Φροντίδα Ισχύει ότι Ζακό 7 μηνών θα τρώει κρέμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mallias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mallias

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα παιδιά. Με λένε Γιάννη και γενικώς λατρεύω όλα τα ζώα. Γι' αυτό το λόγο είχα πάντα πολλά κατοικίδια που προσέχω όσο μπορώ και διαβάζω πολύ γι αυτά. Παρήγγειλλα από το pet shop της γειτονιάς μου το οποίο εμπιστεύομαι σε γενικές γραμμές έναν παπαγάλο ζακό. Μου είπε ο ιδιοκτήτης και φίλος μου από το pet shop ότι ο παπαγάλος θα έρθει σε ενάμιση μήνα περίπου διότι δεν έχει τώρα ο προμηθευτής. Τον ρώτησα τι ηλικίας θα είναι και μου είπε πως έρχονται συνήθως γύρω στους 7 μήνες και θα το ταΐζω λέει κρέμα. Ισχύει ότι θα τρώει κρέμα 7 μηνών; Και ποτέ θα την σταματήσει; Όμως διαβάζοντας πολλά άρθρα εδώ μέσα πρόσεξα ότι όλοι μιλούν για μεγάλο δείκτη θνησιμότητας πράγμα το οποίο με τρομάζει αφάνταστα. Από τα χειρότερα πράγματα που μπορούν να μου συμβούν είναι να χάσω κάποιο ζώο στα χέρια μου. Θα ήθελα να γνωρίζω τι πιθανότητες υπάρχουν να μην ζήσει σε αυτήν την ηλικία με την προϋπόθεση πως θα τον φροντίζω όσο μπορώ και περισσότερο.

Καλώς σας βρήκα
Με εκτίμηση Γιάννης.
 
. Γιάννη, ωραία τοποθετείς το ζήτημα, είναι πράγματι μεγάλη ευθύνη η απόκτηση πολύ μικρού ζακό! Κατά την εκτίμηση 2 γνωστών Κτην- Πτην-ιάτρων που επισκεπτόμαστε, είναι υψηλή η θνησιμότητα μέχρι να γίνουν 1-2 ετών. (Εισαγωγή, αλλαγή περιβάλλοντος, συνθηκών διαβίωσης, μικρόβια κ.ά.). Αντιμετώπιση - Πρόληψη: Καλλιέργειες! Σχετικά με ηλικία: Διαβάζοντας το δακτυλίδι μπορείς να δεις έτος γέννησης, όσο για την κρέμα ως τροφή στους 7 μήνες, θα μου επιτρέψεις να αμιφιβάλλω, δεδομένου ότι εμείς το πήραμε 5,5 μηνών και έτρωγε μόνο του σποράκια (που σταδιακά εγκαταλείψαμε). Όμως, θα ήταν παράλειψή μου αν δεν σου ανέφερα ότι είναι συγκλονιστική εμπειρία η αλληλεπίδραση / συμβίωση με Αfrican Grey!
 
Μάλλον λάθος σου λένε για την ηλικία του African Grey, που έχεις παραγγείλει!
Μακάρι να είναι 7 μηνών όταν έρθει, γιατι τότε θα έχεις ξεπεράσει κατα πολύ τις πιθανότητες της υψηλής θνησιμότητας, λόγω ηλικίας και μόνο :), δεδομένου οτι η πληροφορία της ηλικίας του δαχτυλιδιού του,θα είναι μόνο ως αναφορά το έτος και όχι το μήνα! Και όχι,7 μηνών τα πουλάκια δεν τρώνε κρέμα, αλλα... Μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει αρκετά
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/ , για τις πρώτες σου απορίες!
... Καλώς μας ήρθες, λοιπόν...
 
;)Συμφωνώ με την Σοφία! Εμένα η δικιά μου ζακουδίνα 7 μηνών είχε αρχίσει και έτρωγε σπορια, φρούτα και σαν συμπλήρωμα της έδινα εγω κρέμα με το κουτάλι, πια, μόνο και μόνο επειδή της άρεσε...😛
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά. Καλώς σας βρήκα και ελπίζω να πάνε όλα καλά όταν έρθει ο παπαγάλος. Μαρία δεν κατάλαβα όμως τι ενοείς όταν λές ότι η πρόληψη είναι οι καλιέργιες 😕 μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Εν τέλη δεν θα πάρω την κρέμα που θα μου δώσει αλλά τι να πάρω;
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά. Καλώς σας βρήκα και ελπίζω να πάνε όλα καλά όταν έρθει ο παπαγάλος. Μαρία δεν κατάλαβα όμως τι ενοείς όταν λές ότι η πρόληψη είναι οι καλιέργιες 😕 μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Εν τέλη δεν θα πάρω την κρέμα που θα μου δώσει αλλά τι να πάρω;
σου δώσαμε links :)! Μη περιμένεις να σου πούμε εμείς τι να πάρεις... Διάβασε πρώτακαι μετα εσύ αποφασίζεις τι θα πάρεις...
Στο link, εμείς λέμε τι ταίζουμε τα δικά μας, δεν συμφωνούμε πάντα, η τελική απόφαση θα είναι μόνο δική σου :)
... Με το καλό να το δεχτείς το γκριζούλι σου. 🙂
 
Καλησπέρα παιδιά. Με λένε Γιάννη και γενικώς λατρεύω όλα τα ζώα... Όμως διαβάζοντας πολλά άρθρα εδώ μέσα πρόσεξα ότι όλοι μιλούν για μεγάλο δείκτη θνησιμότητας πράγμα το οποίο με τρομάζει αφάνταστα. Από τα χειρότερα πράγματα που μπορούν να μου συμβούν είναι να χάσω κάποιο ζώο στα χέρια μου. Θα ήθελα να γνωρίζω τι πιθανότητες υπάρχουν να μην ζήσει σε αυτήν την ηλικία με την προϋπόθεση πως θα τον φροντίζω όσο μπορώ και περισσότερο.
Καλώς σας βρήκα Με εκτίμηση Γιάννης.
Για να αποφύγουμε δυσάρεστα, χρήσιμες είναι οι επισκέψεις - εξετάσεις από γιατρό & οι καλλιέργειες σιέλου και κοπράνων που γίνονται προληπτικά, προκειμένου να διαπιστωθεί ενδεχόμενη νόσος σε πρώιμο στάδιο!
 
σου δώσαμε links :)! Μη περιμένεις να σου πούμε εμείς τι να πάρεις... Διάβασε πρώτακαι μετα εσύ αποφασίζεις τι θα πάρεις...
Στο link, εμείς λέμε τι ταίζουμε τα δικά μας, δεν συμφωνούμε πάντα, η τελική απόφαση θα είναι μόνο δική σου :)
... Με το καλό να το δεχτείς το γκριζούλι σου. 🙂

Ναι το διάβασα και το είχα διβάσει και πριν μου το δώσεις αλλά δεν ήξερα ότι αυτά κάνουν για την ηλικία του. Αφού κάνουν όλο και κάτι θα βρώ :)
 
Για να αποφύγουμε δυσάρεστα, χρήσιμες είναι οι επισκέψεις - εξετάσεις από γιατρό & οι καλλιέργειες σιέλου και κοπράνων που γίνονται προληπτικά, προκειμένου να διαπιστωθεί ενδεχόμενη νόσος σε πρώιμο στάδιο!

Οκ μαρία τώρα κατάλαβα τι ενοείς. Θα το έχω υπόψην. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές 🙄
 
Η λικρινα δεν μπορω να καταλαβω ποσς φερετε η περισοτερη γνομη ενω στην ουσια δεν εχετε ταισει καν μωρα παπαγαλους. Αυτο που θα μπορεσει να σασ δοσει απαντισεις ειναι η εμπιρια κατευθιαν μεγαλονοντασ μωρα και οχι καπια αρθα που πιθανον εχετε διαβασει η απο καπιουσ φιλους που σασ εχουν πει την εμπιρια τους. Και ναι ληπον για να απαντισω και εγω στο εροτιμα σου μπορει ζακο να απογαλακτιστει και στουσ 12 μηνεσ δεν μπορει να κρινει κανεισ απο εμασ ποτε ενα μωρο θα ειναι ετοιμο να απογαλακτιστη ειναι ολοι διαφορετικη χαρακτιρεσ με διαφορετικεσ απετισεις ο καθε οργανισμος. Χιλια συγνομη εαν ακουγομε λιγο κακουλης.
 
Η λικρινα δεν μπορω να καταλαβω ποσς φερετε η περισοτερη γνομη ενω στην ουσια δεν εχετε ταισει καν μωρα παπαγαλους. Αυτο που θα μπορεσει να σασ δοσει απαντισεις ειναι η εμπιρια κατευθιαν μεγαλονοντασ μωρα και οχι καπια αρθα που πιθανον εχετε διαβασει η απο καπιουσ φιλους που σασ εχουν πει την εμπιρια τους. Και ναι ληπον για να απαντισω και εγω στο εροτιμα σου μπορει ζακο να απογαλακτιστει και στουσ 12 μηνεσ δεν μπορει να κρινει κανεισ απο εμασ ποτε ενα μωρο θα ειναι ετοιμο να απογαλακτιστη ειναι ολοι διαφορετικη χαρακτιρεσ με διαφορετικεσ απετισεις ο καθε οργανισμος. Χιλια συγνομη εαν ακουγομε λιγο κακουλης.

Καταρχήν καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με αυτο που λες οτι ένας παπαγάλος μπορεί να απογαλακτιστεί στους 12 μήνες; Διατροφικά θα καλύπτεται το πουλί μόνο με την κρέμα, την στιγμή που αναπτύσεται και με μεγαλώνει; Επειδή έχω και εγώ μεγαλώσει μωρά αλλά και πολλοί απο τους παραπάνω που ανέφεραν την γνώμη τους μπορώ να σου πω απο εμπειρία οτι ένας απογαλακτισμός μετά την πάραδο των συγκεκριμένων εβδομάδων για το κάθε είδος, αποβεί μοιραίο για την ζωή του πουλιού.
 
Καλησπερα καταρχην μιλαω σιγγεκριμενα για ζακο αυτην την στιγμη δεν ειναι δυνατον ενα πουλι οταν αναπτισετε να τρεφετε μονο με κρεμα παραλιλα θα τρο'ι' pellet αυγοτροφη και σπορους απλα δεν μπορουμε να καταδικασουμε εαν το πουλακι θα κοψει την κρεμα μονο του 7 μηνον υπαρχουν μωρα ζακο που εχουν αναγγει περισοτερς καιρο απο καπια αλλα στον να απογαλακτιστουν και να ειναι 'ετιμα'. Εαν τορα αφτοσ που το μεγαλονει παρει το ρισκο να κοψει την κρεμα νορεισ αφτο ειναι ενα ρισκο που το περνει μονοσ του. Ελπιζω να με καταλαβες.
 
ναι, ακούγεσαι κακούλης και μάλλον το κάνεις για το καλό του νεοσσού!
εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι το τάισμα με κρέμα βοηθάει το πουλάκι να αποκτήσει επαφή στενή, συναισθηματική με τον ιδιοκτήτη του και μετα τον απογαλακτισμό, που γίνεται σταδιακά. 🙂
Τα ανθρώπινα μωρά δεν θηλάζουν όσο θέλουν, μπορεί το μητρικό γάλα να είναι το καλύτερο, αλλά,υπάρχουν συγκεκριμμένοι μήνες που θα φάνε μόνο μητρικό γάλα... Καθώς μεγαλώνοντας ο οργανισμός μεγαλώνουν και οι διατροφικές απαιτήσεις του!
ακαι...όλοι έχουμε ταίσει,έτσι πληροφοριακά σου το λέω, κι έχουμε την ανάλογη εμπειρία!
Καλώς μας ήρθες 😉
 
Με τον όρο απογαλακτισμό εννούμε την στιγμή που οι γονείς (στην συγκεκριμένη περίπτωση ο άνθρωπος) αρχίζουν σταδιακά να προσφέρουν νέες τροφές ανάλογα των διατροφικών αναγκών. Όταν οι τροφές αυτές αφοιμοιωθούν σωστά απο το πουλί και καλύπτουν τις διατροφικές του ανάγκες, που αυτές αρχίζουν συγκεκριμένα για έναν ζακό απο την 12 εβδομάδα της ζωής του τότε σταδιακά η κρέμα μειώνεται με αποτέλεσμα την ανεξαρτοποίση του ατόμου απο την κρέμα. Άρα αν μιλάμε οτι ένας ζακό τρώει κανονικά σπόρους, τροφές, φρούτα, πελετς δεν υπάρχει ο λόγος παροχής κρέμας, μιας και δεν αφομοιώνεται σωστά και πλήρως απο τον οργανισμό.
 
Ο ζακο μας τον πηραμε 2.5 μηνων και στην 3η μερα δεν ηθελε κρεμα πια! Παιζει ρολο τι ετρωγε με τον εκτροφεα για να το συνεχισεις κι εσυ 😉
Οσο για την κρεμα δεν μπορω να το αποκλεισω τελειως, αλλα κραταω τις αμφιβολιες μου στο να την τρωει 7 μηνων...
Καλως να το δεχθεις και μην το παρεις αν αμφιβαλεις για την υγεια του! Μελετησε με ζηλο το φορουμ
 
Μάλιστα θα προσπαθήσω να μάθω τι το ταϊζε ο προμηθευτής αν και άκουσα ότι τα εισάγει απ' έξω οπότε μπορεί να μην ξέρει τι τα ταίζανε. Άκουσα κάτι που δεν ήξερα σήμερα. Εγώ τρείς φορές το χρόνο φεύγω άλλες φορές για μια βδομάδα αλλες φορές τρείς. Και άκουσα πως ίσως ο παπαγάλος να έχει πρόβλημα. Στο σπίτι θα είναι οι δικοί μου αλλά μου είπαν πως θα θέλει εμένα. Είναι αλήθεια; Και αν είναι πως αντιμετοπίζετε;
 
Ειναι αλήθεια οτι οι παπαγάλοι αυτού του είδους δένονται συναισθηματικά με το άτομο που το φροντίζει και ασχολείται μαζί τους και όχι μόνο αποκλειστικά με το άτομο που του βάζει τροφή.
Φρόντισε να κοινωνικοποιήσεις το πουλί, φέρνοντάς το σε συχνη επαφή με τα άτομα που θα το φροντίζουν όταν εσυ θα λείπεις. Η εκοικέιωση δεν αφορά μόνο το πουλί, αλλά και τα ίδια τα άτομα, καθώς αυτά μπορει να έχουν φοβίες προς τα πουλιά. Ετσι οργάνωσε συχνές επισκέψεις των ατόμων που θα το φροντίζουν προσπαθώντας να περνάνε μαζι δημιουργικό χρόνο, με παιχνίδια, χάδια, ώστε το πουλί να μην στρεσαριστέι ψυχολογικά οταν λείπεις με δυσάρεστες συνέπειες!
 
Πράγματι, αν όλα τα μέλη της οικογένειας το αγαπούν, ενδιαφέρονται γι'αυτό, το κάνουν να νοιώθει άνετα (παίζοντας, τραγουδώντας του, αφιερώνουν χρόνο κουβεντιάζοντας - έχοντας επαφή & επικοινωνία μαζί του), δεν θα έχει κανένα πρόβλημα κατά την απομάκρυνσή σου! Εμάς μας αγαπά όλους πολύ, και εκ περιτροπής έχουμε απουσιάσει όλοι, χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα ή ανάγκη! Γενικά, αυτό είναι που προσπαθεί να διατηρήσει αδιάπτωτο το ενδιαφέρον όλων με τα κόλπα, φωνούλες, ήχους, ή το θαυμασμό με τα λογάκια ή ακροβατικά του!
 
Εμένα ο Ντέμης ήταν 5 Μηνών όταν τον αγόρασα. Ετρωγε κανονικά την τροφή ( σποράκια διάφορα) συν κάποια τροφή με φρούτα και αυγό που συνεχίζω να του δίνω με βιταμίνη στο νερό του.
 
Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ χωρίς εσάς και τα άρθρα εδώ, ακόμα θα έψαχνα... Και κάτι τελευταίο που με απασχολεί... Έχω εδώ στο σπίτι άλλο ένα κλουβί με ένα καναρίνι και ένα γαρδέλι χρόνια που κυρίως τα φροντίζουν οι δικοί μου και υπάρχει και μια γάτα. Η οποία δεν τους δίνει καμία σημασία. Τουλάχιστον 4 χρόνια τα χουμε τώρα αλλά ποτέ δεν τα πείραξε ακόμα και όταν περνάει από δίπλα τους. Οπότε είμαι βέβαιος ότι όταν είναι ο παπαγάλος στο κλουβί δεν θα του δώσει σημασία αλλά μήπως αυτός φοβηθεί; Ευτυχώς ο παπαγάλος θα είναι στο δωμάτιο μου που είτε είμαι εδώ είτε λείπω είναι κλειστή η πόρτα οπότε η γάτα μπαίνει μια στις χίλιες. Αλλά αν είναι να τον τρομοκρατεί να μην την αφήνω να μπαίνει ποτέ εδώ μέσα.
 
Back
Top