Φροντίδα Κάθε πότε κάνουμε μπάνιο τους Κοκατίλ και πως;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anast7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπάνιο πρέπει να κάνουν όλα τα πτηνά. Με το μπάνιο φεύγουν όλες οι σκόνες και το φτέρωμα διατηρείται καθαρό και λαμπερό.

Μπορείς να τον κάνεις μπάνιο με ένα ψεκαστήρι (να πέφτει σαν βροχούλα πάνω του) και μην τον πιέζεις αν δεν θέλει να κάνει μπάνιο... Κάντο μπάνιο ίσα ίσα να φύγουν οι σκόνες.
 
αν ειναι εξοικειωμενος μαζι σου μπορεις να τον κανεις σε λεκανη... Αν και αυτος θα πλατσουρισει μονος του στη λεκανη...

κανονικο νερο απο τη βρυση. Ουτε ζεστο αλλα ουτε παγωμενο, σε θερμοκρασια δωματιου.
 
Εννοεις να το πιασεις και να το βουτηξεις μεσα; 😱

Οχι βεβαια αν εννοεις κατι τετοιο. Η θα του αγορασεις μπανιερα στα μετρα του η με το ψεκαστηρι! Νερο κρυο, απο τη βρυση ομως οχι παγωμενο! 😉
 
Εμένα μου έχουν πει ότι τα κοκκατίλ δεν τρελαίνονται για μπάνιο και από την εμπειρία μου συμφώνω σε αυτό..
 
Κατά τη γνώμη μου όλα τα πουλιά πρέπει να κάνουν μπάνιο, για την καλή κατάσταση του φτερώματος και του δέρματος. Τώρα αν το πουλάκι δεν κάνει μόνο του μπάνιο, η καλύτερη λύση είναι με το ψεκαστήρι, να του ρίξουμε νεράκι εμείς. Οχι με πίεση και το νερό να μην είναι κρύο αλλά σε θερμοκρασία δωματίου.:)
 
εγω τον ζορζακο τον κανω με το ψεκαστιρι... Εχει πολυ πλακα αν εχει ορεξη για μπανακι ερχετε κοντα στα καγκελα ενο τον βρεχω και ανοιγει και α φτερα του μολις δεν θελει αλλο φευγει και παει στο πανω ξυλο να στεγνωσει:D
 
:)Καλησπέρα στην παρέα! Μιας και σας βρήκα με αυτό το θεματάκι, να σας ρωτήσω κι εγώ για την ροζέλα που έχω 1 εβδομάδα. Επειδή γνωριζόμαστε με την κυρία που έχει το pet από όπου την πήρα, πέρναγα τακτικά και πιάναμε την κουβέντα, και συγχρόνως παρατηρούσα και την ροζέλα (μιας και "ψηνόμουν" για να την πάρω). Πήγα αρκετές φορές και πάντα πετύχαινα την ροζέλα να πλατσουρίζει στη θήκη που της είχαν το νερό. Από τότε που ήρθε σπίτι, δεν την έχω δει ποτέ να κάνει μπάνιο, ούτε έχω δει πεταμένα νερά ή πιτσιλιές (μήπως και έκανε το μπάνιο της όταν δεν την έβλεπα). Ως σήμερα της είχα τις 2 θήκες που είχε αντίστοιχα στο pet για νερό & φαι, για να συνηθίσει ευκολότερα το νέο κλουβί, τον χώρο κλπ. Σήμερα της έβαλα το κανονικό ποτηράκι του νερού (το συνήθισε αμέσως) και μία εξωτερική κλειστή μπανιέρα, την οποία περιεργάστικε αρκετά, αλλά πάλι δεν έκανε μπάνιο. Κατά τ'άλλα, συμπεριφέρεται άνετα μέσα στο κλουβί της. Γιατί δεν μπανιερίζεται τώρα; 😕
 
Μαίρη ίσως ακόμα δεν νιώθει άνετα στο καινούριο της περιβάλλον και είναι σε εγρήγορση. Άστην μερικές μέρες ακόμα... Θα το επιχειρήσει από μόνη της, όταν θελήσει. 😉
 
Μαιρη κανε λιγη υπομονη και θα βρει απο μονο του τον τροπο να πλατσουρισει:)ισως θελει ακομα να συνιθησει την καινουρια του μπανιερα
 
:DΤο βρήκα! Θα βάλω αιθέρια έλαια, θ'ανάψω αρωματικά κεράκια, θα της βάλω και ατμοσφαιρική μουσικούλα, και ίσως την δελεάσω να βουτήξει! Καλά, πλακίτσα κάνω... 😀
 
έτσι 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
:DΠοτίστηκε κανονικά!:D Παιδιά θα περιμένω 2 μέρες να δω τι θα κάνει με την μπανιέρα, κι αν δεν, θα τον "ψεκάσω"😛
 
Τελικά από χθες άρχισε μόνος του ο παπαγαλάκος και πλατσουρίζει λίγο-λίγο στην μπανιέρα του. Σήμερα τον πέτυχα το μεσημεράκι να παίζει σαν τρελός με το νερό, και να κάνει και τα ακροβατικά του συγχρόνως!:D Ήθελε τον χρόνο του να συνηθίσει...😛
 
Μπορώ να κάνω στα κοκατίλ μου μπάνιο παραπάνω από μια φορά την εβδομάδα;(με το ψεκαστήρι)
 
Μπορώ να κάνω στα κοκατίλ μου μπάνιο παραπάνω από μια φορά την εβδομάδα;(με το ψεκαστήρι)

Μπορεις ακομη και καθε μερα η και παραπανω απο μια φορα φορα την ημερα να τον δροσισεις με το ψεκαστηρι οταν θα εχει παρα πολυ ζεστη. 😉
 
Απο εμπειρια νομιζω τα κοκατιλ δεν τρελαινονται για μπανιο. Τα δικα μου τα ψεκαζω. Κ τα κοκατιλ κ το ζακο. Παρατηρησα οτι μετα απο μερικα ψεκασματα, πηγαινουν μετα μονα τους και κανουν μπανιο στην ποτιστρα τους. Ειναι λες και θελους να συνεχισουν το "παιχνιδι" με το νερο.
Το ψεκασμα ειναι σαφως καλυτερο για τα πουλακια που δεν συμπαθουν ιδιαιτερα το νερο, γιατι τους θυμιζει την βροχη που εχουν στο φυσικο τους περιβαλλον. Κατ'εμε ακομα και οι παπαγαλοι εκτροφειου κρατανε γονιδιακα καποια ενστικτα και "αναμνησεις" απο την φυση.
Τελος, βοηθαει πολυ αν τις πρωτες φορες ψεκασετε τον εαυτο σας, δειχνοντας χαρουμενοι με το νερο.
 
Καλησπερα! Επειδη ειμαι καινουριος στο φορουμ και εχω αρκετες αποριες σχετικα με του παπαγαλους θα ηθελα να σας ρωτησω καθε ποτε πρεπει να κανουμε μπανιο τους κοκατιλ μας και με ποιο τροπο!
 
Back
Top