Φροντίδα Κάνει αυτό το κλουβί για African Grey;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης hariskar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

hariskar

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2012
Μηνύματα
33
Πόλη
Καβάλα
Αυτό το κλουβί petsexpert.gr/products/22055-savic-primo-60-open-empire κάνει για African Grey;
Από διαστάσεις νομίζω είναι οριακό, αλλά οι ταΐστρες και οι πόρτες ίσως είναι μικρές.

Η άλλη εναλλακτική είναι αυτό https://www.petsamolis.gr/proionta/...plast-cage-max-4-black-50x50x75cm1031811.html

Και τα 2 είναι λίγο μικρά, αλλά θα βγαίνει αρκετά εκτός κλουβιού αφού θα είναι ήμερο.
Τι λέτε;

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θεωρώ πως και τα δύο είναι παντελώς ακατάλληλα.
Εντωμεταξύ ούτε φθηνά τα λες...
Σε κάτι τέτοιο θα πρέπει να στραφείς:


Και αναφέρομαι στα παπαγαλόκλουβα...
 
Σε ευχαριστώ, αλλά αυτά είναι πολύ μεγάλα για τον χώρο. Διαβάζω ότι οι ελάχιστες διαστάσεις είναι 60Χ60Χ90. Ψάχνω κάτι κοντά σε αυτό, σε συνδυασμό με αρκετή ώρα εκτός κλουβιού.
 
Θα είναι δηλαδή περισσότερη ώρα εκτός κλουβιού απ'οτι εντός; Γιατί αν δεν είναι έτσι το μικρό κλουβί δεν είναι καλή επιλογή για το πουλί. Αν δεν έχεις τον χώρο σημαίνει ότι ίσως δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες για την απόκτηση ενος τέτοιου ζώου. Θα πρέπει μέσα στο κλουβί να μπορεί να ανοίξει άνετα τα φτερά του, να έχει τουλάχιστον 3 πατήθρες σε διαφορετικά σημεία και χώρο για μπολ φαγητού και παιχνίδια.
 
Η γνώμη μου είναι πως όχι, αυτό είναι μικρό για αφρικανικό γκρίζο. Αν σε παίρνει να έχεις αυτό στο χώρο σου θα μπορέσεις να βρεις τρόπο βάλεις το μεγαλύτερο. Για εμένα, εδώ είσαι στο μίνιμουμ. Μην κοιτάς τις διαστάσεις στον τίτλο του προϊόντος διότι μετράνε και τα παραπέτα τα οποία θεωρώ άχρηστα προσωπικά. Δεν τα έχω βάλει σε κανένα κλουβί μου ποτέ. Είτε τα βάλεις είτε όχι θα βρίσκεις σπόρια και κομμάτια απο παιχνίδια στο πάτωμα ούτως ή άλλως.
 
Aυτο είναι καλό, το έχω κ εγω
 
Το ύψος είναι 1.72 ή μαζεύεται κάπως; Εννοεί με αυτά που μπαίνουν επάνω στο κλουβί, τη σκάλα κλπ; Αυτά αφαιρούνται ή είναι μόνιμα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top