Φροντίδα Κάθε πότε κάνουμε μπάνιο τους Κοκατίλ και πως;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anast7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα cockatiels γενικά δεν πολυκάνουν μπάνιο. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις. Ωστόσο μπορείς να το ψεκάζεις με ψεκαστήρι χαμηλής ροής και σε mode ντους, με νεράκι βρύσης, όπου μπορείς να ρίξεις δυο-τρεις σταγόνες ξύδι ή μηλόξυδο για πιο λαμπερό πτέρωμα. Έτσι θα απαλλαγείς κι εσύ από την περίσσεια σκόνη που βγάζουν από το πτέρωμά τους. Τώρα το καλοκαίρι και καθημερινά, πρωινή ώρα για να στεγνώνει μέχρι τον βραδινό ύπνο και τον χειμώνα μια-δυο φορές την εβδομάδα.
Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις και μπανιέρα και βλέπεις τις προτιμήσεις του δικού σου.
Όταν ψεκάζεις βγάζεις τους σπόρους από το κλουβί για να μην υγραίνονται και αναπτύσσονται μύκητες.
 
τωρα που δοκιμασα και το ψεκασα λιγο με το ψεκαστηρι παρατηρησα οτι ανοιγε τα φτερα του οταν το ψεκαζα και οπου εριχνα νερο στου κλουβι του πηγαινε εκει.Αυτο ειναι καλο σημαδι;
 
τωρα που δοκιμασα και το ψεκασα λιγο με το ψεκαστηρι παρατηρησα οτι ανοιγε τα φτερα του οταν το ψεκαζα και οπου εριχνα νερο στου κλουβι του πηγαινε εκει.Αυτο ειναι καλο σημαδι;
Ναι. Αλλα μην το κανεις και παπι απο την πρωτη φορα, λιγο λιγο καθε φορα και μετα θα ερχεται μονο του να γινει παπαρα.
 
Εγω τα δικα μου τα παω στη βριση η στη μπανιερα και γεινονται μουσκεμα μετα τα στεγνωνο με πετσετα. Αυτο καθε κυριακι
 
Εγω τα δικα μου τα παω στη βριση η στη μπανιερα και γεινονται μουσκεμα μετα τα στεγνωνο με πετσετα. Αυτο καθε κυριακι
νομιζα πως τετοια κανω μονο εγω αλλα δρικα και αλλον! στο τελος θα τους παρουμε και μπουρνουζι! Καποιες φωρες που εχει αερα χρισημοποιω και μπιστολακι για στεγνωμα εχει εχει αφανταστη πλακα γινονται σα λουτρινα!
 
Back
Top