Διατροφή Θρεπτικη αξια σουσαμιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
Οπως γνωριζουμαι το σουσαμι εχει μεγαλη θρεπτικη αξια για των ανθρωπο, ειναι πλουσιο πχ ασβεστιο, πρωτεινες, φωσφορο.. αλλα και αρκετο λιπος.., ποσο θρεπτικο αλλα και βλαβερο θα ειναι για την υγεια των καναρινιων μας αν το συμπεριλαβουμαι στην διατροφη τους; 🙄
 
θα ειναι;
Ως τωρα ξερω οτι μπορουν να τρωνε ξυρα τροφη αλλα και φρουτα ειτε
φρεσκα ειτε αποξυραμενα οπως τα συκα πχ, λογικα πρεπει να τρωνε και
σουσαμι χωρις να τους προκαλει κατι! Αν κρινω απο τα περιστερια που
η κυρια διατροφη τους στο κεντρο της Αθηνας ειναι οι σουσσαμοσποροι και δεν εχουν παθει ποτε κατι τοτε και τα καναρινια μας μπορουν να φανε ελευθερα!:D
 
εγω λεω οτι αφου εχει τοσες πολλες θρεπτικες ουσιες και το μονο κακο ειναι οτι ειναι παχυντικο εγω πιστευω οτι πρεπει να τους δινουμε αλλα οχι πολυ συχα και σε μεγαλες ποσοτητες:D
 
Ενδιαφέρον θέμα αλλά αν θυμάμαι καλά το σουσάμι το χρησιμοποιούσαν οι παππούδες μας γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε η δυνατότητα για κάτι πιο καλό/ακριβό.

Αν κάνει τόσο καλό όσο νομίζουμε τότε γιατί να μην πωλείται σε συσκευασίες για καναρίνια;
 
Οι συσκευασμένες τροφές για πουλιά περιέχουν μέσα την σωστή αναλογία σε σουσάμι!

Αλλωστε και οι συσκευασίες που προορίζονται για ανθρώπινη χρήση αν εχεις διαπιστώσει είναι πολύ μικρές


Επίσης να συμπληρώσω οτι τα περιστέρια στους δημόσιους χώρους τρώνε και σιτάρι και καλαμπόκι (που τους ρίχνουν οι ανθρωποι), κουλούρια κλτ και αν χρειαστουν επιπλέον πρωτείνες βρίσκουν άφθονες στα τριγύρω πάρκα και κήπους!
 
Εγώ τους δίνω σουσάμι (πάντα τους δίναμε, ο μπαμπας μου το συνήθιζε) ειδικά όταν έχουν μικρά.
Ενώ δεν το έχουν σε μεγάλη προτίμηση (συνήθως κατευθύνονται σε πράσινα σνακ), όταν έχουν μικρά βλέπω ότι γίνεται ανάρπαστο. Μάλλον μεγαλώνει γερά παιδιά, τι να πω...
 
Back
Top