Αναπαραγωγή Κάνει αυτή η φωλιά για παραδείσια;

Τελιες αλα ι τελευτεα πος 8α τιν ζιτισο; γιατι ειναι τελια...
Δεν ξέρω πώς θα τη ζητήσεις, ίσως μπορεί ο Βασίλης να σου απαντήσει. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, τι σε έκανε να επιλέξεις την τελευταία από τη στιγμή που τα συμπεράσματα από τη χρήση της είναι αυτά;
Φωτό 4: Καλαθωτή φωλιά την οποία την έχω δοκιμάσει σε αρκετά ζευγάρια αλλά ποτέ κανένα πουλί δεν τόλμησε να μπει μέσα. Το μόνο που έκαναν μόλις την έβλεπαν ήταν να προσπαθούν να βγάλουν τις ίνες από πάνω για να φτιάξουν αλλού φωλιά.
 
Για μενα η τελεια φωλια ειναι αυτη: https://community.petbirds.gr/threads/Πότε-και-πως-καθαρίζουμε-τη-φωλιά-των-zebra-finches.12532/

Πλενεται, ειναι συναρμολογουμενη και δεν πιανει χωρο, χωραει πολλους απογονους χωρις τον κινδυνο πτωσης(ευρυχωρη), πολλες τρυπουλες για αερισμο και ειναι σχετικα οικονομικη! Την ειχα αγορασει 13 ευρω... 😉
 
Καλημερα.. Η τελευτεα φολια μου αρεσε και 8α δοκιμασο να τιν βαλο στα ζεπρακια μου.. Μονο να μου πι ο Βασιλης πος 8α τιν ζητισω...
 
Αφου οπως σου ειπε κι ο Σταυρος παραπανω ο Βασιλης την χρησιμοποιησε και τα πουλια του δεν την ηθελαν!

θελεις να αγορασεις μια φωλια που θα σου ειναι αχρηστη;
Το θεμα δεν ειναι αν σου αρεσε εσενα οπτικα αλλα τι αρεσει στα πουλια!
Εμπιστεψου τον Βασιλη, εχει πολυ εμπειρια οπως διαπιστωνεις απο την ποικιλια φωλιων που σου εδειξε...
Κι εσυ θες αυτη που δεν την θελαν τα πουλια;
 
Απο την μια ευχομαι να ειχα πετ σοπ!
Θα ησουν ο καλυτερος πελατης μου!
Περιμενε να σου απαντησει ο Βασιλης πως να την ζητησεις...
 
Νάσο δεν ξέρω πως θα την ζητήσεις, εγώ την είδα και την πήρα στις αρχές που δοκίμαζα όλες τις φωλιές. Πάντως εκτός που δεν θα πάνε δεν νομίζω να σε βολέψει κιόλας. Αν η καλαθωτή είναι μικρή και δεν καθαρίζεται εύκολα αυτή έχει ελάχιστο χώρο μέσα και δεν καθαρίζεται με τίποτα. Το πιο πιθανό να την πετάξεις μετά την πρώτη γέννα. Αν πας σε κάποιο μεγάλο πετσοπ πιθανόν να τη δεις και να την πάρεις.

Νίκη είναι όντως τέλεια η φωλιά που δείχνεις αλλά και 13 ευρώ! Εγώ έχω κάθε φορά περίπου 10 ζευγάρια. Θέλω να υπάρχουν διαθέσιμες από δύο φωλιές στο ζευγάρι (για τη δεύτερη γέννα), οπότε χρειάζομαι 20 φωλιές το ελάχιστο. Σύνολο 260 ευρώ ☹ Γιαυτό έχω σωθεί με τις καναρινίσιες που τις κάνω ιδιοκατασκευή και αλλάζοντας τα χαρτόνια καθαρίζονται τέλεια και αυτές. Αν είχα 1-2 ζευγάρια θα έπερνα τέτοιες πλαστικές σίγουρα. Ακόμη και από τις ξύλινες είναι καλύτερες γιατί καθαρίζονται καλύτερα (το ξύλο έχει πόρους) αλλά και αερίζονται καλύτερα επειδή έχουν τρύπες στις πλευρές.
 
Βασιλη ν μπορουσες να μου εβαζες μια φοτο με τιν τελευτεα φολια χορις τα κλαδια και το πουλι διλαδι να τιν βγαλις φοτο μονι τις...
 
Τη φωλιά αυτή την χρησιμοποιούσα πέρσυ. Δυστυχώς δεν την έχω πλέον για να την βγάλω φωτό.
 
Σε ενα Αυστραλιανο φορουμ προσπαθουν να δωσουν στα πουλια μια μικρη βοηθεια και να καταστευασουν μονα τις φωλιες τους. Επισης κυριως στοχος των εκτροφεων ειναι αυτες(οι φωλιες) να φαινονται οσο το δυνατον ποιο αληθινες. Εδω μερικες φωτο απο φωλιες για painted finches.
 

Συνημμένα

  • DSC04774.webp
    DSC04774.webp
    28,7 KB · Προβολές: 153
  • DSC04773.webp
    DSC04773.webp
    45,3 KB · Προβολές: 152
Χρήστο η πρώτη φωλιά είναι ιδανική και για gouldians λόγω του προθάλαμου. Έχουν περισσότερη ησυχία και κρύβονται περισσότερο.
 
Πολύ ωραίες ιδέες! Οικονομικές, οικολογικές, φτιαγμένες με διάθεση και φαντασια!
Το μονο μειονέκτημα που τους βρίσκω είναι οτι εφαρμόζουν μόνο εσωτερικά και έτσι δεν μπορεί κανείς να έχει έλεγχο για το τί γίνεται μεσα στην φωλιά ! Πως θα μπορει κανείς άραγε να ελέγξει για τυχών θάνατο ενός νεοσσου στην φωλιά;
 
Πολύ ωραίες ιδέες! Οικονομικές, οικολογικές, φτιαγμένες με διάθεση και φαντασια!
Το μονο μειονέκτημα που τους βρίσκω είναι οτι εφαρμόζουν μόνο εσωτερικά και έτσι δεν μπορεί κανείς να έχει έλεγχο για το τί γίνεται μεσα στην φωλιά ! Πως θα μπορει κανείς άραγε να ελέγξει για τυχών θάνατο ενός νεοσσου στην φωλιά;

Για να μπει εξωτερικά αλλά και να γίνεται έλεγχος, μπορεί να γίνει αυτή η κατασκευή Milk Carton Nest Box with Flip Lid
 
Σε ευχαριστώ Γρηγόρη! Τώρα μπορω να προσθέσω οτι είναι και εύχρηστες!
 
Back
Top