Γενικά Ιθαγενή εκτροφής, πόσο εύκολο είναι να βρούμε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Paianas

PB Known Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
4.501
Πόλη
Παιανία
Θλίβομαι πραγματικά και στενοχωριέμαι. Γιατί πολλές φορές διαβάζουμε ''ζητάω-ψάχνω καρδερίνα εκτροφής'' και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Όπως όλοι γνωρίζετε, η εκτροφή ιθαγενών στην Ελλάδα βρίσκεται ακόμα στα ''σπάργανα'' και τα πραγματικά πουλιά εκτροφής διατίθενται με το σταγονόμετρο.
Τις περισσότερες φορές, δε φτάνουν ούτε για τις ανάγκες συνέχισης της προσπάθειας (δημιουργίας ''αίματος'', γραμμής αναπαραγωγής και επιλογής γεννητόρων ), ούτε για τον ίδιο τον εκτροφέα που είχε την τύχη (η την ικανότητα) να δει δικά του πουλιά στο κλαρί.
Δυστυχώς, το σύστημα λειτουργεί κυρίως '' ο φίλος στο φίλο'' και όσο η έλλειψη είναι αντιστρόφως ανάλογη της προσφοράς, η κατάσταση θα διαιωνίζεται... Μακάρι να μπορούσα (κι εγώ και πολλοί άλλοι που λατρεύουν αυτό το πουλί) να βοηθήσουμε..Αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται φως στο τούνελ .
 
Οταν ξεκίνησα την εκτροφή της καρδερίνας δεν μπορούσα να βρω πουθενά πουλιά.

Δυστυχώς πρέπει να ψαχτείτε λίγο περισότερο αλλά στο τέλος θα βρεθούν πουλιά.

Η χρονιά φέτος πήγε στραβά για πολλούς εκτροφείς καρδερίνας αλλά πάντα υπάρχουν διαθέσιμα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Που'ναι ρε Βασίλη;
Εδώ μόνο σ'αυτό το νήμα 3-4 ζητάνε πουλιά... Τους λέμε να μην ασχολούνται με πιασμένα, να χτίσουν πάνω σε υγιείς βάσεις, να μην επαναλάβουν τα λάθη των παλαιότερων, αλλά πουλιά από που θα προμηθευτούν;
Από τους συλλόγους; Από άτομα που πουλάνε τενεκέ για χρυσάφι; Από πετ;
Θα μου πεις εγώ πως βρήκα;... Εδώ όμως δεν εξετάζουμε το εγώ, αλλά τι γίνεται γενικότερα.
Αν π.χ. ένας άνεργος, πέντε, δέκα, χίλιοι βρουν δουλειά, δε σημαίνει πως το υπόλοιπο ενάμιση εκατομμύριο που ψάχνει είναι ''άχρηστοι'' η δεν ψάχνουν σωστά.
Φέτος, εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κανέναν που να έβγαλε και να διαθέτει...Αν ξέρεις εσύ, ενημέρωσε τους, γιατί με το να λέμε ''όποιος ψάχνει βρίσκει'' είναι σα να λέμε ''φέξε μου και γλίστρησα''.
 
Πλάκα μου κάνεις Νίκο.

Δυστυχώς δεν ζω στην Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω κόσμο εκεί.

Στην Αθήνα έβγαλαν πολλοί κάποια πουλάκια...άλλοι λιγότερα...άλλοι περισότερα.

Αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.

Απλά τα παιδιά δεν γνωρίζουν ακόμα τουλάχιστον κάποιους εκτροφείς για να προμηθευτούν πουλιά.

Το θέμα είναι πως αυτοί που βγάζουν πουλιά δεν γράφουν πλέον στα Φόρουμ.

Μην πιαστείς στην τελευταία φράση. Γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Πλάκα μου κάνεις Νίκο.

Στην Αθήνα έβγαλαν πολλοί κάποια πουλάκια...άλλοι λιγότερα...άλλοι περισότερα.

Αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.
Το θέμα είναι πως αυτοί που βγάζουν πουλιά δεν γράφουν πλέον στα Φόρουμ.

Μην πιαστείς στην τελευταία φράση. Γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.
Δεν πιάνομαι στην τελευταία φράση, αλλά στην 1η.
Αν εννοείς ότι έβγαλαν major και γράφουν -περιμένουν αγοραστές στο φατσοβιβλίο, εγώ δεν εννοώ αυτούς. Κάποιος που ξεκινάει, τις περισσότερες φορές δεν έχει να διαθέσει 200 και 300 ανά πουλί η 400 με 500 το ζευγάρι...
Τους άλλους, που έβγαλαν balcanica (και έχουν πουλιά προς διάθεση), εγώ τους ψάχνω ...
 
Δηλ.

Εσύ αν ήθελες να ασχοληθείς ξανά με την balcanica δεν θα έβρισκες να πάρεις;
 
Μη βάζεις το ''εγώ'' ... Πλάτιασε λίγο τη σκέψη σου. Δεν είναι εύκολο.Αντίθετα είναι σαν όλοι μας -έμμεσα- να σπρώχνουμε πολλά από τα νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν, σ'αυτό που όλοι καταδικάζουμε, στην παρανομία.
 
Μη βάζεις το ''εγώ'' ... Πλάτιασε λίγο τη σκέψη σου. Δεν είναι εύκολο.Αντίθετα είναι σαν όλοι μας -έμμεσα- να σπρώχνουμε πολλά από τα νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν, σ'αυτό που όλοι καταδικάζουμε, στην παρανομία.

Δεν μου απάντησες στην ερώτηση που σου έκανα.
 
Tην απάντηση την ξέρεις... Είναι ναι. Αλλά κοιτάμε το δέντρο έτσι και χάνουμε το δάσος...η αλλιώς οι ξένοι μας δείχνουν το φεγγάρι κι εμείς κοιτάμε το δάχτυλό τους..
 
Tην απάντηση την ξέρεις... Είναι ναι.

Αυτό θέλω να πω τόση ώρα ορέ Νικόλα.

Σημασία είναι ότι πουλάκια υπήρχαν...υπάρχουν... Και πάντα θα είναι διαθέσιμα σε παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν πραγματικά με την ΣΩΣΤΗ εκτροφή της καρδερίνας.

Και αφού υπάρχουν... εύκολα ή δύσκολα θα καταλήξουν στους αποδέκτες που τα αναζητούν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Δεν πρέπει να είναι άσκηση για δυνατούς λύτες, ούτε και λαβύρινθος... Πως βρίσκεις ότι καναρίνι θέλεις;... Όχι στον ίδιο βαθμό ευκολίας, κλλά έτσι θα'πρεπε να'ναι. Δεν είναι όμως, γι αυτό και πολλοί αποτρέπονται, απογοητεύονται και τα παρατάνε είτε στην αρχή, είτε αργότερα.
 
Δεν πρέπει να είναι άσκηση για δυνατούς λύτες, ούτε και λαβύρινθος... Πως βρίσκεις ότι καναρίνι θέλεις;... Όχι στον ίδιο βαθμό ευκολίας, κλλά έτσι θα'πρεπε να'ναι. Δεν είναι όμως, γι αυτό και πολλοί αποτρέπονται, απογοητεύονται και τα παρατάνε είτε στην αρχή, είτε αργότερα.

Δεν είναι πάντα... Τόσο εύκολα γενικά στην ζωή μας. (πόσο μάλλον στα χόμπι μας)

Πάντα υπάρχουν ερωτηματικά.

Αρκεί να υπάρχουν ΣΩΣΤΕΣ απαντήσεις σ αυτά τα παλιο-ερωτηματικά.
 
Πως να βρεθουν πουλια οταν οι ιδιοι "εκτροφεις " λενε μην δωσεις πουλια;
Καλο θα ναι πριν πουμε κατι να το σκεπτουμαι πρωτα και οχι ετσι για να γραψουμε κατι, ολοι θελουν να χαρισουν και να βοηθησουν αλλα ελα ρε γαμωτο που δεν μπορουν...
Πολλοι δεν γραφουν στα φορουμ γιατι δεν υπαρχει λογος να το κανουν, ουτε εχουν να παρουν κατι απο αυτα ουτε μπορουν να δώσουν αφου η ελληνική κουλτούρα ειναι τοσο πισω οσο δεν παει πλεον..
 

Συνημμένα

  • 10737982_828738703844168_1224509417_o.webp
    10737982_828738703844168_1224509417_o.webp
    20,2 KB · Προβολές: 81
Βρε Γιάννη κάτι -η μάλλον πολλά- δεν κατάλαβες στη δημοσίευσή μου.
Αν και δε νομίζω να χρήζει επεξήγησης, προς άρση κάθε παρεξηγήσεως.. Το να είναι η 1η σου χρονιά που βγάζεις ικανοποιητικό αριθμό πουλιών, το να θελήσεις να συνεχίσεις την προσπάθεια (γιατί φέτος ήσουν τυχερός, του χρόνου δεν ξέρεις), το να ανταλλάξεις πουλιά διατηρώντας ικανο αριθμό πουλιών και ζευγαριών εκτροφής για την επόμενη αναπαραγωγή... Είναι αυτονόητο και εκ των ουκ άνευ!
Του Βασίλη ήταν η 1η χρονιά που είδε ''φως'' . Αν θεωρεί ότι έχει περίσσευμα, εκείνος θα κρίνει κι εκείνος θα πράξει αυτό που νομίζει καλύτερο.
Είναι δεδομένο όμως ότι δίνεις από το ''περίσσευμα''.
Αν χρειάζεται να το αναλύσω περαιτέρω, ευχαρίστως να επανέλθω.
*Μη με βάζεις σαν ''εκτροφέα'' σε εισαγωγικά... Ούτε εκτροφέας είμαι (γιατί είναι παραξηγημένη η έννοια), ούτε τα εισαγωγικά μου ταιριάζουν. 😉
 
Γιάννη...

Εχει δίκιο ο Νίκος.

Σωστά το λέει..."Μην δώσεις πουλιά"

Αν πλακωθώ και τα δώσω δεν κάναμε τίποτα.

Την πρώτη χρονιά έβγαλα 8 πουλάκια και την δεύτερη χρονιά 14 πουλάκια.

Και βέβαια έδωσα φέτος πουλιά αλλά από το περίσευμα όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος.

Και κάποιοι τυχεροί πήραν και Λαζαράκια 👍
 
Παρακολουθούμε αρκετοί με μεγάλο ενδιαφέρον την κουβέντα σας. Εσείς ως έμπειροι στο θέμα καρδερίνα, τι θα λέγατε σε ένα νέο παιδί που θέλει να ασχοληθεί; Γιατί λέμε, "μην αγοράζετε από παζάρια και μαγαζιά, είναι πιασμένα" αλλά αδυνατούμε να τους κατευθύνουμε και πως θα βρούν πουλιά εκτροφής.
Μην πούμε όποιος ενδιαφέρεται βρίσκει, γιατί οι περισσότεροι απογοητευμένοι από τις δυσκολίες ανεύρεσης, γνωρίζουμε όλοι ότι τελικά θα καταφύγουν στην εύκολη λύση.
 
Παιδια.. Και αυτοι που δινουν πουλια τα δινουν σε τιμες που ειναι στα υψη..
εμενα ενας περυσι, οχι απο δω, μου ειπε 120 ευρω για το ζευγαρι. Για καποιους φαινεται καλη τιμη γιατι εχουν να τα δωσουν.. Εγω παιρνω τα διπλα απο'τι κανει το ζευγαρι και δεν εχω να τα διαθεσω.
αλλα δεν ερχονται και σε κουβεντα για την τιμη οι εκτροφεις/χομπιστες που τα πουλανε.
 
Παρακολουθούμε αρκετοί με μεγάλο ενδιαφέρον την κουβέντα σας. Εσείς ως έμπειροι στο θέμα καρδερίνα, τι θα λέγατε σε ένα νέο παιδί που θέλει να ασχοληθεί; Γιατί λέμε, "μην αγοράζετε από παζάρια και μαγαζιά, είναι πιασμένα" αλλά αδυνατούμε να τους κατευθύνουμε και πως θα βρούν πουλιά εκτροφής.
Μην πούμε όποιος ενδιαφέρεται βρίσκει, γιατί οι περισσότεροι απογοητευμένοι από τις δυσκολίες ανεύρεσης, γνωρίζουμε όλοι ότι τελικά θα καταφύγουν στην εύκολη λύση.

Πλάκα μου κάνεις Νίκο.

Δυστυχώς δεν ζω στην Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω κόσμο εκεί.

Στην Αθήνα έβγαλαν πολλοί κάποια πουλάκια...άλλοι λιγότερα...άλλοι περισότερα.

Αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.

Απλά τα παιδιά δεν γνωρίζουν ακόμα τουλάχιστον κάποιους εκτροφείς για να προμηθευτούν πουλιά.

Το θέμα είναι πως αυτοί που βγάζουν πουλιά δεν γράφουν πλέον στα Φόρουμ.

Μην πιαστείς στην τελευταία φράση. Γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

Το μόνο δύσκολο σε όλη αυτή την ιστορία είναι η τιμή που είναι κάπως απαγορευτική για τα συγκεκριμένα πουλιά. (την συγκεκριμένη περίοδο λόγω κρίσης)

Αν τα διαθέσει κάποιος τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες.
 
Back
Top