Γενικά Ιθαγενή εκτροφής, πόσο εύκολο είναι να βρούμε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το μόνο δύσκολο σε όλη αυτή την ιστορία είναι η τιμή που είναι κάπως απαγορευτική για τα συγκεκριμένα πουλιά. (την συγκεκριμένη περίοδο λόγω κρίσης)

Αν τα διαθέσει κάποιος τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες.
Πόσο κάνουν πια; Άλλο μυστήριο κι αυτό. Εδώ βλέπουμε το κάθε εφηβάκι δίνει 50 και 100 ευρώ να πάρει έναν παπαγάλο. Τόσο ακριβές είναι οι καρδερίνες που η τιμή της καθιστά δυσπρόσιτες;
 
Το να δώσεις 100 ευρώ περίπου για να πάρεις ένα πουλάκι δεν είναι και ότι πιο φυσιολογικό στις μέρες μας.

Βέβαια τα 100 ευρώ δεν λένε τίποτα γιατί πρώτα θα πρέπει να καταλάβεις αν το πουλί είναι όντως εκτροφής και δεν είναι κλεμένο από την φύση. (εδώ έχουμε καλύτερες τιμές)... Με διαφορετικό αποτέλεσμα.
 
Μα φυσικά δεν υποτιμώ το χρήμα, για κανέναν δεν είναι ασήμαντο ποσόν.
Αλλά αν καταλάβει κάποιος ότι δίνοντας τα μισά για άγριο είναι σαν τα σκίζει, γιατί και το πουλί θα χάσει και την ενοχή θα έχει, ή αν είναι ευσυνείδητος προσπαθώντας να το σώσει θα χαλάσει πολύ περισσότερα των 100, κάπου αλλάζει το θέμα.
 
Μα φυσικά δεν υποτιμώ το χρήμα, για κανέναν δεν είναι ασήμαντο ποσόν.
Αλλά αν καταλάβει κάποιος ότι δίνοντας τα μισά για άγριο είναι σαν τα σκίζει, γιατί και το πουλί θα χάσει και την ενοχή θα έχει, ή αν είναι ευσυνείδητος προσπαθώντας να το σώσει θα χαλάσει πολύ περισσότερα των 100, κάπου αλλάζει το θέμα.

Ακριβώς.

Αντε τσούπα μου να βάλεις κανα ζευγαράκι καρδερίνες του χρόνου να δεις τι σημαίνει πραγματική εκτροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Έχω αποθαρρυνθεί από τις δυσκολίες :)

Η καρδερίνα είναι εύκολο πουλί.

Σιγουρα δεν είναι καναρίνι (μηδενικός βαθμός δυσκολίας στην αναπαραγωγή), αλλά γουστάρεις ρε παιδί μου.
 
εγω δεν πιστευω οτι ψαχνουν και δεν βρισκουν, απλα δεν βρισκουν σε χαμηλη τιμη. Οι μπαλκανικα και πολυ κακως πωλουνται απο 70 ευρω το πουλι και μπορει να φτασει και 150.συνονοματε βασιλη απο πανω, δε συμφωνω οτι ειναι ευκολο πουλι η καρδερινα. Θελει και τυχη εκτος ολων των αλλων να πετυχεις καλο ζευγαρι. Οταν θα βρεθει αυτο η και αλλα ζευγαρια, τοτε ναι γινεται ευκολη υποθεση. Μαρια αν αυτος ειναι ο λογος που δεν ασχολεισαι με καρδερινες εχεις εν μερει δικιο αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο.
 
εγω δεν πιστευω οτι ψαχνουν και δεν βρισκουν, απλα δεν βρισκουν σε χαμηλη τιμη. Οι μπαλκανικα και πολυ κακως πωλουνται απο 70 ευρω το πουλι και μπορει να φτασει και 150.συνονοματε βασιλη απο πανω, δε συμφωνω οτι ειναι ευκολο πουλι η καρδερινα. Θελει και τυχη εκτος ολων των αλλων να πετυχεις καλο ζευγαρι. Οταν θα βρεθει αυτο η και αλλα ζευγαρια, τοτε ναι γινεται ευκολη υποθεση. Μαρια αν αυτος ειναι ο λογος που δεν ασχολεισαι με καρδερινες εχεις εν μερει δικιο αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο.

Σωστός ο Βασίλης (όσο αναφορά το θέμα της τιμής)

Οσο αναφορά το καλό πουλί αυτό ισχύει σε όλα τα πτηνά. (υπάρχουν και κανάρια που δεν κάνουν για τίποτα)

Γι αυτό λοιπόν ψωνίζουμε πουλιά που πάνε πρώτη φορά σε αναπαραγωγή. Κανείς δεν δίνει πουλί που ξέρει πως στην αναπαραγωγή είναι άψωγο.

Το πάν είναι το πουλί να είναι υγιές.
 
Ας μην γελιομαστε. Τα καλα πουλια θα μοιραστουν μεταξυ εκτροφεων και φιλων.Αυτοι που ψαχνουν πρωτη φορα συνηθως πεφτουν η σε πιασμενα η σε δευτερης ποιοτητας πουλια. Η ζητηση ειναι μεγαλυτερη της προσφορας και εκει μπαινει η κουτοπονηρια του ελληνα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: diager
διαβαζω με προσωχη ολα αυτα και απλα θα συμπληρωσω πως στο σχηστο κερατσινιου το παρε δωσε με καρδερινες καλα κρατει καθε μα καθε κυριακη και το γνωριζω απο πρωτο χερι αφου καθε κυριακη πηγενωντας στο νεκροταφειο χαζευω και λιγο στο πανυγηρι. Και φυσικα μηλαμε για πιασμενα πουλια!
 
Ας μην γελιομαστε. Τα καλα πουλια θα μοιραστουν μεταξυ εκτροφεων και φιλων.Αυτοι που ψαχνουν πρωτη φορα συνηθως πεφτουν η σε πιασμενα η σε δευτερης ποιοτητας πουλια. Η ζητηση ειναι μεγαλυτερη της προσφορας και εκει μπαινει η κουτοπονηρια του ελληνα..

Kαι βέβαια ισχύει αυτό που λες Κώστα.

Αλλά μην τους βάζεις όλους σ ένα τσουβάλι.

Αν αγαπάς αυτό που κάνεις και δεν το κάνεις για τα χρήματα, δεν μπορείς να λειτουργήσεις μ αυτό τον τρόπο.

Φέτος έχω δώσει 3 ζευγάρια... Να είσαι σίγουρος ότι αν τα παιδιά κάνουν πετυχημένες αναπαραγωγές θα χαρώ περισότερο απ αυτούς.

Πίστεψέ με.
 
Βασιλη και βεβαια δεν τους βαζω ολους σε ένα τσουβαλι. Υπαρχουν και οι εξαιρέσεις. Σε αυτό βοηθουν τα "πουλοφορουμ" και το "υγειες "κομματι των συλλογων...
 
Η καρδερίνα εκτροφής δυστυχώς είναι ακόμα δυσεύρετη αλλά όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά κάποια στιγμή θα βρει.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν τα κοινά καναρίνια ή τα μικρά παπαγαλάκια που τα βρίσκεις παντού.
Αυτό ισχύει και για άλλα είδη, όχι μόνο για τις καρδερίνες, παίρνει χρόνο να φτιάξεις ένα ζευγάρι, αλλά είναι και αυτό μέρος της γοητείας. Πρέπει λοιπόν να ξεφύγουμε από την νοοτροπία του "θέλω καρδερίνα και την αγοράζω την επόμενη μέρα"


Όσον αφορά το κόστος απόκτησης της μερικές φορές είναι παράλογο αλλά μην περιμένουμε να την αγοράσουμε και σε τιμή μελοψιττακού ή κοινού καναρινιού! Όπως έχει ειπωθεί ξανά η καρδερίνα θέλει χρήμα, απαιτεί άνετους χώρους και καλή διατροφή, αυτά πρέπει να τα γνωρίζει κανείς πριν ξεκινήσει.

Όταν έκανα εκτροφή καρδερίνας είχα χαρίσει μερικά μικρά σε λάθος άτομα με ολέθρια αποτελέσματα και το μετάνιωσα πικρά αφού αυτά τα καρδερινάκια ήταν για μένα πολύ σημαντικά. Συνεπώς αντιλαμβάνομαι την επιλογή κάποιον εκτροφέων να μην δίνουν πουλιά όπου να είναι αλλά μόνο σε συγκεκριμένα άτομα. Εξάλλου τα καρδερινάκια δεν βγαίνουν με την σέσουλα.


Αυτό που θέλω να πω σε όποιον θέλει να ασχοληθεί με καρδερίνες εκτροφής είναι να έχει υπομονή. Πολύ προτιμότερο να επιλέξει να ασχοληθεί με τις balcanica και όχι με τις major. Σκοπός της εκτροφής καρδερίνας είναι να αναπαράγουμε τα γηγενή είδη αφού αυτά θέλουμε να προστατέψουμε από τον αφανισμό και την αιχμαλωσία. Πριν την απόκτηση θα πρέπει να ενημερωθεί για το είδος και τις ανάγκες του και να φτιάξει τους κατάλληλους χώρους για αυτές. Στην συνέχεια να ψάξει να βρεί τα πουλιά από έναν ή περισσότερους εκτροφείς, κάτι που θα πάρει χρόνο.
 
Γιάννη, αυτό που λες είναι η σωστή σειρά των πραγμάτων... Είναι για όσους θέλουν να δουλέψουν μεθοδικά και με πρόγραμμα. Είναι για όσους πιθανότατα θα δουν αποτελέσματα, θα ανταμειφθούν και θα ικανοποιηθούν σε βάθος χρόνου.
Δεν είναι όμως για τους περισσότερους συμπατριώτες μας..
 
παιδιά δεν μου απάντησε κανένας. Για ποιο λόγο δεν πρέπει να παίρνουμε πουλιά από μαγαζί
 
παιδιά δεν μου απάντησε κανένας. Για ποιο λόγο δεν πρέπει να παίρνουμε πουλιά από μαγαζί
Κανείς δε μίλησε για κάτι τέτοιο. Για άγρια και πιασμένα πουλιά μιλάμε και φωνάζουμε... Να μην αγοράζει κανείς κι από κανέναν.
 
παιδιά δεν μου απάντησε κανένας. Για ποιο λόγο δεν πρέπει να παίρνουμε πουλιά από μαγαζί

Καλυτερα ειναι να παιρνεις απο εκτροφεα που ξερεις και εχεις δει τα αποτελεσματα των ζευγαρωματων του (πραγματικα εκτροφικα πουλια)
Στα πετ υπαρχουν δυστηχως πολλες πιθανοτητες τα πουλια να ειναι κατεβασμενα απο φωλιες με μιδενικα δακτυλιδια και τρεχα γυρευε!
 
Γιατί αυτά τα ιθαγενή που πουλιούνται στα μαγαζιά είναι πιασμένα. Γιατί έχουν μάθει να ζουν ελεύθερα. Γιατί στο κλουβάκι που θα τα βάλεις το πιθανότερο είναι να στρεσσαριστούν, να αρρωστήσουν και ''να κόψουν ρόδα μυρωμένα''. Γιατί απ'όσα ζήσουν, ένα μικρό ποσοστό μπορεί να φθάσει σε φάση αναπαραγωγής, από αυτά που θα φθάσουν ένα μικρό ποσοστό θα φέρει την αναπαραγωγική διαδικασία σε αίσιο τέλος (γιατί μπορεί να σπάσουν τ'αυγά, μπορεί να πετάξουν τους νεοσσούς από τη φωλιά, μπορεί να μην ταϊζουν). Γιατί αγοράζοντας πιασμένα άγρια από πετ σοπ, διαιωνίζεις μια αρρωστημένη κατάσταση. Γιατί στον πετσοπά δεν στοιχίζει τίποτα να πάρει από πουλοπιάστη 100 πουλιά, να του ψοφήσουν τα περισσότερα και να πουλήσει με ένα 10ευρο το ένα τα υπόλοιπα, σε σένα ''στοιχίζει'' ιδεολογικά, ψυχολογικά, οικολογικά, ανθρωπιστικά τώρα που το ξέρεις;
 
Γιατί αυτά τα ιθαγενή που πουλιούνται στα μαγαζιά είναι πιασμένα. Γιατί έχουν μάθει να ζουν ελεύθερα. Γιατί στο κλουβάκι που θα τα βάλεις το πιθανότερο είναι να στρεσσαριστούν, να αρρωστήσουν και ''να κόψουν ρόδα μυρωμένα''. Γιατί απ'όσα ζήσουν, ένα μικρό ποσοστό μπορεί να φθάσει σε φάση αναπαραγωγής, από αυτά που θα φθάσουν ένα μικρό ποσοστό θα φέρει την αναπαραγωγική διαδικασία σε αίσιο τέλος (γιατί μπορεί να σπάσουν τ'αυγά, μπορεί να πετάξουν τους νεοσσούς από τη φωλιά, μπορεί να μην ταϊζουν). Γιατί αγοράζοντας πιασμένα άγρια από πετ σοπ, διαιαωνίζεις μια αρρωστημένη κατάσταση. Γιατί στον πετσοπά δεν στοιχίζει τίποτα να πάρει από πουλοπιάστη 100 πουλιά, να του ψοφήσουν τα περισσότερα και να πουλήσει με ένα 10ευρο το ένα τα υπόλοιπα, σε σένα ''στοιχίζει'' ιδεολογικά, ψυχολογικά, οικολογικά, ανθρωπιστικά τώρα που το ξέρεις;
Επικουρικά να πω πως αυτά που λέει ο Νίκος ισχύουν για όλα τα πιασμένα πουλιά, όποιος κι αν τα πουλάει.
 
Back
Top