Φροντίδα Κάλυμμα κλουβιού (ύπνου)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα,

Επειδή δεν έχω την δυνατότητα να διαθέτω ξεχωριστό δωμάτιο παρα μόνο ένα σκοτεινό σημείο του σπιτιού με τον όποιο θόρυβο σε έναν σπίτι, κι επειδή διαβάζω ότι μερικά πουλιά (π.χ. Budgie) είναι απαραίτητο να κοιμούνται πολλές ώρες... σκέφτηκα το κάλυμμα.

Κάνει δουλειά ή τσάμπα θα το πάρω; Φαντάζομαι τον τρόμο που θα κάνει όταν το κλείνω μέσα! Όσα πουλιά είχα και επιχείρησα να βάλω κάτι πρόχειρο να τα σκεπάσω (πετσέτα, σεντόνι), γινόταν χαμός και το έβγαζα. Τι διαφορετικό θα είχε ένα τέτοιο κάλυμμα στο να με αφήσουν να το βάλω; Τα πουλάνε σε κοινά pet shops;

Έψαξα στα φορουμς και είδα ότι οι απόψεις διιστανται.. εσείς τι κάνετε στα δικά σας, όλοι σας έχετε ξεχωριστό δωμάτιο μόνο για το πουλί; :) (για τον χειμώνα). Στο θέμα ύπνου πάντως, νομίζω τα καναρίνια είναι πιο βολικά απ'ότι οι παπαγάλοι.😕
 
Καλημέρα! Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις κάτι, θα βρεις ένα ελαφρύ ύφασμα σκούρου χρώματος, διαπερατό όμως από φως και θα σκεπάζεις όχι όλο το κλουβί αλλά ένα κομμάτι του από την πλευρά που έχεις πηγή φωτός για να δημιουργείται μια σκοτεινιά για το πουλάκι. Τρομάζουν όταν τα κλείνεις εντελώς και δεν μπορούν να δουν καθόλου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Καλησπερα! Εγω εχω παρει σκουρα πρασινη φοδρα την οποια εραψα στο μεγεθος του κλουβιου. Ετσι "αναπνεει" ειδικα το καλοκαιρι και δεν το ενοχλει τοσο πολυ το φως. Το χειμωνα του βαζω εξτρα ενα φλις κουβερτακι.
 
Καλημέρα! Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις κάτι, θα βρεις ένα ελαφρύ ύφασμα σκούρου χρώματος, διαπερατό όμως από φως και θα σκεπάζεις όχι όλο το κλουβί αλλά ένα κομμάτι του από την πλευρά που έχεις πηγή φωτός για να δημιουργείται μια σκοτεινιά για το πουλάκι. Τρομάζουν όταν τα κλείνεις εντελώς και δεν μπορούν να δουν καθόλου.
Καλημέρα! Μήπως ξέρεις πόσες ώρες περίπου πρέπει να ξεκουράζεται μία ροζέλα;Εγώ του ρίχνω το σκέπασμα γύρω στις 10 το βράδυ και το πρωί κατα τις 7 το βγάζω. Το μεσημέρι δεν τον σκεπάζω ποτέ. Παίζει κάποιο ρόλο;Ευχαριστώ!
 
Η σωστή και ιδανική πρακτική είναι να κοιμούνται από την δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου, ανάλογα με την εποχή του χρόνου. Όταν αρχίζει να νυχτώνει, πρέπει να το βάζεις για ξεκούραση και εντάξει στις 7 το πρωί να το ξυπνάς. Το μεσημέρι ξεκουράζονται κάποιες φορές αλλά δεν χρειάζεται να το σκεπάζεις.
 
Το ράψιμο δε το έχω... ασε μη ράψω κανένα δάχτυλο μαζί :D κάτι πετσέτες εχω ή κανα σεντόνι (διπλωμένο) που θα το χρησιμοποιήσω γι'αυτή τη δουλειά αν είναι.

Επίσης, διάβασα ότι τα Budgies είναι ευαίσθητα στις μυρωδιές και δεν πρέπει να κοιμούνται στη κουζίνα, ισχύει; Κι αν ναι, ισχύει και για τα άλλα πουλιά αυτό;
 
Back
Top