Φροντίδα Ιδέες για κατασκευή κλουβιών σε ράφια βιβλιοθήκης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geo.pol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Geo.pol

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2019
Μηνύματα
171
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα ένα γείτονας πέταξε δύο βιβλιοθήκες με 4 ράφια.. Κάθε ράφι είναι περίπου σαν 40αρι κλουβί... σκέφτομαι να βάλω κουνελοσυρμα στο κάθε όροφο και να αφήσω ένα μικρό κενό για συρτάρακι.. εσωτερικα θα βάλω 2 στρογγυλές βέργες των 50cm από οξυά.. Αν έχεις καποιος παρόμοιο κατασκευή ας μου στείλει φωτό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191007_155542_445x800.webp
    IMG_20191007_155542_445x800.webp
    12,8 KB · Προβολές: 41
Κι εγώ αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω... Πολύ σκοτεινό μου φαίνεται.
Γιώργο, το κόστος για αυτά που θα πάρεις ώστε να μετατρέψεις τις βιβλιοθήκες σε κλουβιά ποιο εκτιμάς ότι είναι;
Κι επίσης, σε σχέση με το υλικό των βιβλιοθηκών... Είναι ας πούμε ανθεκτικές στην υγρασία ή θα "φουσκώσουν" μέχρι την Άνοιξη;
 
Λιγο σκοτεινο δεν θα ειναι Γιώργο;
Είναι όντως λίγο σκοτεινό , αλλά θα το σχετικά σε εξωτερικό χώρο
[automerge]1570465136[/automerge]
Κι εγώ αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω... Πολύ σκοτεινό μου φαίνεται.
Γιώργο, το κόστος για αυτά που θα πάρεις ώστε να μετατρέψεις τις βιβλιοθήκες σε κλουβιά ποιο εκτιμάς ότι είναι;
Κι επίσης, σε σχέση με το υλικό των βιβλιοθηκών... Είναι ας πούμε ανθεκτικές στην υγρασία ή θα "φουσκώσουν" μέχρι την Άνοιξη;
Είναι σε καλή κατάσταση... Θα είναι σε μια αποθήκη ώστε δεν θα έρχεται επαφή με βροχή που θα αφήνω μόνιμα την πόρτα ανοιχτή... εκτός όταν βρέχει και φυσάει πολύ.. Όσο αναφορά το κόστος θα ειναι μικρό...4.80€ μέτρο κουνελοσυρμα... συρτάρι θα φτιάξω ξύλινο από υλικά που μου έχουν μείνει...ρώτησα για γαλβανισμένο ταψακι 20€/ΤΕΜ. Δεν συμφέρει μια 60αρα ζευγαρωστρα κινεζικη κομπλέ με ταιστρες/κλαδάκια βγαίνει 17.5€ ..λογικά θα είμαι μικρό το κόστος και λόγος είναι για να βάλω τα ζευγάρια μόνιμα σε μια θέση και να μην μετακινούνται..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσθέτω την γνώμη μου φίλε Γιώργο..

Βιβλιοθήκη = πολλοί αρμοί = ιδανικό καταφύγιο-φωλιά για κάθε λογής παράσιτο(εάν δεν είναι ήδη φωλιασμένα) = πολύ δουλειά (και με υλικά όχι τόσο ασφαλή για τα πουλάκια)για να την μετατρέψεις σε κάτι που θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από ψείρες, ακάρεα κλπ. κλπ. κλπ.

Αν το ξύλο δεν είναι μασίφ ή στην χειρότερη κόντρα πλακέ θαλάσσης(και με αυτά τα υλικά πάλι είμαι επιφυλακτικός σε μεταχειρισμένο αντικείμενο), θα την απέρριπτα σαν επιλογή..
Ναι μεν το κόστος μπορεί να είναι χαμηλό στο να την μετατρέψεις άλλα δεν ξέρω ο τελικός απολογισμός που θα βγάλει..

Η απάντηση μου λοιπόν στο εάν θα επέλεγα για τις δικές μου ανάγκες την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη για μετατροπή σε κλουβιά είναι, όχι φίλε μου🙁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η απάντηση μου λοιπόν στο εάν θα επέλεγα για τις δικές μου ανάγκες την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη για μετατροπή σε κλουβιά είναι, όχι φίλε μου🙁
Μου κοβεις τα φτερά τώρα.. Έχεις δίκιο, απλά ο λόγος είναι ότι θέλω κάτι μόνιμο και σταθερό διότι τα πουλιά μου τα έχω στο μπαλκόνι μου και το βράδυ λόγω κρύου /αέρα τα βάζω σε μια αποθήκη... Θα πρέπει να βρω μια λύση σύντομα...
[automerge]1570469490[/automerge]
Δεν ξέρω... Οι αποθήκες συνήθως δεν είναι από μόνες τους σκοτεινές;
Και η διάσταση 40cm μου φαίνεται μικρή σχετικά.
Είναι όντως αλλά θα αφήνω την πόρτα ανοιχτή διότι η αποθήκη είναι σε μπαλκόνι...η διάσταση 40αρα την υπολογίζω σαν μια 40αρα ζευγαρωστρα
 
Αν εχεις αρκετο φως κρατα την βιβλιοθηκη αλλα χρησιμοποιησε μονο ως ραφι, βαλε ζευγαρωστρες μεσα.

Αν εχεις αρκετο φως κρατα την βιβλιοθηκη αλλα χρησιμοποιησε μονο ως ραφι, βαλε ζευγαρωστρες μεσα.
Ετσι θα εχεις καλο καθαρισμο και δεν θα εχεις θεματα.

Οσο αναφορα τις ψειρες δεν θα ευθυνεται το ξυλο γι αυτες.
Αν σε περιπτωση εχεις ποτε ψειρες θα ψεκασεις και τον περιβαλλοντα χωρο ουτως η αλλως.


Το κομματι που εχεις στην φωτα και οριζοντια μπορεις να το βαλεις στον τοιχο και να διαμορφωσεις τα χωρισματα.
 
Γιώργο, σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να σου κόψω τα φτερά 🙁 .. Είπα απλώς την προσωπική μου άποψη επί του θέματος με γνώμονα πάντα την καλύτερη υγεία των πουλιών. Γενικά με το ξύλο, όπως είπα, είμαι επιφυλακτικός..

Γιατί δεν βαζεις κλουβιά μέσα στα ράφια;
 
Το έκανα... Δοκίμασα 40αρα είναι στα όρια μέσα που δεν χωράει δυστυχώς...

Το κομματι που εχεις στην φωτα και οριζοντια μπορεις να το βαλεις στον τοιχο και να διαμορφωσεις τα χωρισματα.
 
Το κομματι που εχεις στην φωτα και οριζοντια μπορεις να το βαλεις στον τοιχο και να διαμορφωσεις τα χωρισματα.
Δεν πολυκαταλαβα... Τι εννοείς; Να ενώσω και τις δύο βιβλιοθήκες μαζί
 
Δεν πολυκαταλαβα... Τι εννοείς; Να ενώσω και τις δύο βιβλιοθήκες μαζί


Οχι!

Στην φωτο βλεπουμε ενα κομματι βιβλιοθηκης καθετο.
Βιδωσε το καλα οριζοντίως στον τοιχο σου και διαμορφωσε τα εσωτερικα χωρισματα οπως σε βολευει για να χωραν οι ζευγαρωστρες σου.
 
Οχι!

Στην φωτο βλεπουμε ενα κομματι βιβλιοθηκης καθετο.
Βιδωσε το καλα οριζοντίως στον τοιχο σου και διαμορφωσε τα εσωτερικα χωρισματα οπως σε βολευει για να χωραν οι ζευγαρωστρες σου.
Εννοείς να την γυρίσω τουμπα και να βάλω χώρισμα στην μέση, αυτό θα μπορούσα να το κάνω και με ένα κομμάτι από οριζόντια σανίδα
 
Θα μπορουσες αλλα σε εκεινη την περιπτωση και αφου το θες για εξωτερικο χωρο δεν θα ειχες προφυλαξη απο ρευματα αερα κτλ...

Ετσι οπως το εχεις σκεφτει εσυ αρχικα, δηλαδη να κανεις την ιδια την βιβλιοθηκη κλουβι δεν θα δουλεψει κατα την γνωμη μου.
Θα βγαζεις εξω τα πουλια καθε φορα για να καθαριζεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον θα πάρω μερικές...60αρες κινεζικές με μεταλλικό πάτο... Διότι μάλλον.. Θα μου γυρίσει μπούμερανγκ στο τέλος... Θέλω να ετοιμαστώ για τα ζευγάρια μου από τώρα
 
Μάλλον θα πάρω μερικές...60αρες κινεζικές με μεταλλικό πάτο... Διότι μάλλον.. Θα μου γυρίσει μπούμερανγκ στο τέλος... Θέλω να ετοιμαστώ για τα ζευγάρια μου από τώρα


Αυτο εννοειται, εξ'αλλου εδω ζητησες τις αποψεις μας με βαση το συγκεκριμενο υλικο!
 
Αυτο εννοειται, εξ'αλλου εδω ζητησες τις αποψεις μας με βαση το συγκεκριμενο υλικο!
Εννοείται ότι πάνω απ'ολα είναι η υγεία των πουλιών μου και μετά όλα τα άλλα... ειδικά τώρα που θα τα βάλω για γνωριμία δεν θέλω να έχω θανάτους από νεοσσούς μελλοντικά. Οι συμβουλές από όλους ήταν χρήσιμες και άψογες.. ευχαριστώ!
 
θανάτους από νεοσσούς μελλοντικά

Aυτο ειναι λιγο πιο περιπλοκο και δεν εξαντελιται μονο σε μια κουβεντα για ραφια και κλουβια.
Οσοι απο εμας εχουν κανει αναπαραγωγες το γνωριζουν σε καποιο βαθμο, σου ευχομαι να μην χρειαστει να το μαθεις!
 
Back
Top