της και πάει και τρώει σήμερα είναι λίγο καλύτερα από ότι χθες
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Chris stratilas Την ασταθεια την ειχε ή προεκυψε αργοτερα; στον πατο του κλουβιου περπαταει ή καθεται σε ενα σημειο; τι πατηθρες χρησιμοποιεις; μηπως τα νυχια της εχουν μεγαλωσει και καθως παει να πεταξει μαγκωνουν στην πατηθρα και γι αυτο πεφτει κατω;

Οταν θα μπορεσεις βαλε μας μια φωτογραφια το ζεμπρακι και το κλουβακι του!
 
Back
Top