Διατροφή Κάθε πότε Κια, Καμελίνα, Περίλα, πόσο και γιατι;

Κατερίνα, ποια είναι η προέλευση αυτών των σπόρων; Γιατί δεν είναι σε κλειστή - branded - συσκευασία; Είναι χύμα κι επομένως αμφιβόλου ποιότητας και καθαρότητας.
 
το αριστερό σακκουλάκι (πιο μεγάλος σε όγκο σπόρος) είναι περίλα, το δεξί σακκουλάκι (πιο μικροκαμωμένος) είναι κινόα.


CamelinaSeedandFlower.webp αυτή είναι η camellina
chia.webp και αυτή η chia.



πάρε ένα βάζο και ρίξε 1/4 περίλα,1/4 camellina,1/4 quinoa,1/4 chia, καλό ανακάτεμα, γεμίζεις μισή αυγοθήκη όπου την προσφέρεις στα πουλιά και.. Καλή τους όρεξη.👍
όσον αφορά τη συντήρηση τους,ρίξε 1-2 φύλλα δάφνης από πάνω και φύλαξε το βάζο σε μερος σκιερό και δροσερό.
 
Βοηθεια τωρα. Το πρωτο;το δευτερο; Απο το karderines.gr τα πηρα, λετε να μην ειναι καλα;δεν ξερω γιατι ειναι χυμα,ισως επειδη ειναι 100gr το καθε ενα;

Ευχαριστω παρα παρα πολυ! 🙂
 
Απο το karderines.gr τα πηρα, λετε να μην ειναι καλα

Από τα καλύτερα e-shops. Mην ανησυχείς. Συνεργάζομαι 3 χρόνια μαζί του και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 
Βοηθεια τωρα. Το πρωτο;το δευτερο; Απο το karderines.gr τα πηρα, λετε να μην ειναι καλα;δεν ξερω γιατι ειναι χυμα,ισως επειδη ειναι 100gr το καθε ενα;
Και γω απο κει τα αγοράζω και απο το birdmarket.
Δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα ως τώρα.
Απο όπου και να αγοράζω μεμονωμένα σπόρια έτσι σε τέτοια σακουλάκια τα παίρνω και εγώ.
Ποτέ δεν τα βρήκα σε κάποιο ιδιαίτερο σακουλάκι η κάποιας μάρκας.
 
Απο τη στιγμη που ειναι 100gr το καθε ενα, να τα ανακατεψω ολα μαζι και να γεμισω μιση αυγοθηκη να τους βαλωκαι το υπολοιπο να το φυλαξω;

κι εγω απο αυτα τα δυο e shops αγοραζω, πολυ καλοι και οι δυο, αλλα το karderines.gr δεν παιζεται στην ταχυτητα αποστολης!
 
Απο τη στιγμη που ειναι 100gr το καθε ενα, να τα ανακατεψω ολα μαζι και να γεμισω μιση αυγοθηκη να τους βαλωκαι το υπολοιπο να το φυλαξω;
Εγώ τα βάζω σε μικρά αεροστεγη βαζάκια,ξεχωριστά το καθένα και τα συντηρω με δάφνη όπως και την τροφή.
Σαν πρωτη φορά, καλό είναι να βάλεις να φάνε τον κάθε σπόρο ξεχωριστά και ύστερα μπορείς να βάζεις mix.
 
Και μην ξεχνάς ότι καλά είναι όλα αυτά τα κεράσματα, αλλά όχι σε μόνιμη βάση, καθώς το κεχρί που είναι και το βασικό συστατικό κάθε είδους μίγματος, θα μείνει στα αζήτητα.
 
Οποτε αφου θα βαλω ξεχωριστα τα σπορακια ποσο να βαλω στην αυγοθηκη; Συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις, αλλα ειναι πρωτη φορα και δεν ξερω καθολου πως να τα φτιαξω..

Στους νεοσσους τι ειναι καλυτερο να βαλω;Εχουν ξεκινησει και τρωνε μονοι τους.
 
Οποτε αφου θα βαλω ξεχωριστα τα σπορακια ποσο να βαλω στην αυγοθηκη; Συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις, αλλα ειναι πρωτη φορα και δεν ξερω καθολου πως να τα φτιαξω..
Εγώ αν βάλω στο μπολάκι ένα σπόρο, βάζω ένα μικρό κουταλάκι, ενώ αν βάλω, δύο είδη η τρία βάζω απο μισό κουταλάκι και πιο λίγο.
 
Στους νεοσσούς βάζε κία, καμελίνα και νιζερ σε μία ταΐστρα, κινόα, περιλα, κανναβούρι σε άλλη ταΐστρα.
Κι εγώ, περίλα, καμελίνα απο το ιδιο κατάστημα πήρα, αλλά σε κλειστές σφραγιςμενες συσκευασίες. Βέβαια η ποσότητα ήταν μεγαλύτερη.
 
H λευκή κινόα δεν είναι σκληρή για τα καναρίνια; Ειδικά τα νεαρά;
Μάλλον. Ο ίδιος σπάνια δίνω κινόα και τότε την έχω λίγο βράσει για να βγει το φύτρο.
 
Μάλλον. Ο ίδιος σπάνια δίνω κινόα και τότε την έχω λίγο βράσει για να βγει το φύτρο.
Εγώ και στους παπαγάλους ακόμα, δίνω κόκκινη κινόα αλλά την αγοράζω από τα ανθρώπινα βιολογικά.
 
Απο το karderines.gr τα πηρα, λετε να μην ειναι καλα;
είναι από τα καλύτερα ηλεκτρονικά κατ/μα, άψογοι άνθρωποι και πολύ εξυπηρετικοί. Οσο για τα προιόντα τους.. Μην ανησυχείς..
Απο τη στιγμη που ειναι 100gr το καθε ενα, να τα ανακατεψω ολα μαζι και να γεμισω μιση αυγοθηκη να τους βαλωκαι το υπολοιπο να το φυλαξω;
πολύ σωστά!
ακριβώς αυτό έχω κάνει και γώ.. Αλλά και πολλοί άλλοι!
τώρα που έχεις νεοσσούς, αλλά και κατά την πτερόρροια, καλό είναι να τους προσφέρεις σχεδόν κάθε μέρα..
 
Σημερα εβαλα για πρωτη φορα στα καναρινακια μου τα νεα μας σπορακια! Περιττο να σας πω οτι οπως λεμε επεσαν με τα μουτρα και δεν επαιρναν ανασα. 🙂Αρα θετικα τα αποτελεσματα:Dκαι ολα αυτα χαρη σ'εσας που με βοηθατε τοσο και μαθαινω πολλα καινουρια πραγματα! 🙂
Υ. Γ. Σας ευχαριστω ολους πολυ!
 
Back
Top