Ασθένειες Θυληκό καναρίνι με έλλειψη πτερώματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Hawk88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Hawk88

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουλ 2014
Μηνύματα
36
Καλησπέρα, από τότε που μου έδωσαν εδώ και κάνα χρόνο το καναρίνι αυτό δεν είχε πολύ φτέρωμα. Πάντα είχε τον πισινό του χωρίς πούπουλα και ο λαιμός του ήταν πολύ αραιωμένος.
Το χειμώνα του έδωσα ένα φάρμακο με σταγώνες και ο λαιμός του βελτιώθηκε.
Όμως τώρα βλέπω πως αραιώνει και το κεφάκι του.
Τι μπορεί να είναι;
 
Τι μπορεί να είναι;
Εάν δεν υπήρχε ιστορικό, θα μπορούσε να είναι εποχική πτερόρροια. Μπορείς να φωτογραφίσεις τις περιοχές που δεν έχουν πτέρωμα; Εστίασε καλά στην περιοχή για να βγουν καθαρές.
Το χειμώνα του έδωσα ένα φάρμακο με σταγώνες και ο λαιμός του βελτιώθηκε.
Ποιο φάρμακο ήταν; Για ποιο λόγο το έδωσες;
 
Άν δεν σου κάνει η η φωτό θα βγάλω άλλη, αλλά άμα μπορείς να καταλάβεις με αυτή καλύτερα μιας και δεν θέλω να πιάνω το καναρίνι και να το τρομάζω,

Δεν θυμάμαι το φάρμακο, είχε πάει το πουλί ο πατέρας μου σε ένα pet shop και του είπαν πως για τον γυμνό λαιμό ευθύνονται τα ακάραια και του έδωσαν σταγόνες να του βάζει μία τη μέρα.
Πάντως και τρώει και πίνει και έχει και ενέργεια και κελαηδάει.

έλλειψη_πτερώματος_καναρίνι.webp
 
Κάποτε είχα μια θηλυκιά που δεν είχε καθόλου φτερά! Της έριχνα κάθε μέρα pinex powder και μετά το καλοκαίρι που πέρασε πτερόροια γέμισε και πάλι φτερά! Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο... Προφανώς είναι κάποιο είδος ακάρι εξωτερικό.. και το Chevitren είναι πολύ καλό επίσης!
 
Αυτά τα προμηθεύομαι από pet shop λογικά έτσι; Άν δεν έχει το ένα θα έχει το άλλο να φανταστώ.
Και πως τα δίνω αυτά στο καναρίνι;
 
το ψεκάζω γύρω γύρω; ρωτάω γτ έχει και τον πισινό του άδειο 😛
 
Ο πισινος του ειναι πρησμενος ή εγω μονο το βλεπω;
Φαίνεται έτσι επειδή δεν έχει φτέρωμα..

το ψεκάζω γύρω γύρω; ρωτάω γτ έχει και τον πισινό του άδειο 😛
Ναι πρέπει να βάλεις παντού... σε ολόκληρο το φτέρωμα. Γι αυτό ίσως χρειαστεί να το πιάσεις για να το κάνεις..
 
έγινε θα παω σήμερα κιόλας να πάρω. ευχαριστώ πολύ!
 
Δεν μπόρεσα να το πίασω καλά γιατί φοοβήθηκα μη μου φύγει, τα πούπουλα που πετάνε είναι η ουρά της, όχι τίποτα άλλο.
Απ' 'οτι φαίνεται δεν νομίζω να ναι πρησμένο το πουλί, απλά ή έλειψη πούπουλων το κάνει να φαίνεται έτσι.

20174864226_5ec7d93247_k.jpg
20150801_180600 by George None, on Flickr
 
Κάποτε είχα μια θηλυκιά που δεν είχε καθόλου φτερά! Της έριχνα κάθε μέρα pinex powder και μετά το καλοκαίρι που πέρασε πτερόροια γέμισε και πάλι φτερά! Θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο... Προφανώς είναι κάποιο είδος ακάρι εξωτερικό.. και το Chevitren είναι πολύ καλό επίσης!

Το Like για ότι έβγαλε φτερά! Κάθε μέρα έριχνες pinex powder; ! ... Σε λίγο θα χωθώ και εγώ στο θέμα... Να βγάλω σημερινές φωτογραφίες... 😉 KΑΛΟ ΜΗΝΑ :D

Δεν μπόρεσα να το πίασω καλά γιατί φοοβήθηκα μη μου φύγει, τα πούπουλα που πετάνε είναι η ουρά της, όχι τίποτα άλλο.
Απ' 'οτι φαίνεται δεν νομίζω να ναι πρησμένο το πουλί, απλά ή έλειψη πούπουλων το κάνει να φαίνεται έτσι.

Καλησπέρα και Καλό Μήνα! Επειδή έχω τέτοιο πουλάκι... χωρίς πολλά πούπουλα.. αρκετούς μήνες... και εμένα μου έκανε παράξενο το πρηξιματάκι που φαίνεται στη φωτό που το έχεις στο κλαδάκι.
Είναι ευδιάθετο, τρώει... κόβει χαρτάκια για φωλίτσα;
 
Ναι είναι ευδιάθετο, τρώει, πίνει νερό, κάνει πάντα μπανιο όταν του βάζω, και καμιά φορα όταν βάζω περιοδικό κάτι αντί για άμμο ναι, τα τσιμπάει
 
Το Like για ότι έβγαλε φτερά! Κάθε μέρα έριχνες pinex powder; ! ... Σε λίγο θα χωθώ και εγώ στο θέμα... Να βγάλω σημερινές φωτογραφίες... 😉 KΑΛΟ ΜΗΝΑ :D



Καλησπέρα και Καλό Μήνα! Επειδή έχω τέτοιο πουλάκι... χωρίς πολλά πούπουλα.. αρκετούς μήνες... και εμένα μου έκανε παράξενο το πρηξιματάκι που φαίνεται στη φωτό που το έχεις στο κλαδάκι.
Είναι ευδιάθετο, τρώει... κόβει χαρτάκια για φωλίτσα;
Ναι κι όμως! Έτσι έγινε καλά.. Ποτέ δεν έμαθα από τι υπέφερε...
 
Ναι κι όμως! Έτσι έγινε καλά.. Ποτέ δεν έμαθα από τι υπέφερε...
..
και εγώ τελικά παρ' όλα τα 30ευρώ στη γιατρό για την Birdie... Δεν έμαθα ποτέ τι είχε...
απλά δεν απέκτησε μέχρι τώρα πτέρωμα... κάποια στιγμή το Μάρτιο είχε γίνει σαν γαλοπούλα... Τώρα έχει γυμνό σβέρκο... Φυσικά την έχω "σώσει" δυο τρεις φορές από κάτι διάρροιες... Αλλά μπορεί να μην έχει εμφάνιση πλέον... είναι όμως κεφάτη... και κάνει κούνια για ώρα... μπανάκια... Τιτιβίσματα με γυρίσματα... Απλά για το pinex το είπα γιατί είναι για συγκεκριμένες ημέρες... Δεν είναι όπως κάποια σπρέι που τα χρησιμοποιείς κατά βούληση :)

Ναι είναι ευδιάθετο, τρώει, πίνει νερό, κάνει πάντα μπανιο όταν του βάζω, και καμιά φορα όταν βάζω περιοδικό κάτι αντί για άμμο ναι, τα τσιμπάει

Εγώ πάντως από τη διάθεση... καταλαβαίνω πώς είναι το "παρόμοιο" μου πουλάκι.
Δεν έχει ζευγαρώσει... λόγω του ότι είχε το πρόβλημα της παθολογικής πτερόρροιας, αλλά κάποιες φορές που ήταν αδιάθετο... ήθελε να του στρώνω φωλίτσα και πήγαινε και κούρνιαζε... Πέρασε αρκετές φάσεις διάρροιας... Ολίγον ημερών... Τότε ήθελε να πηγαίνει να ξεκουράζεται... Της άλλαζα χαρτάκι στη φωλίτσα καθημερινά... Εδώ και μια εβδομάδα... Δεν κάθεται... κοιμάται στα κλαδάκια... αλλά έχει στρώσει εφημεριδοχαρτάκια στη φωλίτσα. Χτες βράδυ που τα άλλα δύο είχαν κουρνιάσει... έκανε πάνω από μια ώρα κούνια (την παρακολουθούσαμε. Γιατί κρατάει tempo 😉 )
 
Τα ίδια κ εμένα, της έβαλα σταγόνες για τη διαροια και έγινε καλά. Μόλις της έβαλα και πούδρα. :) Η πούδρα λέει επανάλληψη την Τρίτη και την έβδομη μέρα. Μετά όμως τέλος;
 
Αυτό ποιος στο είπε;
Γράφει πάνω... σκονίζουμε μασχάλες και βάση της ουράς... και επαναλαμβάνουμε μετά από μία εβδομάδα... (κάτι ανάλογο με τα φάρμακα για τις ανθρώπινες ψείρες... έτσι κατάλαβα)
(Και κάποιος άλλος εδώ στο forum, έλεγε προ ημερών, ότι θα το έκανε την 3η και 7η ημέρα... αλλά δεν μπορούσε γιατί δούλευε) Εκτός αν εννοείς άλλο pinex ... σε άλλη μορφή ή δυναμοποίηση;
 
3η και 7η λεει απο πισω ναι.. μετα; ξανά; ή μονο αυτες τις 3 φορες;
 
Back
Top