Ασθένειες Θορυβος απ το ραμφος καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Καλησπερα σας. Παρατηρησα το απογευμα το θυληκο μου καναρινι να κανει καποιο θορυβο με το ραμφος του(τσικ τσικ)και που και που ν'ανοιγει το στομα και να κανει σαν να βγαζει εξω την γλωσσα, σπορια δεν ειχε, η συμπεριφορα του ειναι οπως εδω κι ενα μηνα που το εχω, πολυ κινητικο,τρωει υπεραρκετα και φωναζει κι αρκετα, αλλα βραχνα. Γι αυτο το καναρινι σας ειχα ξαναρωτηση γιατι κοιμοταν στην κουνια και κουνιοταν ταυτοχρονα. Πρεπει να προσεξω κατι η να κάνω;
 
Τα δικά μου κάνουν έτσι όταν βγάζουν κάποιο πούπουλο και δεν μπορούν να το πετάξουν 🙂
 
Να σου πω την αληθεια δεν προσεξα κατι να εχει στο ραμφος, εκτος αν ηταν τοσο μικρο. Ημουνα και στο ενα μετρο διπλα του και το κοιτουσα
 
Και ο δικός μου ο ''Ασπρούλης'',έτσι κάνει. Να του δώσω προληπτικά Pulmosan ή θα έχω παρενέργειες;
 
Καλησπερα σας. Μηπως γνωριζετε καποιον γιατρο καλο να παω το καναρινι;Λεγοντας καλο εννοω καποιον που να πηγαινετε τα δικα σας γιατι εγω θα παω στα τυφλα λογο το οτι δεν εχω ξαναπαει και δεν ξερω και κανεναν. Ν.Ιωνια μενω.:)
 
Καλησπερα σας. Μηπως γνωριζετε καποιον γιατρο καλο να παω το καναρινι;Λεγοντας καλο εννοω καποιον που να πηγαινετε τα δικα σας γιατι εγω θα παω στα τυφλα λογο το οτι δεν εχω ξαναπαει και δεν ξερω και κανεναν. Ν.Ιωνια μενω.:)

Εδω εχεις ψαξει; https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Μην δοκιμασεις απο μονος σου το Pulmosan γιατι ειναι δηλητηριο και θα εχεις σιγουρα παρενεργειες αμα δεν εχει ακαρεα. Μεχρι και να πεθανει το καναρινι μπορει.
 
Δεν έχει συμπτώματα όπως, φούσκωμα, νωχελικότητα κλπ, αλλά βραχνιάζει,ιδίως το πρωίκαι ανοιγοκλείνει το στόμα του χωρίς ήχους. Επίσης ''σπάει σποράκια''(χωρίς να μασάει κάτι).
 
Αυτα που μου λες δειχνουν κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα ακαρεα και το φαρμακο που μπορει να σε βοηθησει ειναι το Pulmosan αλλα υπαρχει περιπτωση να κανω λαθος και να παθει τιποτα το πουλι. Η αποφαση δικια σου.
 
Σε Bogena βρίσκω ένα Windpipemite,Antiwindpipemite, κάπως έτσι τέλος πάντων. Είναι το ίδιο;
 
Μια τελευταία ερώτηση:υπάρχει περίπτωση να είναι κολλητικό στους ανθρώπους;
 
Δεν έχει συμπτώματα όπως, φούσκωμα, νωχελικότητα κλπ, αλλά βραχνιάζει,ιδίως το πρωίκαι ανοιγοκλείνει το στόμα του χωρίς ήχους. Επίσης ''σπάει σποράκια''(χωρίς να μασάει κάτι).
Καλημερα σας.Αυτα ακριβως ειναι τα συμπτωματα. Θα κοιταξω σημερα για καποιο γιατρο, πριν ειναι αργα, αν και δεν ξερω τι συνεπειες μπορει να εχει αυτη η ''αρρωστια''.
 
Πρόσφατα(προ τριών ημερών)αγόρασα δύο θηλυκές τις οποίες έβαλα σε ζευγαρώστρες με χώρισμα(σίτα)μαζί με τους αρσενικούς, ανά ζεύγη. Να βάλω Pulmosan σε όλα τα πουλιά προληπτικά(έχω κ' τρίτο αρσενικό σε άλλο κλουβί);
Ευχαριστώ
Ζητώ συγνώμη από τον teo24 που χρησιμοποιώ το δικό του ''θέμα''.
 
Βαγγέλη θα σου πρότεινα καταρχήν να τηρήσεις την απαραίτητη καραντίνα. Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης Παρατηρησε τα πουλιά όλο αυτο το διαστημα και αν διαπιστώσεις κάποιο πρόβλημα υγείας, τοτε τα ξαναλεμε
 
Αυτα που μου λες δειχνουν κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα ακαρεα και το φαρμακο που μπορει να σε βοηθησει ειναι το Pulmosan αλλα υπαρχει περιπτωση να κανω λαθος και να παθει τιποτα το πουλι. Η αποφαση δικια σου.
Και μένα για ακάρεα μου φαίνεται.
 
Back
Top