Αναπαραγωγή Κάθε πότε πρέπει να ταΐζω κοκατίλ μωρό 27 ημερών

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Έχω στην διάθεσή μου ενα μωρακι κοκατιλ 27 ημερών... Το ταιζω με κρέμα.. Από 19 ημερών...4 φορές την μέρα... Ξεκίνησα με 7 μλ... Και τώρα δίνω 12. Το μωρό είναι 77 γραμμάρια...όλα έχουν γίνει με αυτά που έχω διαβάσει στο ίντερνετ.. Θα ήθελα να ρωτήσω... Τώρα πρέπει να το ταιζω κάθε πότε;3 φορές την μέρα; Όπως διάβασα σε κάτι site...
 
To ζυγίζεις κάθε πρωί και ταίζεις το 10-12% του βάρους του σε κάθε γεύμα. Mετά τις 4 εβδομάδες τα 3 ταίσματα φτάνουν.
Ένας πολύ καλός οδηγός είναι αυτός. https://theparrotuniversity.com/arthandfeeding2#age_weight_guidelines

Ο προβληματισμός μου είναι γιατί τα ρωτάς αυτά αφού το έχεις αποκτήσει και δεν τα έμαθες απο πριν και μάλιστα απο τον άνθρωπο που σου το έδωσε; Αυτά είναι βασικά και δεν είναι για να τα λύσεις την τελευταία στιγμή και στο περίπου.
 
Τα γνωρίζω αυτά.. Απλά ρωτάω εσάς γιατί γνωρίζετε κάτι παραπάνω.έχω κάποια άτομα που εκτρεφουν μια ο καθένας μου λέει κάτι άλλο... Τάιζε 4 φορές μέχρι τον απογαλακτισμο
 
Προσωπικά σου είπα τη γνώμη μου για τη συχνότητα. Η άλλη συμβουλή που θέλω να σου δώσω είναι να μην το πιέσεις να απογαλακτιστεί. Μετά τις 5-6 εβδομάδες μπορείς να του προσφέρεις μαλακές τροφές όπως μήλο, μπανάνα, αυγό αφήνοντας τα στο κουτί του για να τσιμπάει με το ράμφος του. Ξεκίνησε ήδη να βάζεις μέσα στο κουτί του παιχνίδια και να τα αλλάζεις συχνά για να συμφιλιωθεί με τα σχήματα και τα χρώματα και να μην τρομάζει αργότερα.

To πουλάκι το γέννησαν τα δικά σου ή το πήρες απο άλλον;
 
Το πήρα από άλλων.. Έναν φίλο... Που τα έδωσε όλα λόγο ταξίδι στο εξωτερικό... Δηλαδή από τώρα να του βάζω στο κουτί πραγματακια;

Ναι, μπορείς. Εγώ έτσι μεγάλωσα τα δικά μου και ποτέ δεν φοβήθηκαν παιχνίδι στη ζωή τους όπως κάνουν τα περισσότερα πουλιά. Μόλις έβαζα καινούριο πράγμα στο κλουβί έπεφταν πάνω του να το περιεργαστούν.

0f04e885-1fbf-41a1-bddf-b5c535da202c_zpsb8ad5c56.jpg
 
Καλησπέρα. Έχω ένα κοκατιλ 36 ημερών... Το ταιζω 3 φορές την μέρα.. Είναι 88γραμμαρια.. Το ερώτημα μου είναι το εξης συνεχίζω έτσι;η τώρα μόνο πρωί βράδυ; Στο κλουβί του υπάρχει μίλλετ αυγοτροφη και σπορακια
 
Καλησπέρα. Έχω ένα κοκατιλ 36 ημερών... Το ταιζω 3 φορές την μέρα.. Είναι 88γραμμαρια.. Το ερώτημα μου είναι το εξης συνεχίζω έτσι;η τώρα μόνο πρωί βράδυ; Στο κλουβί του υπάρχει μίλλετ αυγοτροφη και σπορακια

Tρώει μόνο του τα σπόρια του και τις άλλες τροφές ικανοποιητικά; Ελέγχεις τον πρόλοβο να δεις πόσο γεμάτος είναι αναμεσα στα γεύματα; Κάθεται άνετα σε πατήθρα ή στο πάτωμα;
 
Καλησπέρα... Ο πρόλοβος αδειάζει αν το αφήσω από το πρωί και μετά ξανά το βράδυ σπορια δεν το βλέπω να τρώει... Το μίλλετ όμως το παιθενει, στην πατηθρα μια χαρά κάθεται όλη μέρα. Και το βγάζω και κάνει και πτήσεις...
 
αν δε τρωει σπορακια κ δε πιανεις στο προλοβο του σπορια να συνεχισεις 3 φορες τη μερα! σε αυτη την ηλικια παμε στις 2 βεβαια αλλα αν το πουλι εχει αρχισει να τρωει κ μονο του!
 
Καλησπέρα... Ο πρόλοβος αδειάζει αν το αφήσω από το πρωί και μετά ξανά το βράδυ σπορια δεν το βλέπω να τρώει... Το μίλλετ όμως το παιθενει, στην πατηθρα μια χαρά κάθεται όλη μέρα. Και το βγάζω και κάνει και πτήσεις...

Άρα το έκανες το πείραμα ήδη με τις 2 φορές. Να σιγουρευτείς ότι τσιμπάει τα σπόρια του, μην περιμένεις βέβαια να γεμίζει ο πρόλοβος φουλ όπως με την κρέμα και να φαίνεται απο μακριά ότι είναι γεμάτος. Πρέπει να κάνεις τα φτερά στην άκρη για να δεις αν έχει μέσα σπόρια.

Αν δεν ξεκίνησες με φρούτα και λαχανικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις, όσο νωρίτερα μάθει τόσο ευκολότερο για αργότερα.
 
Δηλαδή;ν ατού δίνω φρούτα;

Στο είχα προτείνει προσωπικά απο όταν ήταν 5 εβδομάδων. Αν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα θα το διαπιστώσεις.
 
Back
Top