Φροντίδα Κάθε πότε πρέπει να κόβουμε τα νύχια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας.
Έψαξα και σε αλες συζητήσεις αλλά δνε βρήκα τίποτα σχετικά με τα νύχια. Κάθε πότε πρέπει να τα κόβουμε; και πως καταλαβενουμε ότι θέλουν κόψημο;
 
Την καλησπέρα μου! Το λιμάρισμα των νυχιών γίνεται όταν διαπιστωθεί ότι έχουν επιμηκυνθεί πολύ. Κατά μέσο όρο, από ότι έχω παρατηρήσει στα δικά μου, ανά εξάμηνο περίπου.
 
Την καλησπέρα μου! Το λιμάρισμα των νυχιών γίνεται όταν διαπιστωθεί ότι έχουν επιμηκυνθεί πολύ. Κατά μέσο όρο, από ότι έχω παρατηρήσει στα δικά μου, ανά εξάμηνο περίπου.

επισης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χρειαστει να επεμβουμε μεις! αν υπαρχουν πατηθες απο φυσικο ξυλο και πραγματα τα οποια να ασχολειται και να τα ακονιζει δεν θα χρειαστει να κανουμε κατι εμεις!
 
Γεια σας μιλησα με τον εκτροφεα και μου ειπε οτι μπορω ειτε εγω να τα κοψω ελαχιστα στις ακρες η να του παρω τετοιου ειδους πατηθρες και ετσι μπορει να μην χρειαζονται κοψημο.η αποψη σας για αυτες τις πατηθρες;
 

Συνημμένα

  • tiu.webp
    tiu.webp
    88,6 KB · Προβολές: 9
ο Ρόμπυ μου (κοκατίλ) είναι τρισίμιση και με τις ξύλινες πατήθρες τα νυχάκια και το ραμφάκι του διατηρούνται σε πολύ καλή κατάσταση.

εάν αυτές οι πατήθρες που μας δείχνεις είναι άμμου, εγώ είμαι κατά. Πληγιάζουν τα ποδαράκια του πουλιού.
ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:
https://www.thesprucepets.com/sand-and-concrete-bird-perches-390355
 
ο Ρόμπυ μου (κοκατίλ) είναι τρισίμιση και με τις ξύλινες πατήθρες τα νυχάκια και το ραμφάκι του διατηρούνται σε πολύ καλή κατάσταση.

εάν αυτές οι πατήθρες που μας δείχνεις είναι άμμου, εγώ είμαι κατά. Πληγιάζουν τα ποδαράκια του πουλιού.
ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:
https://www.thesprucepets.com/sand-and-concrete-bird-perches-390355
Όχι δνε ειναι άμμου ρώτησα τον πόλη τη είναι σαν. Πέτρα.. Να σε ρωτήσω κάτι δηλαδή τρία χρόνια δνε τα έκοψες ποτέ; απλά από την πατηθρα ήταν οκ;
 
Η δικιά μου είναι 6.5 μηνών και σε ενα μήνα θα της τα κόψω έχουν μεγαλώσει αρκετά τι λέτε;
rsz_15394293937701830930568.webp
 
13 χρόνια και δεν χρειάστηκε να τα κόψω ποτέ. Οι ξύλινες πατηθρες κάνουν καλή δουλειά 😉
Εγώ να σου πω την αλήθεια θα φοβόμουν να τα κόψω και ειδικά αν ήταν μαύρα όπως του δικού σου. Αν και γενικά δεν νομίζω να χρειάζεται.
 
Στα καναρια ειναι πολυ πιο ευκολο το κοψιμο των νυχιων, καθως μπορεις να δεις το 'νευρο' στα νυχια τους. Στους παπαγαλους εαν καποιος δεν ειναι σιγουρος, καλυτερα θα ηταν να παει το πουλι σε κτηνιατρο / πτηνιατρο.
 
Εδώ στην Τουρκία οι περισσότεροι παίρνουν τέτοιες για τους παπαγάλους τους. Σε εκτροφέα δεν έχω δει ποτέ, ίσως επειδή είναι ιδιαίτερα ακριβές. Εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ.
 
Για την πατηθρα τι λέτε; δεν είναι με άμμο είναι απλά σαν πέτρα καπος...
Μια τετοια πατηθρα για τα νυχια του, ειναι ΟΚ. Προτιμησε οι αλλες που εχεις να ειναι απο ξυλο και σε διαφορετικο παχος.
 
13 χρόνια και δεν χρειάστηκε να τα κόψω ποτέ. Οι ξύλινες πατηθρες κάνουν καλή δουλειά 😉
Εγώ να σου πω την αλήθεια θα φοβόμουν να τα κόψω και ειδικά αν ήταν μαύρα όπως του δικού σου. Αν και γενικά δεν νομίζω να χρειάζεται.
δηλαδη 13 τα εχερις μονο με ξυληνες και ειναι ολα οκ; αμα ειναι θα παρω αυτην την παραπανω που ειναι απο ελαφροπετρα και μια εξτρα ξυλινη γιατι του εχω ειδη μια..
 
δηλαδη 13 τα εχερις μονο με ξυληνες και ειναι ολα οκ; αμα ειναι θα παρω αυτην την παραπανω που ειναι απο ελαφροπετρα και μια εξτρα ξυλινη γιατι του εχω ειδη μια..
Ακριβώς. Μόνο με ξύλινες πατηθρες. Προσοχή στο μέγεθος που θα επιλέξεις.
 
Back
Top