Διατροφή Κάθε πότε να ταΐζω νεοσσούς lovebird;

giannisvlg

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.588
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια έχω κάνει πολλά άρθρα εδώ στην ιστοσελίδα αλλα τώρα τα πράγματα είναι σοβαρά
Πριν τρεις μέρες βγήκαν τα μωρά lovebird της θείας μου από τα αυγά τους. Επειδη τα παρατηρεί συνεχεια έχει δει ότι η θηλυκιά και ο αρσενικός δεν μπαίνουν μέσα στη φωλιά να τα ταΐσουν και οι προλοβοι τους είναι άδειοι επειδή Εκείνη δεν αναλάμβανει το τάισμα στο χέρι της είπα θα το αναλάβω εγώ Εγώ ξέρω να ταΐζω παπαγάλο στο χέρι Επειδή μου έχει ξανατύχει ένα τέτοιο περιστατικό με τα μπάτζι μου και τα ειχα πάει μία χαρά έχω ετοιμάσει το θερμοθάλαμο με όλα τα απαραίτητα το θερμόμετρο για να βλέπω τη θερμόκρασια της κρέμας τη λάμπα και είναι όλα εντάξει. Εχω πάρει και την κρέμα για νεοσσούς Kaytee Exact αλλά θέλω να μου πείτε η αν μπορειτε να βρειτε ενα αρθρο καθε ποτε τα ταιζω αναλογα με το ποσο μεγαλωνουν Γιατί εγώ έψαξα και βρήκα για τα κοκατιλ και δε ξέρω αν ισχύει το ιδιο. Επισης να τονίσω ότι τα είχαν ταΐσει μια δυο φορές αλλά τώρα είναι σίγουρο ότι δεν τα ταΐζουν επειδή κοιμούνται μέχρι και έξω από τη φωλια
 
Γιάννη, προβληματίζομαι... Πώς γίνεται τα πουλάκια να είναι ήδη 3 ημερών και να έχουν επιβιώσει χωρίς να τα ταΐζουν οι γονείς τους; Δεν θα έπρεπε να έχουν πεθάνει ήδη;
 
@ianos Tον ίδιο προβληματισμό έχω κι εγώ. Επίσης 3 ημερών πουλάκια δεν είναι εύκολο να ταϊστούν στο χέρι. Μέχρι να αρχίσει να φαίνεται ότι οι γονείς δεν τα καταφέρνουν πραγματικά θα πρότεινα να τα αφήσετε στην ησυχία τους.
 
Παιδια καλημερα πεθανε το πρωτο πουλακι. Πραγματικα δε ξερω γιατι τα αφησαν αφου ουτε καν ενοχληθηκαν. Τι να πω ευχαριστω πολυ για τον τελευταιο πινακα @Tony Forpus πολυ χρησιμος.
 
Εχω μερες να ενημερωσω πως πανε τα πουλακια. Δυστηχως απο τα 4 πεθανε τα δυο το ενα το εχω αναλαβει εγω και το αλλο ο ξαδερφος μου και πανε και τα δυο μια χαρα
[automerge]1591956142[/automerge]
38412.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ωραια Γιάννη. Μακάρι να τα καταφέρουν αυτά. Πόσων εβδομάδων είναι και πόσες φορές τα ταΐζετε την ημέρα και τι ποσότητα;

Επίσης θα ήταν καλύτερο για τα πουλιά να μεγαλώσουν και τα 2 μαζί κι αν έχετε σκοπό αργότερα να κρατήσετε απο ένα τα χωρίζετε αφού απογαλακτιστούν. Έτσι, η αποτύπωση (imprinting)συμπεριφοράς που τείνουν να κάνουν τα μικρά πουλιά με τους γονείς τους και τα αδέρφια τους δεν θα τείνει τόσο προς το ανθρώπινο είδος. Τα αποκλειστικά ταισμένα στο χέρι πουλάκια που έχουν μεγαλώσει μόνα τους συνήθως καταλήγουν με προβλήματα συμπεριφοράς ως ενήλικα και βιώνουν αρκετό στρες όταν μένουν μόνα τους στην ενήλικη ζωή τους καταστρέφοντας τα φτερά τους ή ακόμη και το δέρμα τους.
 
Back
Top