Αναπαραγωγή Θηλυκό budgie τσιμπάει το αρσενικό, θα γίνουν ζευγάρι;

Pocos locos

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2021
Μηνύματα
13
Πόλη
Άρτα
Καλησπέρα
Έχω δυο budgie ένα αρσενικό και ένα θυληκο.Το αρσενικό το πήρα πρόσφατα γιατί πριν αυτό είχα ένα άλλο το οποίο πέθανε και ήταν ζευγάρι με το θηλυκό.Αυτες τις 2 εβδομάδες που τα έχω το θηλυκό κάποιες φορές τσιμπάει το αρσενικό και φοβάμαι μην το τραυμάτισει.Γινεται τώρα να γίνει ζευγάρι με το νέο αρσενικό γιατί ενδιαφέρομαι για αναπαραγωγή ?
 
Το αρσενικό το πήρα πρόσφατα
Θα έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα τον νεοφερμένο για 30-40 ημέρες.
.Αυτες τις 2 εβδομάδες που τα έχω το θηλυκό κάποιες φορές τσιμπάει το αρσενικό και φοβάμαι μην το τραυμάτισει
Το νέο πουλί έπρεπε να μπει σε ξεχωριστό κλουβί, και η γνωριμία τους να γίνει μέσα από τα κλουβιά.
Το θηλυκό τον βλέπει ώς εισβολέα και του συμπεριφέρεται ανάλογα.
Γινεται τώρα να γίνει ζευγάρι με το νέο αρσενικό
Γίνεται αν ταιριάξουν και έχουν την σωστή ηλικία.
ενδιαφέρομαι για αναπαραγωγή
Πρέπει να κάνεις διατροφική προετοιμασία πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή.
 
οποτε μπορούν να γίνουν Ταιρη αλλά θα πάρει λίγο χρόνο ετσι ?Παντως και τα δυο κελαηδάνε και είναι υγειεστατα
[automerge]1616665378[/automerge]
Το μόνο που μου μένει είναι να μάθω στο καινούριο παπαγαλάκι να μάθει να τρώει λαχανικά και φρούτα.Και έπισης θα ηθελα να τονίσω ότι το θηλυκό δέν με αφήνει να το ακουμπάω η να ανεβαίνει στο χέρι μου γιατί με τσιμπάει
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Βαγγελης Καζης ποια είναι η ηλικία των πουλιών; Μπορεί να μην γίνουν και ποτέ ταίρι δεν είναι απαραίτητο να ταιριάξουν, σε τι κλουβί τα έχεις;(διαστάσεις), επίσης τους έδωσες τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή σταδιακά ή τα έβαλες κατευθείαν μαζί;
 
BEA33A7A-3F89-4843-9B1D-FF2DE48CC552.webp3E973607-F640-4F2B-90C7-A9F0B2A31E2D.webp
[automerge]1616752372[/automerge]
Αυτά είναι τα παπαγαλάκια μου αλλά δεν ξέρω τι ηλικίες έχουν γιατί δεν έχουν δακτυλίδι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρσενικό, θηλυκο ειναι αλλα αν γινουν ζευγάρι το ξερουν μονο αυτα!
Θελω να κανω μερικες παρατηρήσεις.
1)Την μπανιερα την βάζουμε πρωινες ωρες για κανα 30 λεπτο και την αφαιρούμε δε μενει ωρες γιατι οπως βλεπεις εχει κουτσουλιες μπορουν να πανε να πιουν νερο και να παθουν τιποτα απο τα μικροβια και τα βακτηρια.
2)Αυτο το καμπανακι δε μου γεμιζει το ματι απο το υλικο που ειναι κατασκευασμενο,καλο ειναι να το αφαιρέσεις.
3)Το τσιμπιδακι που εχεις που πιανεις το μαρουλι που χρησιμεύει για χαρτια κλπ καλο ειναι να αντικατασταθεί με κατι τετοιο20016.webp
Τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου,δωσε χρονο στο ζευγάρι και θα δεις αν θελει το ενα το αλλο και θα καταλαβεις αν θελουν να ειναι ζευγαρι!
 
@giannisvlg Ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως εγώ την μπανιέρα αλλάζω το νερό δυο φορές την μερα.Κανουν μπάνιο το πρωί και μετά το αφήνω γιατί απλά κάθονται πάνω και κοιμουναι πάντως θα την βγάζω το απόγευμα.Αυτο το Clip (το τσιμπίδακι)νομίζω ότι είναι μια χαρά γιατί τα λαχανικά τα κρατεί μια χαρά.Τωρα το καμπανάκι το αφήνω γιατί καμια φορά παίζουν.Τωρα όμως δεν ξέρω την ηλικίες τους γιατί δεν εχουν δαχτυλίδι στο πόδι αν ξέρει κάποιος ας μου πει .Παντως αυτό το τσιμπιδακι μου μου έστειλες που μπορώ να το βρω;
 
θα την βγάζω το απόγευμα
Να την βγαζεις το πρωι αφου κανουν μπανιο δεν πρεπει να κοιμουνται πανω της.
Αυτο το Clip (το τσιμπίδακι)νομίζω ότι είναι μια χαρά γιατί τα λαχανικά τα κρατεί μια χαρά
Δεν στο ειπα για υην λειτουργικότητα του αλλα διοτι τα μέταλλα δεν εξναι και οτι καλυτερο ποσο μαλλον να έρχεται σε επαφη με αυτα.Το καμπανακι επισης μπορει να παιζουν αλλα περα απο το σιδερακι που παραγει ηχο ειναι επικίνδυνο ακομη το το υπολοιπο φαίνεται περιεργο!Οσον για την ηλικια με μια πισινή θα ελεγα 7 με 8 μηνων περιπου
 
@giannisvlg Την μπανιέρα θα την βγάζω Μέτα το μπάνιο ευχαριστώ για την συμβουλή.Αλλα εγώ για την ηλικεια νομίζω ότι το θυληκο ειναι πάνω από ενός έτους γιατί το έχω σχεδόν έναν χρόνο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Βαγγελης Καλημέρα, προσωπικά πιστεύω ότι άν θέλεις να κάνεις αναπαραγωγή θα πρέπει να αλλάξεις το κλουβί και όλο τον εξοπλισμό του.(πατηθρες ,ταιστρες,ποτιστρες,παιχνίδια). Υπάρχουν χρήσιμα άρθρα εδώ που θα σε βοηθήσουν για την φροντίδα ,διατροφή και αναπαραγωγή των budgie σου. Δες αυτό:Thread 'Παπαγαλάκια Budgie (Budgerigar)' https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/. Επίσης τροφή και αυγοτροφη μόνο επώνυμη συσκευασμένη και όχι χύμα ή σε διάφανο σακουλάκι. Η ηλικία τους αυτή την στιγμή δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει. Φιλικά.
 
USER=24060]@Vada[/USER] οκ ευχαριστώ θα κοιτάξω γιατί θα ηθελα να πάρω λίγο καλύτερο εξοπλισμό
[automerge]1616844894[/automerge]
Παιδιά είναι καλο αυτό το κλουβί για δυο budgie ?

eva-cage.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Βαγγελης Καζης Να τα χαίρεσαι! Η άποψη μου είναι το συγκεκριμένο κλουβί δεν κάνει για budgies αλλά για μεγαλύτερους παπαγαλους. Επειδή σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή θα σου πρότεινα ζευγαρωστρα με χώρισμα. Τα budgies θέλουν περισσότερο μήκος από ότι ύψος, για να πετάνε.
 
@marapo ευχαριστώ πολυ! η ζευγαρωστρα όμως έχει χώρισμα στην μέση και ετσι δεν μπορούνε να συναντιούνται
 
@Elli Αα δεν το ήξερα αυτό ευχαριστώ πολύ παιδιά.Μηπως ξέρετε που μπορώ να βρω μια ζευγαρωστρα που να έχει το κατάλληλο μεγεθοσ από το Ίντερνετ
 
Back
Top