Γενικά Θηλυκό budgie φέρεται περίεργα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Καλησπέρα σε όλους.. 🙂 Το θηλυκό budgie μου (από το δεύτερο ζευγάρι) φέρεται πολύ περίεργα! Πετάει όλη την τροφή από τις ταΐστρες κάτω και αφού δεν υπάρχει τίποτα μέσα, χώνεται ολόκληρο το πτηνό και κάθετε. Γιατί το κάνει αυτό;
 
Μήπως "ψάχνεται" για φωλιά; Μήπως δεν είναι άνετες οι πατήθρες που τους έχεις και πονάνε τα πόδια της και πάει και ξεκουράζεται εκεί; Κρέμασε μια άδεια τροφοθήκη κάπου στο κλουβί να δεις θα πηγαίνει για ξεκούραση εκεί; Πες μας και τι πατήθρες έχεις. Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;
 
Δεν νομίζω να θέλει να ξεκουραστεί γιατί όταν ξεκουράζεται κάθετε μόνο στο κλαράκι του. Ναι οι πατήθρες άνετες είναι πιστεύω, είναι πλαστικές και στρογγυλεμένες. Πήγα να πάρω ξύλινες αλλά δεν είχε φερει. Όχι δεν τα έχω δει να ζευγαρώνουν γιατί δεν φέρονται και πολύ σαν ζευγάρι. Πάντως o αρσενικός το ταίρι της βλέπω συνέχεια κάνει αυτό ''κελαηδημα'' που κάνουν τα αρσενικά όταν θέλουν να ζευγαρώσουν. Αυτό σχετικά με την πατήθρα που μπαίνει μέσα το ξανάκανε πάλι πριν κάτι μήνες, τότε της είχα βάλει και φωλιά κι όλο μέσα έμπαινε αλλά οκ. Δεν ξέρω τι της φταίει...
 
Μήπως την κυνηγάει ο αρσενικός και αυτή δεν θέλει προς το παρόν. Πάντως άφησέ της μια άδεια ταίστρα και παρακολούθησέ την.
 
Κάπως δείχνει τις τελευταίες μέρες σαν την ''κυνηγάει''. Ωραία τότε. 🙂
 
Λογικα.. Τα παρατηρησα που λετε κι οταν η θηλυκη παει να φαει η να κανει οτιδηποτε την ακολουθει συνεχεια ο αρσενικος... Δεν ξερω αλλα και παλι δεν νομιζω να κανει αυγα, ετσι θα την ψαχνει την φωλια.
 
Γιατί σκέφτεσαι πως δεν θα κάνει αυγά; Τι έχεις στο μυαλό σου;
 
Γιατι οκ δεν φερονται και σαν ζευγαρακι. Δεν ξυνει το ενα το αλλο στο κεφαλακι και μονο μια φορα τα εχω δει να ''φιλιουνται''. Συνηθως οταν τα εβαζα και τα 4 μαζι το θηλυκο του δευτερου ζευγαριου (γι'αυτο που μιλαμε) πηγαινε συνεχεια κοντα στον αρσενικο του πρωτου ζευγαριου! Συνεχεια! απο τοτε που το πηρα και (τοτε ειχα 3 παπαγαλακια) προσπαθουσε να τον ταισει κλπ και αυτος καμια ανταποκριση... Soap opera... αλλα και τωρα που τα βαζω μαζι το ιδιο γινεται.. Τι να πω δεν ξερω...
 
Βάλε φωλιά, κάνε της καλή προετοιμασία και περίμενε :)
 
Το κυνηγητο συνεχιζεται χωρις να τα εχω δει να ζευγαρωνουν! Τον παπαγαλο τον εβλεπα πολυ ''προθυμο'' σημερα αλλα το θηλυκο παλι ετρεχε και απο πισω ο παπαγαλος! Τι μπορει να φταιει και δε θελει;
 
Οχι δεν ειναι καφε. Συγνωμη δεν το προσεξα τον χαλινο. Δηλαδη τωρα που δεν ειναι καφε δεν μπορει να γινει τιποτα με τον αρσενικο;
 
Σ΄αυτήν την φάση όχι. Απλά δεν είναι έτοιμο το πουλάκι. Έτσι κι αλλιώς συνήθως πιο αργά έρχονται σε οίστρο.
 
Αχα... Δεν πειραζει τα πουλακια να ειναι καλα κι ολα τα αλλα μετα...:) Τον αρσενικο ετσι και τον βαλω με την θηλυκη μια φιλης μου θα ερθουν σε επαφη τα πουλακια ή χρειαζονται χρονο?
 
Τα budgies δεν είναι σαν τα καναρίνια, δένονται με το ταίρι τους και κάνουν ζευγάρι. Αν ταιριάξει με της φίλης σου μετά δεν θα δέχεται την δική σου ή θα μαραζώσει που θα χάσει την άλλη. Μην το ρισκάρεις.
 
Οκ τοτε! :) Θα το αφησω με το ταιρι του. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις Μαρια.:)
 
Παιδιά πριν λίγο τα είδα να ζευγαρωνουν! Μου φαίνεται λίγο απίστευτο διότι η μυτουλα της θηλυκης δεν την λες και καφέ αλλά οκ. Διατροφική προετοιμασία της έχω αρχίσει καιρό τώρα, φωλιτσα έχει και την βλέπω καιρό να καθετε στην φωλιά αλλα χωρίς αυγουλακι. Το πουλί να επισημανω είναι υγιαιστατο και πολύ δραστηριο. Είναι κάτι άλλο που πρεπει να κάνω;
 
Σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί, ίσως λίγο σουσαμάκι για ασβέστιο. Στο σπίτι καλού κακού να προμηθευτείς να έχεις υγρό ασβέστιο (φρόντισε να έχει μακρά ημερομηνία λήξης για να κρατήσει και του χρόνου) να της δώσεις αν διαπιστώσεις να έχει δυσκολία να βγάλει κάποιο αυγό. Χόρτα μπόλικα και καθαρό νερό κάθε μέρα και σπόρια. Κεχρί αν έχες οκ δώσε τους. Όχι μπανιέρα τώρα και καθήσει βρεγμένη και σου κρυώσει. Αυγοτροφή θα ξαναβάλεις όταν με το καλό σκάσει το πρώτο πουλάκι. Αυτά άντε και με το καλό!
 
Back
Top