Διατροφή Κάνει να τρώει σπόρους ρούπσεν το καναρίνι μου;

vasilis1964

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2020
Μηνύματα
27
Πόλη
Πάτρα
καλησπερα στην ομαδα , εχω ενα καναρινακι κοινο , κανει να τρωει ρουπσεν σπορους η ειναι απαγορευτικο , εχω διαβασει σε αλλες ιστοσελιδες παρα πολλα σχολια , τι ειναι σωστο , αλλοι μιλανε για απαγορευμενο σπορο , ισχυη κατι τετοιο ?? ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
εχω διαβασει σε αλλες ιστοσελιδες παρα πολλα σχολια , τι ειναι σωστο , αλλοι μιλανε για απαγορευμενο σπορο , ισχυη κατι τετοιο ?? ευχαριστω
Τι διάβασες Βασίλη; Για ποιο λόγο λένε ότι είναι απαγορευτικός σπόρος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Stavros ανακαλυψαν λεει υστερα απο ιατρικα πειραματα οτι ,μπορει να βλαψει την υγεια των πουλιων , οι εκτροφεις παντως που μιλαω με καποιους δεν τον δινουν σε καναρινια χρωματος , εσενα ποια ειναι η γνωμη σου
 
Δεν γνωρίζω κάποια έρευνα που αποδεικνύει ότι το ρούψεν βλάπτει τα πουλιά. Επίσης, δε νομίζω να υπήρχε κάποια αποδεκτή έρευνα που αποδεικνύει κάτι τέτοιο και οι εταιρείες παραγωγής μειγμάτων σπόρων να συνέχιζαν να το περιλαμβάνουν στα μείγματά τους.

οι εκτροφεις παντως που μιλαω με καποιους δεν τον δινουν σε καναρινια χρωματος
Αυτό ισχύει. Το ρούψεν μπορεί να προκαλέσει ανεπιθύμητο χρωματισμό στα καναρίνια χρώματος, γεγονός που δημιουργεί πρόβλημα στα καναρίνια πού λαμβάνουν μέρος σε διαγωνισμούς.
 
@Stavros οποτε φιλε σε ενα κοινο καναρινι δεν υπαρχει προβλημα αν η τροφη εχει μεσα τον συγκεκριμενο σπορο
 

Σχετικά θέματα

Back
Top