Φροντίδα Ιδέες για κατασκευή κλουβιών σε ράφια βιβλιοθήκης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geo.pol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Aυτο ειναι λιγο πιο περιπλοκο και δεν εξαντελιται μονο σε μια κουβεντα για ραφια και κλουβια.
Οσοι απο εμας εχουν κανει αναπαραγωγες το γνωριζουν σε καποιο βαθμο, σου ευχομαι να μην χρειαστει να το μαθεις!
Το είχα πάθει πολύ παλιότερα πριν 17χρονια είχα χάσει πολλά πουλιά ήμουν και πολύ μικρός και δε είχα τις γνώσεις..
 
Για να το θυμασαι τοσα χρονια μετα... Βεβαια εχουν αλλαξει προς το καλυτερο οι συνθηκες μετα απο τοσα χρονια, εχει περισσοτερα εργαλεια στα χερια του ο εκτροφεας τωρα.
Πλεον ειναι πολυ λιγοι αυτοι που πανε στο petshop και απλα αγοραζουν τα πιο ακριβα πραγματα χωρις ουσιαστικα να γνωριζουν το πως και τι λες και αγοραζουν τόπια υφασμα 😛
 
. Απλά ο λόγος είναι ότι θέλω κάτι μόνιμο και σταθερό διότι τα πουλιά μου τα έχω στο μπαλκόνι μου και το βράδυ λόγω κρύου /αέρα τα βάζω σε μια αποθήκη... Θα πρέπει να βρω μια λύση σύντομα...
Αν μπορείς να έχεις τα πουλάκια στο μπαλκόνι, και να τυλίξεις τα κλουβιά (εκτός της πρόσοψης) με το πλαστικό με τις φουσκίτσες (ενώνοντάς τα σημεία με χαρτοταινία), αφήνοντας και ένα κομμάτι τυλιγμένο κάτω από το κλουβί, ώστε σε πολύ κρύο να τα κλείνεις και από μπροστά, και αν ο αέρας δεν φυσά από την πρόσοψη του κλουβιού, νομίζω για Πάτρα είσαι ΟΚ. Πολλά "αν" έβαλα, να βάλω άλλο ένα, αυτό αν είναι να το κάνεις, θα συμβεί όταν θα μειωθεί παραπάνω η θερμοκρασία, γιατί ακόμα μερικές ημέρες είναι ζεστές, και δεν χρειάζεται να ζεσταθούν και τα πουλάκια.
ειδικά τώρα που θα τα βάλω για γνωριμία
Από τώρα; Στις εξωτερικές εκτροφές συνήθως τα πρώτα ζευγαρώματα τα έχει κανείς, αναλόγως του καιρού τέλη Φεβρουαρίου το νωρίτερο, και η γνωριμία ξεκινά ένα μήνα πριν.
 
@ianos, Την καλύτερη γνώμη την πήρα από τον @GreekMan72 με την κατασκευή του από plexiglass που είναι ότι πρέπει για εξωτερικο χώρο... Τώρα όσα αναφορά για την γνωριμία θέλω να τα ετοιμάσω όλα νωρίτερα και θα βάλω τα ζευγάρια με τα χωρίσματα τους σε 1μηνα και κάτι για γνωριμία
 
Εννοείται ότι το plexiglass είναι εξαιρετικό υλικό. Αλλά η ιδιαιτερότητα του, πέραν της ποιότητας, είναι ότι συγκρατεί πολλή ζέστη το καλοκαίρι και για αυτό θεωρώ ότι αν πρόκειται να κάνει κανείς μια μόνιμη κατασκευή από αυτό το υλικό, καλό θα είναι να μεριμνήσει εκ των προτέρων ώστε να υπάρχει τόσο η δυνατότητα αφαιρεσής του τη θερινή περίοδο, όσο και η πιθανότητα προέκτασης της κατασκευής, σε περίπτωση που θα χρειαστεί.
 
Πολύ ωραίο... Πρέπει να σου κοστισε αρκετά

Ευχαριστω Γιωργο, ναι απο επιλογη ανεβασα το κοστος μιας και το ηθελα να ειναι και οπτικα ομορφο.
Με το μισο κοστος ομως ειναι επισης εφικτο ενα καλο αποτελεσμα.
 
Back
Top