Ασθένειες Θολό μάτι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στο σήμερα τι προτείνετε κύριε Μάκη; Έχει αλλάξει κάτι;
Οχι. Απλά τώρα ξέρω οτι σε μάτι που υπάρχει ταυτόχρονα και δάκρυ το ΤOBREX μικρή συμμετοχή έχει στην όποια βελτίωση. Εκεί χρειάζεται γιατρός γιατί μπορεί να υποκρίπτεται κάτι σοβαρό
 
Το ματι του ειναι ηδη πολυ πολυ καλυτερα..
Σχεδον εφυγε αυτη η θαμπαδα.
Προφανως ξυστηκε καπου και ερεθιστηκε το ματακι;
Γιατι υποχωρησε αρκετα γρηγορα..
Για ποσες μερες να συνεχισω τις σταγονες τωρα;



*Βασικα, εφυγε τελειως..
Τωρα πηγα να του βαλω τη δευτερη σταγονα και δεν μπορουσα να καταλαβω ποιο ματι ηταν το προβληματικο..
Τι μπορει να ηταν ωστε να υποχωρησε τοσο γρηγορα;
Μονο μια σταγονα tobradex εβαλα, και τον καθαρισα με λιγο χαμομηλι..
 
Στα παλαιά θέματα του 2008-9 γράφαμε (ίσως και παλαιότερα εμείς οι παλιόγεροι) για ΟΦΘΑΛΜΙΚΗ ΑΛΟΙΦΗ TOBREX χωρίς κορτιζόνη.
Μου είχε κολλήσει απλά το παιδικό χωρίς κορτιζόνη και μου διέφυγε ότι προτείνατε τόοτε αλοιφή! 😛

ίσως και παλαιότερα εμείς οι παλιόγεροι
Δε θέλω τέτοια δε θέλω τέτοια!

*Βασικα, εφυγε τελειως..
Υπέροχα νέα! Για 1-2 μέρες ακόμα να βάζεις δεν θα του κάνει κακό! Και η καθαριότητα καθαριότητα έτσι! Είμαι σίγουρη για σένα! 😉
 
Η Tobradex, σε αντίθεση με την Tobrex, περιέχει κορτιζονη και γι αυτό ΔΕΝ πρέπει να δίνεται σε περιπτώσεις που υπάρχει πληγή στο μάτι. Επίσης η εφαρμογή της πρέπει να διαρκεί λίγες μόνο ημέρες.
 
Η Tobradex, σε αντίθεση με την Tobrex, περιέχει κορτιζονη και γι αυτό ΔΕΝ πρέπει να δίνεται σε περιπτώσεις που υπάρχει πληγή στο μάτι. Επίσης η εφαρμογή της πρέπει να διαρκεί λίγες μόνο ημέρες.
... Και ακόμα, θα πρέπει να διακόπτεται σταδιακά, λόγω κορτιζόνης και οχι απότομα. Αυτο εχει να κάνει με το οτι οσο λαμβάνει κανείς κορτιζόνη, τόσο οι νεφροί αναστέλλονται ως προς την παραγωγή της, οποτε συνίσταται σταδιακή διακοπή, ώστε να προλάβει ο οργανισμός να ρυθμιστεί και να την παράγει σε ικανοποιητικά επίπεδα. Επειδή τωρα μιλάμε για μικρούς οργανισμούς, όπως τα καναρίνια, ειναι εύλογο οτι θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στη διακοπή της.
 
η κορτιζονη σε οφθαλμικό διαλυμα ειναι καλή γιατι καταπραύνει τα συμπτωματα και παραλληλα η αντιβίωση που συνυπαρχει στο διαλυμα βοηθά στις λοιμώξεις. ΚΟΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ. απο το ματι δεν μπορει να αποροφηθει μεγαλη ποσοτητα στον οργανισμο
 
η κορτιζονη σε οφθαλμικό διαλυμα ειναι καλή γιατι καταπραύνει τα συμπτωματα και παραλληλα η αντιβίωση που συνυπαρχει στο διαλυμα βοηθά στις λοιμώξεις. ΚΟΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ. απο το ματι δεν μπορει να αποροφηθει μεγαλη ποσοτητα στον οργανισμο
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη διευκρίνηση.
Ήταν πραγματικά βοηθητική τουλάχιστο για μένα, όπως και για πολλούς υποθέτω..
 
Ειρήνη μου το είδε γιατρός τελικά; Πως είναι το ματάκι του σήμερα;

Το προβλημα υποχωρησε λιγες ωρες αφ'οτου εμφανιστηκε οποτε δεν χρειαστηκε να επισκεφτουμε γιατρο.
Ειναι απολυτως καλα ο μικρος 🙂
 
Back
Top