Φροντίδα Ισχύει ότι Ζακό 7 μηνών θα τρώει κρέμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mallias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εμένα ο Ντέμης ήταν 5 Μηνών όταν τον αγόρασα. Ετρωγε κανονικά την τροφή ( σποράκια διάφορα) συν κάποια τροφή με φρούτα και αυγό που συνεχίζω να του δίνω με βιταμίνη στο νερό του.

Αυτό το σκευτόμουν και εγώ να βρώ μια βιταμίνη να τον βοηθήσει να μεγαλώσει υγιής. Αλλά δν θέλω να πέρνω και πολλές πρωτοβουλίες για να μην έχουμε ατυχήματα...☹...
 
Μμμμ,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα της τραβηξει την προσοχη γιατι ειναι μεγαλο πουλι! Τωρα για το αν θα το πειραξει αυτο ειναι ρισκο! Εγω λεω καλυτερα οχι πολλα πολλα με τη γατουλα. 🙂
 
Αυτό το σκευτόμουν και εγώ να βρώ μια βιταμίνη να τον βοηθήσει να μεγαλώσει υγιής. Αλλά δν θέλω να πέρνω και πολλές πρωτοβουλίες για να μην έχουμε ατυχήματα...☹...
Προσωπική μου γνώμη, αν ένας παπαγάλος τρέφεται σωστά και πλήρως οι βιταμήνες είναι περηττές...
 
Συμφωνώ με τον Βαγγέλη και την Εφη!
Ενα τέτοιου είδους πουλί δεν μπορεί να τρώει κρέμα μέχρι 7 μηνών, απο την 12τη εβδομάδα της ζωής του αρχίζουμε να μειώνουμε τα ημερήσια γεύματα,
Έως ότου μάθει τελικά να τρώει μόνο του! Γιατί αν δεν του κόβουμε σταδιακά
και από ένα ημερήσιο γεύμα θα αργήσει να μάθει να τρώει μόνο του!

Φιλικά
Χαρίτου Πίτσα
AL 173
 
Μμμμ,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα της τραβηξει την προσοχη γιατι ειναι μεγαλο πουλι! Τωρα για το αν θα το πειραξει αυτο ειναι ρισκο! Εγω λεω καλυτερα οχι πολλα πολλα με τη γατουλα. 🙂

Καλά σίγουρα δεν θα γίνουν κολητοί 😉 απλώς εγώ αναρωτιέμε αν την βλέπει απο μακρυά και δεν του δίνει σημασία αυτή, αυτός θα τρομάζει; Μην νιώθει άσχημα και στρεσάρετε. Τα καναρίνια ας πούμε δεν αγχώνοντε.😕
 
Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ χωρίς εσάς και τα άρθρα εδώ, ακόμα θα έψαχνα... Και κάτι τελευταίο που με απασχολεί... Έχω εδώ στο σπίτι άλλο ένα κλουβί με ένα καναρίνι και ένα γαρδέλι χρόνια που κυρίως τα φροντίζουν οι δικοί μου και υπάρχει και μια γάτα. Η οποία δεν τους δίνει καμία σημασία. Τουλάχιστον 4 χρόνια τα χουμε τώρα αλλά ποτέ δεν τα πείραξε ακόμα και όταν περνάει από δίπλα τους. Οπότε είμαι βέβαιος ότι όταν είναι ο παπαγάλος στο κλουβί δεν θα του δώσει σημασία αλλά μήπως αυτός φοβηθεί; Ευτυχώς ο παπαγάλος θα είναι στο δωμάτιο μου που είτε είμαι εδώ είτε λείπω είναι κλειστή η πόρτα οπότε η γάτα μπαίνει μια στις χίλιες. Αλλά αν είναι να τον τρομοκρατεί να μην την αφήνω να μπαίνει ποτέ εδώ μέσα.
Aν και είναι λίγο "άκαιρο" αφού δεν πήρες ακόμα τον African Grey, πρέπει να σε προϊδεάσω ότι αυτοί επιζητούν - έχουν ανάγκη να βρίσκονται στο χώρο που κινείται άνθρωπος, για παρέα αλλά και από περιέργεια, ενδιαφέρον κλπ., και να είναι ελεύθεροι πάνω & έξω απ'το κλουβί! Οπότε πώς θα βρίσκεται ο ζακό στο δωμάτιό σου όταν δεν θα είσαι στο σπίτι, και τι θα γίνει με τη γάτα όταν αυτός δεν θα θέλει πλέον να είναι στο κλουβί, αλλά έξω;
 
Aν και είναι λίγο "άκαιρο" αφού δεν πήρες ακόμα τον African Grey, πρέπει να σε προϊδεάσω ότι αυτοί επιζητούν - έχουν ανάγκη να βρίσκονται στο χώρο που κινείται άνθρωπος, για παρέα αλλά και από περιέργεια, ενδιαφέρον κλπ., και να είναι ελεύθεροι πάνω & έξω απ'το κλουβί! Οπότε πώς θα βρίσκεται ο ζακό στο δωμάτιό σου όταν δεν θα είσαι στο σπίτι, και τι θα γίνει με τη γάτα όταν αυτός δεν θα θέλει πλέον να είναι στο κλουβί, αλλά έξω;

Τι περισσότερες μέρες δεν λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Όταν λείπω μπένουν συνήθως για δουλειές και θα προσέχουν να μην μπεί η γάτα και θα κάνουν και λίγο παρέα στον Ζακό είναι η μόνη λύση. Εντάξει πιστεύω θα συνηθίσει και αυτός το πρόγραμμα μου και εγώ τις ιδιατερότητες του 🙄 Οι ερωτήσεις που έκανα πριν πάρω τον ζακό ήταν για να έχω φτιάξει το κατάλληλο περιβάλλον μέχρι να ρθει... Όταν έρθει θέλω να είναι όλα έτοιμα και να μην τον ταλεπορώ. ΤΟ έχω σαν αρχή για κάθε κατοικίδιο που έπερνα πάντα!
 
Εντάξει πιστεύω θα συνηθίσει και αυτός το πρόγραμμα μου και εγώ τις ιδιατερότητες του 🙄

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω λίγο σε αυτό. Το πρόγραμμά σου θα πρέπει να γίνει βάση στις ιδιαιτερότητες του παπαγάλου, και όχι να συνηθίσει αυτός το πρόγραμμά σου. Τι εννοώ; Οτι το πρόγραμμα που έχεις ώς τωρα να κλείνεις το φώς θα αλλάξει με το που έρθει το πουλί στο σπίτι, το πρόγραμμα που έχεις να βλέπεις τηλεόραση μέχρι αργά θα αλλάξει και αυτό, σου δίνω μερικά παραδείγματα.
 
Επίτρεψε μου να διαφωνήσω λίγο σε αυτό. Το πρόγραμμά σου θα πρέπει να γίνει βάση στις ιδιαιτερότητες του παπαγάλου, και όχι να συνηθίσει αυτός το πρόγραμμά σου. Τι εννοώ; Οτι το πρόγραμμα που έχεις ώς τωρα να κλείνεις το φώς θα αλλάξει με το που έρθει το πουλί στο σπίτι, το πρόγραμμα που έχεις να βλέπεις τηλεόραση μέχρι αργά θα αλλάξει και αυτό, σου δίνω μερικά παραδείγματα.

Κοίταξε έχω πάρα πολλά κατοικίδια όπως... Πουλιά ένα γερμανικό ποιμενικό γάτα ένα μεγάλο ενυδρείο είχα κουνέλια χάμστερ ποτέ δεν έχασα κανένα ζώο και με όλα υπάρχει / υπήρχε μεγάλο δέσημο και αυτό γινόταν επειδή είχα στο μυαλό μου ότι εγώ δέχομαι τις ιδιαιτερότητες του και αυτό δέχετε τις δικές μου. Κάποια απο αυτά που λές τα δέχομαι όπως π.χ. την τηλεώραση και ευχαριστώ για τις συμβουλές σου :)...
 
Να ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο. Η θνησιμότητα των μωρών είναι τόσο μεγάλη στα African Grey μόνο ή γενικά στα μωρά όλων των ειδών; Και μιλάω για μωρά 2-3 μηνών. Υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν μεγαλώσει African από τόσο μικρό?
 
Να ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο. Η θνησιμότητα των μωρών είναι τόσο μεγάλη στα African Grey μόνο ή γενικά στα μωρά όλων των ειδών; Και μιλάω για μωρά 2-3 μηνών. Υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν μεγαλώσει African από τόσο μικρό?
Ναι η θνησιμότητα των ζακό είναι μεγάλη..στα άλλα είδη όχι εύκολα.. Εκτός ισως απ τα palm k Hyacinth macaws
 
Γιατί ειδικά αυτά τα είδη; Έχει να κάνει με το ότι είναι πιο εμπορικό είδος, οπότε στην προσπάθεια αυξημένης παραγωγής γίνονται λάθη; Αν όμως είναι αυτό, δεν ισχύει και στα palm και στους Υάκινθους...
 
Και εμένα πολύ με προβληματίζει αυτό. Τρέμω. ☹ Αν πάθει κάτι θα πάθω εγκεφαλικό. Ωστόσο ρε παιδιά στο μαγαζί που τον παράγκειλα έχει δίπλα-δίπλα ένα macaw μπλέ και έναν ζακό. Κρίμα να μην είναι και ο ζακό τόσο όμορφος. ☹
 
Και εμένα πολύ με προβληματίζει αυτό. Τρέμω. ☹ Αν πάθει κάτι θα πάθω εγκεφαλικό. Ωστόσο ρε παιδιά στο μαγαζί που τον παράγκειλα έχει δίπλα-δίπλα ένα macaw μπλέ και έναν ζακό. Κρίμα να μην είναι και ο ζακό τόσο όμορφος.
Όμορφα είναι και τα δύο όπως και όλα τα πουλάκια. Από κει και πέρα είναι θέμα χαρακτήρα, προσωπικότητας, πόσο χρόνο θα διαθέσεις, τι θα τους προσφέρεις, για θα γίνει πιό χαρούμενη η ζωούλα τους, πιό ευχάριστη η συγκατοίκησή σας! Με το καλό να έλθει!
 
Ναι μακάρι να έρθει επιτέλους γιατί είμαι σχεδόν ένα μήνα στην αναμονή και δεν αντέχω άλλο. Ωστόσο 3 προμηθευτές και κανείς δεν έχει ζακό ούτε για δείγμα. Είχαν πεί τέλος του μήνα αυτουνού. Τέλειωσε αυτός ο μήνας τίποτα. Τώρα είπαν αρχές του άλλου. Άντε να δούμε επιτέλους 😡 ...
 
Εγώ μπερδεύτηκα.. Θες Ζακό ή όχι;

Έχω πει και ποιο πάνω πως έχω παραγκείλει ένα ζακό εδώ και καιρό. Απλώς είπα πως το μόνο που λείπει απο έναν ζακό είναι τα όμορφα χρώμματα που έχουν οι παπαγάλοι.🙄
 
Back
Top