Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι κάνει σαν να κλαίει αλλά μετά σταματάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppitsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poppitsa

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2022
Μηνύματα
94
Πόλη
Aθήνα
Καλησπέρα,το θηλυκο μου καναρινακι κανει σαν να κλεει αλλα μετα σταματαει κα κελαηδαει κανονικα ,συνηθως το παθαινει το βραδυ . Ειδα το forum με το καναρινι που κλεει αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο .
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
@Poppitsa με μπέρδεψες. Στο πρώτο σου ποστ λες ότι δεν ξέρεις εάν είναι το ίδιο ενώ στο δεύτερο επισυνάπτεις το βίντεο αυτού του ποστ κ λες ότι είναι το ίδιο. Εάν αναφέρεσαι σε αυτό το ποστ
Το πρόβλημα σε αυτό το ποστ φαίνεται να είναι με το αναπνευστικό του κ έπρεπε να το δει πτηνιατρος. Μέσα υπάρχει η λίστα των πτηνιατρων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα προσπαθησω να βγαλω βιντεο ,μοιαζει με αυτο το κελαηδισμα μα κανει λιγο και μετα κελαηδαει κανονικα ολη την υπολοιπη μερα

Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο
 
Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο
Δεν είναι, υπάρχουν αρκετές αρρώστιες που δημιουργούν συμπτώματα στο αναπνευστικό.
Χρειάζεται εξέταση του πουλιού και της κουτσουλιάς από Πτηνίατρο.
 
Κατά την ανάσα του ή όταν βγάζει ήχους βλέπεις να κινείται έντονα η ουρά του (και το σώμα του), σαν να πάλλεται ελαφρώς; Αν ναι, αυτό είναι ένδειξη προβλήματος στο αναπνευστικό του σύστημα, χωρίς απαραίτητα να είναι και απόδειξη.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι πολλά καναρίνια στο τέλος της πτερόρροιας στις προσπάθειές τους "να μιλήσουν" βγάζουν κάπως πιο παράξενους ήχους από το σύνηθες, ίσως πιο βραχνούς ή όχι και τόσο σταθερούς ως προς την τονικότητά τους, το οποίο επανέρχεται σε λίγες ημέρες. Δεν αναφέρομαι βέβαια σε αυτό που εσύ αποκαλείς κλάμα, αλλά σε πιο ξερούς ήχους.
 
Κατά την ανάσα του ή όταν βγάζει ήχους βλέπεις να κινείται έντονα η ουρά του (και το σώμα του), σαν να πάλλεται ελαφρώς; Αν ναι, αυτό είναι ένδειξη προβλήματος στο αναπνευστικό του σύστημα, χωρίς απαραίτητα να είναι και απόδειξη.
Δεν κουνιεται τιποτα
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι πολλά καναρίνια στο τέλος της πτερόρροιας στις προσπάθειές τους "να μιλήσουν" βγάζουν κάπως πιο παράξενους ήχους από το σύνηθες, ίσως πιο βραχνούς ή όχι και τόσο σταθερούς ως προς την τονικότητά τους, το οποίο επανέρχεται σε λίγες ημέρες. Δεν αναφέρομαι βέβαια σε αυτό που εσύ αποκαλείς κλάμα, αλλά σε πιο ξερούς ήχους.
πριν ενα μηνα εχει τελειωσει η πτερορροια

(αυτη τη στιγμη κελαηδαει κανονικα )
( κανει ξερο κλαμα σαν να λεμε οτι βραχνιασε η φωνη του, ομως κοφτο λιγο , δε ξερω πως να το περιγραψω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Poppitsa τράβηξε το βίντεο γιατί αλλιώς δεν γίνεται κατανοητό. Πάντως δεν έχω ακούσει να κλαίνε κ να είναι κάτι φυσιολογικό, ακόμα κ αν δεν είναι συνέχεια. Για καλό και για κακό, νομίζω ότι η επίσκεψη σε πτηνιατρο είναι επιτακτική για να το εξετάσει.
 
Σε ποιον πτηνίατρο σκέφτεσαι να πας?
Στη Χριστινα Δουκακη βλεπω εχει πολλες καλες αξιολογήσεις και ειναι μολις 10 λεπτα απ το σπιτι μου
[automerge]1663678398[/automerge]
Καταφερα να το πιασω να κλεει , πηρα την καμερα που ειχα μπροστα μου , δεν ειχα κινητο . Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα ηχου αλλα ηταν το μονο που μπορουσα να κανω εκεινη τη στιγμη για να σας το δειξω ,ελπιζω να το ακουσετε .(ειναι αυτο το συνεχομενο κελαηδησμα)

View attachment REC008+(online-video-cutter.com)+(1)_out.mp4
 
Τελευταία επεξεργασία:
(ειναι αυτο το συνεχομενο κελαηδησμα)
Δεν μου μοιάζει με κλάμα, αλλά κυρίως με κακόηχο κελάηδημα, ίσως με νεαρού αρσενικού που μαθαίνει ή με θηλυκού που βρίσκεται ακόμα σε οίστρο.
Να σε ρωτήσω κάτι...αριστερά του κόκκινου κλουβιού υπάρχουν πουλιά; Αν ναι, περί τίνος πρόκειται;
 
Να σε ρωτήσω κάτι...αριστερά του κόκκινου κλουβιού υπάρχουν πουλιά; Αν ναι, περί τίνος πρόκειται;
Οχι δεν υπαρχουν αλλα πουλια , το αρσενικο ειναι στο αλλο μπαλκονι
 
Θα συμφωνήσω με τον @ianos δεν είναι κλάμα αυτό. Απλά βγάζει φωνουλες πιθανόν λόγω οίστρου, έτσι και αλλιώς υπήρχαν παράγοντες να την βάλουν σε αυτήν την φάση! Μπορεί επίσης απλά να είναι ένα ομιλητικο θηλυκό. Εμείς είχαμε ένα τραγουδούσε σαν αρσενικό ( για αρσενικό το νομίζαμε ένα χρόνο)
 
Back
Top